Genel bakisa dön

Belçika Laborelec'te haberleşmenin yeniden yapılandırılması

Enerji kalitesinin izlenmesi için servis sağlayıcı

Enerji kalitesinin izlenmesi Laborelec organizasyonun müşterilerine sunduğu birçok hizmetten biridir. Linkebeek'te kurulu Laborelec elektrik enerjisinin üretimi, dağıtımı ve uygulamasına yönelik bir yetkinlik merkezidir. Önemli ortağı Electrabel'e, diğer partnerlerine (dağıtım işletmeleri) ve diğer müşterilere ulusal ve uluslararası anlamda özel teknik hizmetler sunar.
Laborelec'in yaklaşık 32 milyon € yıllık cirosu ve 180 çalışanı vardır.

Uygulama

Laborelec müşterilerden gelen taleple dağılmış veya giriş şebeke geriliminin kalitesini ölçer ve bazı özel müşteri taleplerini dikkate alarak raporlar üretir. Tüm gerilim seviyeleri ölçülür: konut bölgesindeki alçak gerilimden (230 V) endüstriyel bağlantı noktalarına ve hatta yüksek gerilim şebekesine (150 kV) kadar.

Bu hizmet Belçika dağıtım şebeke operatörlerinin çoğuna ve bu hizmeti endüstriyel müşterilere sunan Electrabel'e verilmektedir. Bunların içinde büyük elektrik tüketicilerinin yanında, örneğin gerilim çöküşlerinin şirketteki kritik süreçlere devasa etkileri olan küçük ölçekli tüketiciler de yer alır.

Çözüm

Laborelec sahadaki yaklaşık 600 enerji sayacından ve dağıtım şirketlerinin alçak ve orta gerilim şebekesindeki 500'den fazla enerji sayacından günde bir veya iki kez ölçüm bilgisi okumak için modem kullanır. Her ölçüm değerini okumak yaklaşık 10 dakika alır. Ölçme noktasında analog telefon hattı varsa veri PSTN üzerinden okunur. Yoksa GSM şebekesi üzerinden okunur.

Laborelec yakın zaman önce ana bilgisayarındaki tüm haberleşme sistemini yeniden yapılandırdı. Yeni sistem sadece Phoenix Contact'ın DIN rayına monte endüstriyel modemlerinden oluşmaktadır. Sistem iki tip modem ile çalışmaktadır: PSTN ve GSM. Veri toplama merkezine şu an için 24 PSTN ve 11 GSM modem kurulmuştur. Sahadaki 15 - 20 modem bu modemlerin her birine atanır ve verileri indirmek üzere login oturumuyla bağlantı sağlanır – bunlara modem havuzları denir.

Laborelec veri merkezindeki tüm modemler taban kısmındaki benzersiz T-bus köprüleme sistemiyle enerjilenir. Kumanda panosunun genişliği sekiz modemin yan yana monte edilmesine imkan tanır. Laborelec teknik asistanı Laurent Cloosen: "En başından beri T-bus elemanlarını kullanıyoruz". "İlave bir modem eklemek istersek modemi T-bus'a takıyoruz. Sonrasında sadece analog hat bağlantısı ve kontrol merkezi için RS-232 arayüz bağlantısını yapmamız yeterli oluyor. Sistem gerçekten çok net ve modüler."

Avantajlar

Phoenix Contact'ın PSI GSM/GPRS modeminin opsiyonlarından biri GPRS fonksiyonudur. Genel Paket Radyo Servisi (GPRS) verinin GSM telefon şebekesinde küçük paketler halinde paylaşılmasıdır. Bu teknoloji kullanılarak veri küçük paketlere bölünerek gönderilir ve alıcıda yeniden birleştirilir.

GPRS bağlantı maliyetleri bağlantı süresine değil gönderilen veri hacimine bağlıdır. Dolayısıyla GPRS modemler ilk bağlantı için beklemeden ve ek maliyet oluşturmadan sürekli bağlı kalabilir. Veri paylaşımı anında başlar.

Günümüzde Laborelec ölçüm değerlerinin GPRS üzerinden dijital paylaşımını test etmektedir. Lauren Cloosen yeniden yapılandırma projesinde Phoenix Contact modemlerini tam olarak neden seçtiğini çok iyi bilmektedir: "Kullanıcı dostu ve güvenilir olmaları. Phoenix Contact modemleri son derece kullanıcı dostu. Telefon kabloları soketli klemensler kullanılarak kolayca bağlanıyor. Arıza durumunda modemdeki LED'ler bir sorun olduğunu açıkça bildiriyor. Sorunun nedenini bir telefon hattı bağlayarak kolayca belirleyebiliyoruz."

Geniş bir coğrafi bölgeye dağılmış ölçüm verilerinin merkezde toplanması şirketlerin veriyi nasıl merkezleştirdiği, sakladığı ve raporlama için kullandığının mükemmel bir örneğidir.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat