Genel bakisa dön

Munich Şehir Hizmetleri FAME geçmeli test sistemiyle şebeke sürekliliğini yükseltmiştir.

Genel bakış

FAME test sistemi  

Münih Şehir Hizmetlerinde test için FAME kullanılır

  • Münih Şehir Hizmetleri (Stadtwerke Münih - SWM) Avrupa'nın en büyük belediye kuruluşlarından ve Almanya'nın ana enerji tedarikçilerinden biridir.
  • Şebekeler sürekli yenilenir, genişler ve gittikçe artan hassasiyetle izlenir. Şebeke hizmeti, bakımı ve genişlemesini basit ve güvenli hale getirmek amacıyla Münih Şehir Hizmetleri Phoenix Contact'ın FAME test sistemini kullanmaktadır.
  • Münih Şehir Hizmetleri şebekesini modernize etmek ve sürekliliğini arttırmak için FAME kullanmaktadır.

Müşteri profili

Münih Şehir Hizmetleri 100 yılı aşkın süredir Bavyera bölgesindeki müşterilerine enerji ve ısı temin etmektedir. Münih'te yaşayanlar, kesintisiz besleme ile yüksek güvenlik ve konfora sahiptir.

Uygulama

Maximilian Gruner, Sekonder Teknoloji Yöneticisi  

Maximilian Gruner, Sekonder Teknoloji Yöneticisi

Münih ve çevresindeki yaklaşık 50 sistemle Münih Şehir Hizmetleri kendi enerjisinin büyük bir kısmını yenilenebilir enerji ve çevre dostu kombine ısı ve gücün akıllı bir karışımından elde etmektedir. Esnek kontrol edilen küçük trafo merkezleri besleme güvenliği ve ana ve pik yüklerin yönetilmesini sağlar.

SWM Hizmetleri Sekonder Teknoloji Yöneticisi Maximilian Gruner “Şebekemizdeki enerji kabloları tüm gerilim seviyelerinde 12,000 km uzunluktadır" şeklinde açıklamaktadır. “Bu kabloların beslediği şebeke bölgesi yaklaşık 400 km2'dir.”

Enerji şebekelerinin güvenli işletilmesinin ön koşulu arızaların hızlı tespit edilerek kabloların değiştirilmesidir. Bu, dijital şebeke koruma rölelerince ölçülen değişkenlerin sürekli izlenmesini gerektirir. Ölçüm değerlerini trafo ve dağıtım merkezlerindeki akım ve gerilim trafolarından alırlar.

Çözüm

Phoenix Contactın FAME test sistemi  

Phoenix Contact'ın FAME test sistemi

Tüm bu işlerin daha kolay, açık ve herşeyden önemli güvenli gerçekleştirilmesi için Phoenix Contact FAME geçmeli test sistemini geliştirmiştir. “FAME kullanarak bir koruma cihazının karmaşık test devresini test ekipmanına tek adımda bağlayabiliyoruz,” diyen Gruner sözlerine şöyle devam ediyor: “Tüm anahtarlama işlemlerini güvenli ve otomatik yapabiliyoruz.”

Kontak köprüleme, ayırma ve temas sırasını fiş belirler ve dolayısıyla her zaman doğrudur. Birçok olası bağlantı seçeneği vardır: trafo ayırma klemenslerinin çok sayıda seri anahtarlama sırası paralel kontrol edilen tek bir geçmeli hareketle gerçekleştirilir.

Ana ve yedek koruma rölelerinin bağlanmasıyla FAME yer kazandırır  

Ana ve yedek koruma rölelerinin bağlanmasıyla FAME yer kazandırır

Bu şekilde çalışmak, ör: açık devre veya kısa devre köprüsünün akım trafosu için ayarlanması gibi birçok hatayı önler . Koruma teknisyeni test fişinin bağlantısına konsantre olabilir.

Artık bakım personeli için test işlemi oldukça basittir. Aynı polaritede test fişlerinin hatalı eşleşmesini önlemek için geçmeli test soketi ve test fişi plastik profillerle kodlanabilir. Ayrıca farklı fonksiyon grupları standart geçmeli bir test soketine bağlanabilir.

Gruner: “Örneğin ilk olarak ana ve yedek koruma rölesini tek bir test soketine yönlendirerek oldukça fazla yer kazandık” diyor.

FAME ürün gamı baypas fişleri ve renk kodlu tek kutuplu fişler gibi ilave aksesuarlar da içerir. Ölçümleri hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirmek için tek kutuplu fiş kullanılabilir veya yüksek gerilim kesicisinin açma bobini koruma cihazından ayrılır.

Ayrıca FAME geçmeli bölgede ve bağlantı alanında dokunma emniyetli tasarlanmıştır. Doğrudan geçmeli test soketi içinde geçmeli köprülerle akım trafosunun yıldız noktasını oluşturma imkanı da vardır. Trafo ayırma klemensleriyle ayrı bir klemens dizisine gerek yoktur.

Özet

FAME geçmeli test sistemini kullanarak Münih Şehir Hizmetleri yüksek emniyet ve işletim kolaylığıyla esneklik elde etmiştir. Gruner: “Sistemin avantajı projeye özel test fişlerinin üretilmesidir. Döner anahtar bile bunu sağlayamamaktadır” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Fiş takılırken düzgün mekanik yönlendirme ve fişin belirli açıda çıkarılmasının önlenmesi bize ek avantajlar sağlamaktadır.”

Kontakların serbest atanması için üç bağlantı zamanı seçilebilmektedir. Bunların içinde Off sinyali ve yardımcı sinyaller için uzun kontak, gerilim trafoları için orta kontak ve akım trafoları için kısa kontak yer alır. Atanmayan kontak kör kontak olarak işlev görür.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat