Genel bakisa dön

Dağıtım şebekesinde uzak tedarikçilerin ve tüketicilerin kolay entegrasyonu

Genel bakış

Sokak aydınlatmasının beslenmesi  

Sokak aydınlatmasının aydınlık durumunun izlenmesi

  • Yenilenebilir enerji formlarının beslemesi ve elektrikli araçların artan kullanımı enerji şebekesinin hassas izlenmesini gerektirir.
  • Enexis, verilerin işlenmesi, saklanması, değerlendirilmesi ve anlamlı şekilde sunulması amacıyla Phoenix Contact'ın kompakt kontrolörlerini, yazılımını ve veri tabanı çözümünü kullanıyor.
  • Lokal şebeke yük durumunun görüntülenmesi tüm tüketicilere güvenilir besleme sağlar.

Müşteri profili

Lokal trafo merkezindeki trafo  

Lokal trafo merkezindeki trafo

Enexis Hollanda'nın yedi bölgesinde enerji şebekesi işletmektedir. Burada şirket 2.7 milyon tüketicinin bağlantısından sorumludur.

Ayrıca çalışanlar şebekenin iyileştirilmesi ve daha akıllı, daha verimli ve geleceğe yönelik olması için sürekli çalışmaktadır.

Uygulama

Lokal trafo merkezinde ILC 131 ETH kompakt kontrolör  

ILC 131 ETH kompakt kontrolörlü ve modemli kontrol kutusu

Hollanda'daki özel konutlardan güneş enerjisi temini ve artan elektrikli araç oranı gerilim dalgalanmalarının önlenmesi için hassas bir izleme gerektirmektedir.

Enexis'in kullandığı izleme ve görüntüleme çözümü gerilim, akım ve enerji akışı değerlerini izler. Bu, lokal şebekede daha iyi planlama ve hedefli genişleme sağlar ve ayrıca kısa devreler daha hızlı algılanır.

Alçak gerilim şebekesindeki 10 kV'u 400 V'a indiren trafo da izlenir. Çevre konutlarının ve işlerin yanında sokak aydınlatmasını da besler.

Geçmişte sokak aydınlatması uzaktan açılıp kapatılırdı ancak aydınlık seviyesini izlemek mümkün değildi. Enexis, akım tüketimini değerlendirerek artık aydınlık kalitesiyle ilgili sonuçları çekerek gerekirse servis ekibini yönlendirmektedir.

Çözüm

Lokal şebekenin diyagnostik ve görüntülemesi  

Harita görünümünde lokal şebekenin diyagnostik ve görüntülemesi

Trafonun üç sekonder devresinin akım bilgisi akım trafoları üzerinden elde edilir ve ILC 131 ETH kompakt kontrolöründe kaydedilir. Tüm sistemlerden gelen bilgileri analiz etmek büyük sunucular gerektirdiği için veri Kanada veri tabanı tedarikçisi tarafından depolanır. ILC 131 ETH kontrolörünün direkt yazdığı bir SQL veri tabanı kullanılmaktadır. Bunun içim programcı SQL Kütüphanesinin Phoenix Contact'ın ana sayfasından indirilen fonksiyon bloklarını kullanır.

Elde edilen kayıtları baz alarak sokak aydınlatmasının durumuna erişilebilir. Ayrıca trafonun kapasite kullanımı belirlenebilir. Sınır değerler aşılırsa servis teknisyeni gerekli önlemleri alır veya bu şebekenin genişletilmesi için uyarı sağlar. Öte yandan bir yük ortalamanın altındaysa düşük maliyetli bir trafo kullanılabilir.

Enexis çevre algılama teknolojisiyle uygulamayı genişletmeyi planlamaktadır, böylece çok yakında sokak aydınlatmasının aydınlatma seviyesini uyarlanabilir şekilde kontrol etmek mümkün olacaktır. Günümüzde sokak aydınlatması Kanada veri tabanının sağladığı gün doğumu ve gün batımı sürelerine göre kontrol edilmektedir. Bununla birlikte açma ve kapama sürelerinin mevcut aydınlatma seviyesine bağlı olması tercih edilir. Böylece lambalar bulutlu günlerde daha erken, güneşli günlerdeyse daha geç çalışabilir.

Enexis'in Gaia yazılımı büyük hacimli verinin tutarlı şekilde sunulması için ideal bir çözümdür. Kullanıcı, Google Earth verilerini baz alarak sokaklara yakından bakarak enerji akışı ve şebeke yükünün güncel ve geçmiş verilerini görebilir. Örneğin daha büyük besleme kablosu gereken tüketiciler belirlenir.

Özet

Fabrika ve sistemlerin verimliliği, büyük ölçüde ilgili verilerin toplanması ve analiz edilmesiyle arttırılabilir. "Büyük veri" yaklaşımının katma değer sağladığı yer budur. Algoritmalar, veri tabanları ve ağ entegrasyonu geleceğin kontrol ve otomasyon sistemlerinin kalite nitelikleridir.

Saha seviyesinin üst seviye veri yedekleme ve işlemeye akıllı bağlantısı artı bulguların anlamlı görüntülemesi bunun temelini oluşturur. Dolayısıyla Enexis kritik durumlara veya aşırı yüklere hızlı tepki verebilir ve tüketicilerin kesintisiz beslenmesini sağlayabilir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat