IP67 switchler montaj ve test sistemlerinin açılışını hızlandırır.

Genel bakış

Montaj ve sızıntı test sistemi  

Sistemler, ilgili komponentlere uyacak şekilde hassasiyetle özelleştirilmiştir.

  • KMS  Automation GmbH'nin otomotiv sektöründe kullanılan montaj ve test sistemleri kullanıcı ihtiyaçlarına göre yapılandırılmıştır.
  • IP67 switchleri, sistemlerdeki münferit çalışma istasyonlarını birbirine bağlamaktadır.
  • Kolayca erişilebilir kablo kanalı bulunan kompakt cihazlar istasyonların Ethernet ağına kolayca bağlanabilmesini sağlamaktadır.

Müşteri profili

KMS Automation GmbH Genel Merkezi  

KMS Automation GmbH, orta Black Forest bölgesindeki Schramberg-Waldmössingen'de yer almaktadır.

KMS Automation GmbH, otomotiv sektörü ve yan sanayiinin –şanzıman ve motor gibi- dökme komponentlerine uyarlanacak şekilde özelleştirilmiş montaj ve sızıntı testi sistemlerini de geliştirmekte ve imal etmektedir. Sahibi tarafından işletilen bu şirkette yaklaşık 60 kişi çalışmaktadır.

Uygulama

Montaj ve test sistemi  

Dağıtılmış IP67 siviçi, sistemdeki iş istasyonunun kızaklı taşıyıcısına doğrudan takılır.

Dökme komponentler, montajları sırasında komponentin türüne bağlı olarak çeşitli işlemlerden geçmekte ve defalarca kontrol edilmektedir. Sızıntıya karşı test edilmesi özellikle önemlidir. Buradaki zorluk, henüz son montajı yapılmamış ve çeşitli açıklıkları bulunan komponentlerin kontrol edilmesinin gerekmesidir. Parça seviyesinde sızma testi yapmak için, parçalar istasyonda optimum seviyede ve ilgili geometriye uyularak birbirine kenetlenmelidir. Daha sonra, basıncın korunup korunmadığını kontrol etmek için sızıntı testi sisteminden parçalara test basıncı uygulanmalıdır.

KMS Automation, tornavida kontrolleri, kamera sensörleri, güç-mesafe ölçüm sistemleri ve operatör panoları gibi farklı teknolojilere sahip komponentlerin tek tek çalışma istasyonlarında birleştirilmesi için endüstriyel bir Ethernet ağı kullanmaktadır. Aynı zamanda, standart model imalat konsepti için haberleşme zemini sağlamaktadır.

Çözüm

FL SWITCH 1605 M12  

FL  SWITCH 1605 M12, sıçramaya karşı korunaklı beş adet Ethernet portuna sahiptir.

Teknoloji komponentlerini ağa kolayca ve doğrudan bağlayabilmek için, Factoryline ürün serisindeki IP67 siviçleri iş istasyonlarının kızaklı taşıyıcılarına doğrudan takılır. FL  SWITCH 1605 M12 cihazlarının sıçramaya karşı korumalı M12 D-kodlu versiyonunda beş adet Ethernet portu bulunmaktadır. Önceden monte edilmiş kablolar, iş istasyonundaki Ethernet komponentlerinin tesiste bağlanabilmesini mümkün kılar. Siviçler bir M12 Güç Konnektörü üzerinden sağlanır. Bu konnektör, istasyonun ana şasisinden 24  V DC güç verir. FL SWITCH 1605 M12, dar tasarımı sayesinde takıldığı zaman mekandan tasarruf sağlar ve kablo çıkışlarına kolayca erişim imkânı verir. İki adet M6 vida kullanarak kızaklı taşıyıcıya da bağlanır. Münferit iş istasyonlarının mekânsal düzenlemesinin özellikleri genelde sadece belli ölçüde önceden verilebilir. Burada, istasyon arasındaki M12 konnektörleri kullanan doğrudan erişilebilir ara yüzler avantaj sağlamaktadır.

KMS  Automation'un sistemleri müşterilerinin özel şartlarına uygun şekilde uygulaması gerekse de, verimliliği sağlamak amacıyla, mümkün olduğu durumda standartlaşmış teknolojileri kullanmaya çalışmaktadır.  Makine yapımcısının kolay ve çok yönlü bir şekilde kullanılabilen ve birleştirilebilen komponent ve konseptleri kullanmaya yönelmesinin nedeni budur. Önceden monte edilen kablolar hem Ethernet ağı için, hem de iş istasyonlarındaki sensör ve aktüatörleri bağlamak amacıyla kullanılır. İş istasyonu tezgahında, I/O seviyesi M12 konnektörleri vasıtasıyla SACB sensör/aktüatör kutularına bağlanır. Her iş istasyonunun ana şasisi gerekli kontrol panosuna sahiptir. Bu nedenle, ayrı bir panoya ihtiyaç yoktur. DIN rayı üzerindeki kontrolörün yanına takılan SFN serisi siviçleri ana şasideki Ethernet ağı bağlantısı için kullanılır.

Özet

KMS  Automation Elektrik Tesisat Sorumlusu Daniel Infantone  

KMS  Automation Elektrik Tesisat Sorumlusu Daniel Infantone

KMS Automation Elektrik Tesisat Sorumlusu Daniel Infantone, dağıtılmış IP67 switchlerinin Tak-Çalıştır prensibinin avantajını şöyle açıklıyor: "Phoenix Contact'ın M12 switchleri komponentlerimizin Ethernet bağlantısını basitleştirmiştir. Ayrıca, iş istasyonları bağlantısını esnek bir şekilde yapabiliyoruz. Bu ise nihai müşterimiz için ilk çalıştırma süresini hızlandırmaktadır.

Dökme parçalara ilişkin kalite verileri Ethernet ağı üzerinden daha yüksek seviyede bir veri tabanında arşivlenmektedir. Teknoloji komponentlerinin parametrizasyonu iş istasyonunun dışına takılan bir servis arayüzü üzerinden kontrol ve modifiye edilir. Bu işlem sırasında güvenlik siperinin kaldırılması gerekmez.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat