Radioline kablosuz sistem, otomotiv parçaları döküm işleminde zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Genel bakış

GF Automotivein Singendeki demir dökümhanesi  

GF Automotive'in Singen'deki dökümhanesinde döküm işlemi

  • Dünyanın lider tedarikçilerinden biri olan GF Automotive, binek otomobiller ve ticari araçların tahrik, şasi ve gövdeleri için demir ve hafif metal döküm parçalar üretir.
  • Ürünlerin döküm işlemi için gereken oksijen, belli bir mesafede bulunan tanklarda depolanır.
  • Kablo döşemek mümkün olmadığından, Radioline sistemi, ölçülen değerleri ve hata mesajlarını oksijen depolarından kontrol merkezine kablosuz olarak aktarır.

Müşteri profili

GF Automotive tarafından üretilen döner yatak  

GF Automotive, diğerlerinin yanı sıra biyonik tasarımlı döner rulmanlar üretir.

Georg Fischer AG'nin GF Otomotiv bölümünün en büyük tesisi, Almanya'nın Singen kentinde bulunmaktadır. Bu tesiste, yüksek kaliteli ürünler üretmek için 1100 çalışan yılda 200.000 ton demir işler.

Binek otomobiller ve ticari araçlar için sünek dökme demirden yapılan ürünler, çekme kolları, tekerlek göbekleri, döner yataklar, direksiyon dişlileri ve şanzıman yuvaları, vites çatalları ve fren kaliperleri içerir.

Uygulama

Singerde GF Automotive fabrikasındaki oksijen tankları  

Ölçülen değerler oksijen tankları ve kontrol merkezi arasında kablosuz olarak iletilir.

GF Automotive, demir dökme işleminde yakıt, metal ve cüruf oluşturucu (kireç taşı) ile yukarıdan doldurulan uzun süreli sıcak havalı kupol ocağı kullanır. Yanma havası, bir üfleyici tarafından memeler vasıtasıyla doğrudan fırın şaftına enjekte edilir. Verilen sıcak hava ve oksijen, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltır. Oksijen, belli bir mesafede bulunan tanklardan kupol fırınına püskürtülür. Oksijen tankları ile kontrol merkezi arasında 50 ila 100 metre mesafe bulunur ve kontrol merkezinin kapalı olması gerekir.

Tankların ölçme sondaları dolum seviyesini, basıncını ve sıcaklığını kaydeder. Bu sinyaller izleme amacıyla kontrol merkezine iletilmelidir. Bununla birlikte, kömür taşıyan konveyörler sökülemediğinden, kablolu veri iletimi göz ardı edilmiştir. Tanka bir kontrolör yerleştirme ve Ethernet kablosuyla kontrol merkezine bağlama şeklindeki orijinal plan uygulanamamıştır.

Çözüm

Radioline kablosuz sistemi  

Radioline sistemi ilgili gereksinimlere kolayca uyarlanabilir.

GF Automotive, Merkezi Teknoloji Merkezi Başkanı Dirk Jänchen, "Kablo kurulumunun karmaşıklığı ve masrafları nedeniyle Phoenix Contact'ın Radioline sistemine dayalı kablosuz tabanlı bir çözüm seçtik" dedi. Esnek kablosuz çözümü kullanarak, lisans olmaksızın I/O sinyallerine ek olarak seri veri de iletilebilir, bu yüzden ekstra bir maliyet yoktur. İletim için güçlü bir Trusted Wireless 2.0 teknolojisi kullanan modüller uzun mesafelerde sinyal değişimi için özel olarak geliştirilmiştir. Açık bir alanda, iki kablosuz cihaz arasında birkaç yüz metreden beş kilometreye kadar uzaklıklar katedilebilir. Jänchen "Radioline kullanarak, ölçülen tüm değerler artık sürekli olarak kaydedilebiliyor; böylece, herhangi bir arızayı erkenden tespit edebiliyor ve hemen düzeltici önlemler alabiliyoruz" diye ekliyor.

Kablosuz sistem, kurulur ve ayar düğmeleri ile çalıştırılır. I/O haritalaması, 250 istasyondan gelen sinyali herhangi bir yazılım desteği olmaksızın dağıtır. Bunu yapmak için kullanıcının, birbirleriyle iletişim kuracak Radioline cihazlarını, ayar düğmesini kullanarak aynı sayıya ayarlaması yeterlidir. Uygulama gereksinimlerine bağlı olarak, basit bir noktadan noktaya bağlantıdan kendi kendini onaran bir örgüsel ağa kadar her tür ağ yapısı, kablosuz sistem kullanılarak yapılandırılabilir. Bu, I/O iletimi ve seri kablolamanın değiştirilmesine ek olarak, I/O modüllerinin bir Modbus RTU kontrolörüne doğrudan entegrasyonu anlamına gelir. Dahası, kablosuz arayüzün veri hızı bireysel olarak belirlenebilir ve böylece alıcı hassaslığı artar. Yüksek aktarım hızından ziyade düşük veri hızı ile çok daha uzun mesafeler katedilebilir. Trusted Wireless 2.0, iyi tanılama seçeneklerine sahiptir ve aynı frekans bandında iletim yapan diğer sistemlerle bir arada bulunur.

Özet

Phoenix Contact'ın ürün portföyü, on yıldan uzun bir süredir kablosuz çözümler içeriyor. En son gelişmelerden biri, bir kablosuz modül ve çeşitli şekillerde hizalanabilen yedi I/O modülünden oluşan Radioline sistemidir. Tekli I/O istasyonları, çalışma sırasında kurulabilen veya değiştirilebilen 32'ye kadar I/O modülü ile genişletilebilir. Çalışırken değiştirilebilme özelliğine ek olarak, kablosuz ürünler, yüksek kalitede kanaldan kanala elektriksel izolasyona sahiptir. Dirk Jänchen, "Radioline sistemini kullanarak çok fazla zaman ve para tasarrufu sağladık" diyor. Bu olumlu deneyime dayanarak, GF Automotive, gelecekte Phoenix Contact'ın kablosuz sistemlerini kullanmaya devam etmeyi planlıyor.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat