Genel bakisa dön

RWE Westfalen-Weser-Ems'te kontrol teknolojisinin modernizasyonu

5.5 milyon kişiye bölgesel tedarik

Almanya'nın Dortmund şehrindeki RWE Westfalen-Weser-Ems AG RWE Enerjinin bölgesel ortağıdır. RWE Westfalen-Weser-Ems müşterilerine gaz, su ve ilgili hizmetleri tek kaynaktan sağlamaktadır.

Şirket 5.5 milyon kişiye güvenilir besleme sağlamaktadır. 76,000 km'lik enerji şebekesi ve 20,000 km'lik gaz dağıtım şebekesiyle 24 TWh elektrik ve 52 TWh gaz dağıtımı yapılmaktadır.

RWE Westfalen-Weser-Ems'de 2700 kişi çalışmaktadır.

Uygulama

Dağıtım şebekesinin işletmecisi olan RWE Westfalen-Weser-Ems bölgeye uygun maliyetli enerji sağlamaktadır. Enerji tedariğinin optimizasyonu kontrol ve otomasyon teknolojisi için sürekli yeni ihtiyaçlar doğurmaktadır.

Şirket 110 kV merkezlerin modernizasyonu için Siemens'in uzaktan kontrol teknolojisini kullanmıştır. Phoenix Contact'ın minimum kablaj gerektiren PLC-INTERFACE solid-state röleleri yer kazandıran kumanda panolarının kullanılmasına ve dolayısıyla önemli oranda maliyet tasarrufuna imkan sağlamıştır.

Çözüm

Modernizasyon projesinin parçası olarak Siemens Enerji Otomasyonu GmbH & Co. KG 110 kV yüksüz merkezlerdeki 20-25 yıllık kontrol teknolojisini güncelledi. AK 1703 ACP otomasyon sistemi kullanıldı. Bu sistem enerji şebekesinin otomasyonunda uzaktan kontrol, haberleşme ve I/O cihazlarının bağlantısı için kapsamlı seçenekler sunmaktadır.

Uzaktan kontrolle yapılan işlemler anahtarlama elemanlarının durumlarının belirlenmesi, anlık akım ve gerilim bilgilerinin alınması ve bunların kontrol merkezine taşınmasını kapsar. Ayrıca uzaktan kontrol teknolojisi komutlar ve ayar noktalarıyla sistemi kontrol eder. Phoenix Contact'ın PLC-INTERFACE modülleri sistem teknolojisi ile uzaktan kontrol teknolojisi arasında arayüz olarak çalışır.

Dijital sinyaller PLC-INTERFACE modülleriyle toplandığında sistemdeki 220 V DC sinyal gerilimi uzaktan kontrol teknolojisinde kullanılan 60 V DC sinyal gerilimine dönüştürülür. Sinyal gerilimleri PLC-INTERFACE komponentleriyle birbirlerinden elektriksel olarak izole edilir. Bu uygulamada uzaktan kontrol teknolojisi izole bir modül olarak işlev görmektedir.

Modern uzaktan kontrol teknolojisinin kullanımıyla arızalar bildirilir ve sağlanan bilgiler ışığında doğru önlemler alınır. Yüksüz merkezlerde artan otomasyon seviyesinin bir parçası olarak PLC-INTERFACE primer ve sekonder taraftaki sinyal gerilimlerinin teknik ve uygun maliyetli ayrımını sağlar. Modüller proses ve uzaktan kontrol teknolojisi arasında önemli bir kuplaj elemanı olarak çalışır.

Avantajlar

Uzaktan kontrol sistemi ve PLC-INTERFACE'in kombinasyonuyla, büyük dağıtım şebekesi merkezlerinde bile izleme ve kontrol prosesleri için yer kazandıran ve kolay bir çözüm mümkün olur.

6.2 mm genişlikle PLC-INTERFACE %75'e varan yer tasarrufu sağlar. Köprüleme seviyesinin ortadan kalkmasıyla kumanda panoları oldukça küçülür. Ayrıca entegre köprüleme kanallarıyla ciddi ölçüde kablo tasarrufu da sağlanır. Bu özelliklerin hepsi maliyetlerin düşmesine katkı sağlar. PLC-INTERFACE'in yapısı ve dokümantasyonu uzaktan kontrol panosunun bütünleyici bir parçasıdır.

Bu entegrasyonun diğer bir avantajı, tüm sekonder ekipmanın test edilebildiği fabrika kabulüdür. Bu devreye alma sırasında sahada karmaşık kablolama işlerini ortadan kaldırarak montaj ve maliyetleri düşürür. Bu mükemmel özellikler ve olumlu tecrübe sayesinde bu komponentler gelecekteki projelerde de kullanılacaktır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat