Genel bakisa dön

Habinghorst trafo merkezinde çok fonksiyonlu koruma

RWE enerji tedariğinin uzun dönemli muhafazasını temin etmektedir

Uluslararası hizmet şirketi RWE AG Avrupa'daki en büyük enerji tedarikçilerinden biridir. 64,000 kişinin çalıştığı RWE milyonlarca müşteriye su, elektrik ve gaz tedarik etmektedir.

Özelleştirme, küreselleşme ve değişen enerji pazarındaki yeni teknolojiler RWE için yeni talepler yaratmaktadır. Önemli bir ihtiyaç enerji tedariğinin uzun dönemli muhafazasıdır. RWE bunun için kapsamlı bir program başlatmıştır.

Uygulama

Habinghorst trafo merkezinde 110 kV dağıtım için 10 kV'a düşürülmektedir. Civardaki bölgeler ve endüstriyel tesisler 10 kV bara sisteminden beslenmektedir.

Sekonder teknoloji şalt sisteminin modernizasyonu kapsamında tümüyle yeniden tasarlandı. Tüm kesicilerin uzaktan kontrolü, bara ve giriş ayırıcılarının konum bilgileri, 10 kV kablo şebekesinin ana koruması ve lokal kontrol sistemi temel konulardı. Ana koruma kabloların ve şalt ekipmanlarının izlenmesini sağlar. Arıza durumunda etkilenen sistem bölümleri koruma röleleri tarafından derhal ve seçici olarak ayrılır.

Habinghorst'ta koruma ve kontrol panolarının tüm kablolaması elektromekanik koruma rölelerinden dijital koruma rölelerine geçişte yenilendi. Burada Phoenix Contact'ın vidalı klemensleri otuz yıl boyunca hizmet verdi.

Çözüm

RWE yeni koruma ve kontrol panolarında Phoenix Contact'ın CLIPLINE complete modüler klemenslerini seçti. Durum sinyalleri ve konum bilgileri için RWE QTC 1,5 ve QTC 2,5 hızlı bağlantılı klemensleri kullandı.

QTC hızlı bağlantı teknolojisi 2.5 mm²'ye kadar tek ve çok telli kabloların soyulmadan bağlanmasını sağlar. Bağlanacak kablo izolasyon kaydırma bölgesine yerleştirilir ve bir tornavida ve basit bir çevirme hareketiyle güvenilir temas sağlanır.

Zaman kazandıran kablolamanın yanında QTC serisini seçmenin ana sebepleri geçmeli köprülerle kolay potansiyel dağıtımı ve kompakt tasarımdı. Kontrol panolarındaki ölçme-ayırma klemensleri ve komponent klemensleri de hızlı bağlantı teknolojili tercih edildi.

Avantajlar

RWE 2.5 mm²'den büyük kesitler için yaylı teknolojiyi kullandı. ZRTK 4 ölçme-ayırma klemensi akım trafosunun sekonder devresi için özel olarak geliştirilmiştir. Ölçme-ayırma klemensi ölçü transdüseri devreleri için bireysel test devreleri oluşturmak için kullanılabilir. Trafo kısa devresi için geçmeli köprüler gibi tüm anahtarlama elemanları BGVA 2'ye uygun dokunma emniyetlidir. Ayırma bölgesinin her iki yanındaki 4 mm test soketleri de bu standardı karşılamaktadır. Ölçülen ring fiderleri ve sinyal gerilimleri her kontrol panosunda 6 mm²'lik yaylı klemens dizisiyle kurulur. ST klemenslerinin geniş kablo bağlantı yuvası tek ve çok telli kabloların yüksüklenmiş olarak dahi nominal kesitte bağlantısını sağlar.

RWE'de şebeke hizmetleri yetkilisi Dietmar Vogt: "Phoenix Contact'ın CLIPLINE complete serisi ile olan deneyimimiz tüm anahtarlama işlemleri için doğru çözümü bulduğumuzu kanıtlamıştır."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat