Genel bakisa dön

Modüler Enerji Neighbor depolama sistemleri için hibrit konnektörler

Genel bakış

Dağıtılmış yerleşik Energy Neighbor akü depolama sistemleri  

Energy Neighbor: yenilenebilir enerjide ara depolama

  • Yenilenebilir enerjileri etkin kullanan ve enerji şebekesini kararlı hale getiren dağıtılmış yerleşik akü depolama sistemleri enerji devriminin anahtarıdır.
  • Yukarı Bavarya Moosham'daki Energy Neighbor akü depolama sistemleri modüler yapıdadır ve Phoenix Contact'ın dikdörtgen hibrit konnektörleriyle kolay ve güvenli bağlanabilmektedir.

Müşteri profili

Dağıtılmış yerleşik Energy Neighbor akü depolama sistemleri  

Her birinde 13 modül olan sekiz akü sırasıyla 200 kWh depolama kapasitesi

Ara enerji depolama uzmanı olan Varta Storage GmbH özel ve endüstriyel uygulamalar için lityum-iyon akü sistemlerinde uzmanlaşmıştır. Varta Microbattery/Varta Storage Şirketler Grubunun bir parçası olarak firma araştırma ve geliştirme projeleriyle enerji devrimine etkin bir katkı sağlamaktadır.

Uygulama

Rak alım bölümündeki akü modülü  

Akü modülünün hızlı ve güvenli bağlantısı

Neredeyse har zaman lityum-iyon akülerden oluşan ticari olarak mevcut depolama sistemlerinin akü modülleri karmaşık bir sistemde birlikte kablolanır. Bağlantı kabloları seri bağlantı için kullanılırsa kablolar akü bloklarındaki pozitif ve negatif klemenslere vidalanır.

Büyük depolama sistemleri devreye alınırken bu büyük bir kablo işçiliğiyle sonuçlanır. Dahası artan akü modülü sayısıyla montaj hataları riski de artar. Dolayısıyla depolama modüllerini kablo yerine konnektörle bağlamak daha anlamlıdır. 200 kilovat saat depolama kapasitesi ve 250 kilovat çıkışla depolama sistemi solar sistemlerin ve rüzgar türbinlerinin güç piklerini absorbe eder ve lokal olarak bağlı ev gereçlerinin tüketim piklerini dengeler.

Dolayısıyla hızlı montaj ve akü modüllerinin kolay değişimi için performans ve bağlantı güvenilirliğinde zorlayıcı gereksinimler söz konusudur.

Çözüm

Akü modülleri Phoenix Contact'ın hibrit bağlantı sistemiyle donatılmıştır böylece haberleşme ve güç bağlantıları modül takıldığı anda otomatik temas sağlar. Bu esnek arayüzlerden 100 V'un üzerinde 100 amper akabilir. Sonuç olarak modüllerle temas güvenli olmasının yanında basit ve hızlıdır.

Phoenix Contactın hibrit konnektörü  

Konnektörün kontak geometrisi montaj hatalarını önler

Bu özel gereksinimleri karşılayan hibrit konnektör Phoenix Contact ve Varta Storage işbirliğiyle geliştirilmiştir. Konnektörün temeli sert endüstriyel ortamlardaki cihazlarda, bağlantı kutularında ve kontrol panolarında kullanılan IP67 kompakt dikdörtgen konnektör sistemi olan Variocon ürün gamıdır.

Konnektör sistemini geliştirirken diğer akü depolama projelerindeki denenmiş konnektörler kullanılmıştır. Elektrik enerjisi depolama üniteleri güç şebekesini kararlı hale getirmenin yanında taşınabilir aletler, makineler ve E-Mobilitede kullanılır.

Energy Neighbor için geliştirilen versiyonda toplam 13 kontak vardır: beş güç ve sekiz sinyal kontağı. Yüksek kontak yoğunluğu bağlantı sürecinde tolerans kompanzasyonuna özel gereksinimler yükler. Burada konnektörün özel tasarımı önemli rol oynar. 13 kontak bir kontak ara parçası içinde topraksız ve ilave kılavuz pinleriyle düzenlenmiştir. Kılavuz pinler kontaklardan dışarı taşar ve akü modülü fişinin bağlantı sırasında doğru hizalanmasını sağlar.

Özet

Phoenix Contact'ın dikdörtgen hibrit konnektörleri Varta Storage GmbH akü depolama sistemlerine gönderilen enerji ve veri için arayüz olarak işlev görür. Bağlantı teknolojisi ve akü modülleri arasındaki etkileşim büyük depolama sisteminin devreye alma ve değişim sürelerini kısaltır çünkü modüller manüel olarak bağlanmak zorunda değildir.

Böylece güç şebekesinden ayrılan ve mevcut dizel jeneratörlere çevre dostu ve gelecekten bağımsız bir alternatif sağlayan farklı kapasitelerde anahtar teslim enerji depolama çözümlerini tasarlamak mümkündür. Varta Storage Energy Neighbor akü depolama sisteminin prototipi 2015'in sonlarından beri sahada özelliklerini sergilemektedir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat