Güvenli bağlantı teknolojili tünel sondaj makineleri

Genel bakış

Herrenknecht tünel sondaj makinesi  

Herrenknecht tünel sondaj makineleri tüm dünyada kullanılmaktadır.

Yalnız nefes kesen ve yapım aşamasındaki St. Gotthard tünelinde değil, dünyanın her yerinde Herrenknecht tünel sondaj makineleri yumuşak ve karma toprağın yanında sert taşları da kazmaktadır. Almanya Schwanau'da yer alan Herrenknecht Group mekanik tünel teknolojisinde teknoloji ve pazar lideridir.

Herrenknecht tünel teknolojisi taşıma tünellerinin inşaatının yanında tünellerin besleme ve imhasında da tüm dünyada kullanılmaktadır. Yüksek performanslı tünel altyapısı talebi süregelen şehirleşme, global ekonomik ağ, nüfus artışı ve iklim değişikliği gibi mega trendlenlerle tetiklenmektedir.

1977'de kurulan şirket 2011 itibarıyla 5000 çalışana ve yıllık 1.1 milyar ciroya ulaşmıştır. Herrenknecht 19 metre çapa kadar tünel sistemleri geliştirmekte, inşa etmekte ve satmaktadır. Ekim 2010'da "Sissi" olarak bilinene Herrenknecht'in tünel sondaj makinesi yüzyılın projesi olan Gotthard Tünelinin doğu kanalını açmasıyla adını duyurmuştur.

Uygulama

Atölye Şefi Volker Rastetter  

Atölye Şefi Volker Rastetter

Herrenknecht Schwanau'da kumanda panosu üretim atölyesi şefi Volker Rastetter: "Bir tünel makinesinin tüm üretim sürecini tamamlamak için sadece birkaç ayımız vardır. Makine kontrol standlarının yanında kumanda panoları ve klemens kutuları bizimle birlikte burada Schwanau'da üretilmekte ve ön kablajı yapılmaktadır." Makine üzerindeki elektroteknik montaj Schwanau'daki fabrikada yapılır. Makine burada çalıştırılır ve test edilir.

Makineler Schwanau fabrikasından tünel inşaat sahasına taşınması için taşnabilir ünitelere ayrılır. Makineler ve kablolar belirli noktalardan ayrılır ve tekrar birleştirilir. Rastetter: “Eski klemenslerle bağlantı oldukça zordu” diyerek firmanın bu teknoloji öncesine atıfta bulunmaktadır. Bazen tekrar bağlantı yapılamaz ve değiştirilmek zorunda kalınırdı."

Makineler ve entegre komponentler tünel sondajında çok büyük yüklere ve titreşimlere maruz kalır. Tünel sondajında kötü temas nedeniyle işin durması makine tedarikçileri ve inşaat firmaları için kabul edilemez bir durumdur – buarada zaman para demektir.

Çözüm

Yaylı klemensle kablolama  

Hızlı ve kolay kablolama

Phoenix Contact'ın CLIPLINE complete serisi büyük yüklere dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Üretim aşamasında, malzeme seçiminde ve üretim yöntemlerinde darbe ve titreşimler dikkate alınır. DIN EN 50155'e (Alman demiryolu standardı) göre yapılan yük testleri modüler klemenslerin darbe ve titreşim güvenliğini kanıtlamaktadır.

Bazen tünel sondaj makineleri devasa boyutlarda olsa da elektrik tesisatları sıkışabilmektedir. Sürücü ve sondaj prosesi, atık taşıma ve segment hareketine yönelik elemanların tümü kompakt yapıda olmalıdır.

“Sınırlı montaj alanlarında yaylı klemenslerin önden bağlantı teknolojisi işimizi kolaylaştırmaktadır”. “Montaj mühendislerimiz klemens ve bağlantılarını sürekli izlemektedir.” Önden bağlantı teknolojisi sayesinde kablo kanalları klemenslere yakın monte edilebiliyor, dolayısıyla kablo bağlantısı için ek alana gerek kalmıyor. Böylece panoda yer kazanılıyor ve daha yüksek kablaj yoğunluğu elde ediliyor. Kompakt tasarıma rağmen nominal kesite kadar yüksüklenmiş tüm kablolar rahatça bağlanabiliyor.

Tüm kumanda panosu cihazlarına, sensörlere, aktüatörlere ve yüklere kapsamlı ve karmaşık güç dağıtımı basit köprüleme sistemiyle hızlı ve kolay yapılabilmektedir. CLIPLINE complete sisteminin üniform geçmeli köprüleme sistemi sayesinde bitişik olmayan klemenslerin köprülenmesi de mümkündür.

Ayrıca köprülerdeki kullanılmayan kutuplar kargaburunla tanımlanmış kırılma noktasından temiz şekilde çıkarılabilir. Gerekirse montaj mühendisi sadece köprüyü gerekli uzunlukta keser. Kullanıcıya özgü bileşenler strandart köprülerle oluşturularak stok ve lojistik maliyetleri düşürülmektedir.

Özet

CLIPLINE complete  

CLIPLINE complete ile tüm bağlantı teknolojileri kombine edilebilmektedir

Kabloları birçok kez söküp takabilme, titreşimsiz temas, önden kolay bağlantı, pratik köprüleme - tüm bunlar Herrenknecht'in yaylı klemense geçiş yapmasının ana sebepleridir.

Klemens üreticisinin öneri ve desteği de karar almada önemli olmuştur. "Phoenix Contact'ın uzmanları bu geçişin tüm aşamalarında yardımcı olmuştur, birçok çizim ve parça listesi değiştirilmek durumunda kalmıştır". “Fabrika ekibimiz yeni bağlantı teknolojisini hemen benimsemiştir – çünkü en başından itibaren karar alma sürecinde yer almışlardır”.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer: