Hibrit motor yol vericiler konveyör bantlarının sürekliliğini arttırır.

Genel bakış

Hengst filtreleme çözümleri  

Hengst filtreleme çözümleri motorların temiz ve verimli çalışmasını sağlar

  • Hengst SE & Co. KG otomobillerde, ticari araçlarda ve gemilerde motorların temiz ve verimli çalışmasını sağlayan yüksek kaliteli filtreleme çözümleri geliştirip üretmektedir.
  • Montaj sistemlerinde konveyör bantlarının kontrolü için Phoenix Contact'ın hibrit motor yol vericileri kullanılmaktadır.
  • Sağlam tasarımı, basit kablajı ve işletimin yanında on kat uzun servis ömrü nedeniyle Hengst hibrit motor yol vericilerinde karar kıldı. Bunlar sistemin sürekliliğini arttırır.

Müşteri profili

Hengst filtreleme çözümleri  

Otomobil ve ticari araçlarda kullanılan sistemler (resim kaynağı: Hengst)

Aile şirketi olan Hengst SE & Co. KG 1958'te Almanya Münster'de kurulmuştur.

Yaklaşık 3000 çalışan otomobilller, ticari araçlar, gemiler ve durağan motorlar için yüksek kaliteli ve çok fonksiyonlu filtreleme ve sıvı yönetim sistemleri geliştirip üretmektedir.

Sistemler motorların temiz ve verimli çalışmasını sağlar.

Uygulama

Üretim tesisleri  

Üretim sistemleri firma içinde planlanır, kurulur ve monte edilir

Hengst ürünleri çok yönlü üretim kapasitesiyle üretilir. Bu diğer tedarikçilerden bağımsızlık ve yüksek esneklik ve kalite sağlar. Yazılım ve elektriksel tasarımı da içeren firma içi üretim sistemleri istisnasız olarak firma tarafından planlanır, kurulur ve monte edilir. Böylece sistemler geçerli şartnameleri karşılar, yüksek süreklilik sergiler ve bakım kişisel ihtiyaçlara göre optimize edilir.

Sistemde kullanılan komponentlerin kalitesi, kolay kullanım ve komponentlerin dayanıklılığı büyük önem taşır. Bunları dikkate alan Hengst Phoenix Contact'ın hibrit motor yol vericilerini kullanarak montaj fabrikalarındaki konveyör hatlarını çalıştırmaktadır.

Çözüm

Kumanda panosunda hibrit motor yol vericiler  

Kumanda panosunda yer kazandırır: tek cihazda dört fonksiyon

Hibrit motor yol vericiler montaj sistemlerindeki üç fazlı endüksiyon motorlarını güvenilir ve düşük aşınmalı kılar. Entegre aşırı yük fonksiyonu sayesinde motor blokaj durumlarında da korunur. Ayrıca klasik motor koruma rölesi gibi tüm arızalar bildirilir. Gerekirse sürücüyü Makine Yönetmeliğine uygun olarak güvenle duruş pozisyonuna alabilirsiniz ve dolayısıyla DIN EN ISO 13849-1'e göre PL e veya EN 62061'e göre SIL 3 sağlamış olursunuz. Hibrit motor yol vericiler 22.5 mm genişlikte dört işlevi bir araya getirir. Daha klasik yapıda benzer bir tasarım ileri ve geri yön için iki kontaktör, iki yedekli acil duruş kontaktörü ve bir motor koruma rölesinden oluşacaktı. Kumanda panosunda gereken yer ciddi oranda azalmaktadır.

Phoenix Contact'ın hibrit motor yol vericileri aşınmasız yarı iletken ve dayanıklı röle teknolojisini mikro kontrolör kontrollü olarak sunmaktadır. Yarı iletkenler motorun açma ve kapama işlemlerini gerçekleştirirken röle kontakları kayıpsız akım taşır. Sonuç yumuşak anahtarlama ve röle kontaklarındaki yükün azalmasıdır. Ayrıca bu yaklaşım karmaşık ve pahalı soğutuculardan da tasarruf sağlar. Hibrit motor yol vericilerin servis ömrü oldukça uzundur, elektromekanik anahtarlama cihazlarına göre oran on kattır.

Ek olarak entegre dahili yük ve kilitleme devreleri kablajı azaltır, çünkü ana devre için yalnız altı bağlantı yapılır. Muhafazanın önünde nominal motor akımı sonsuza ayarlanabilir ve cihaz durumu LED'lerle takip edilebilir. Ayrıca arızalar enversör kontakla kontrol merkezine bildirilir. Koruma devreleri cihazların sert ortamlarda bile güvenilir anahtarlama yapmasını sağlar. Kontrol girişlerinin düşük akım tüketimi nedeniyle PLC ile direkt kontrol mümkündür.

Özet

Alfons Lehmbrock, Hengst Proje Mühendisi  

Alfons Lehmbrock, Hengst Proje Mühendisi

Hengst Phoenix Contact'ın elektronik motor yol vericilerine uzun yıllardır güvenmektedir. Firmanın mühendislik bölümünde çalışan Proje Mühendisi Alfons Lehmbrock: “Sağlam tasarım, kolay kablolama ve kullanım CONTACTRON'u seçme sebeplerimizdi.

Hengst yüksek anahtarlama sıklığıyla çalıştığı için on kat uzun servis ömrü de önemli bir avantajdı. Sonuç olarak bakım aralıkları önemli ölçüde uzadı ve sistemin sürekliliği arttı. 3 kW motorlara kadar ideal olan hibrit motor yol vericiler konveyör bantlarına ek olarak küçük yük asansörlerinde de kullanılabilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat