GP Joule, Reußenköge'deki genel merkezinde bir model şarj parkı kuruyor

Genel bakış

GP Jouleün sahadaki şarj etme parkı  

GP Joule'ün sahadaki şarj etme parkı

  • GP Joule, planlama ve sistem imalatından operasyonlara kadar yenilenebilir enerji konusunda uzmanlaşmıştır.
  • Bu ayrıca yenilenebilir enerji kullanarak büyük elektrikli araç filolarını şarj etme ihtiyacının karşılanmasını da içermektedir.
  • North-Tec ve Phoenix Contact'ın desteğiyle OCPP'nin arka ucuna bağlı bir enerji yönetim sistemi şeklinde bir çözüm başarıyla uygulandı.
  • Bu geleceğe yönelik ve açık sistem hareketlilik devrimini enerji devrimi ile birleştirir ve gelecekteki şarj istasyonları için bir model olarak hizmet verir.

Müşteri profili

GP Joule, yenilenebilir enerjilerin yenilikçi kullanımı konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir - yenilenebilir enerji ile ilgili tüm alanlarda şirketler, topluluklar ve yatırımcılar için bir ortaktır. GP Joule, dünya çapında birkaç yüz megawatt'lık enerji parklarını, yüksek seviye ölçeklenebilirlik ile üretiyor, pazarlıyor ve işletiyor.

Uygulama

Dr. Fabian Sösemann ve Dipl.-Ing. (FH) Ralf Breckling  

Dr. Fabian Sösemann ve Dipl.-Ing. (FH) Ralf Breckling

Hareketlilik devrimi büyük araç filolarını mevcut şebeke bağlantılarının büyük ölçüde yeniden geliştirilmeden şarj edilmesi gibi birçok zorlukla karşı karşıya getiriyor. "Sunduğumuz ürün ve hizmetler, ayrıca, esnaflar, şirketler ve topluluklar için özelleştirilmiş elektromobilite ve enerji kavramlarını da içeriyor." Reußenköge'deki GP Joule Enerji Tedarik ve Hukuk İşleri Direktörü Dr. Fabian Sösemann bu şekilde açıklıyor. "Elektromobilite tarafından başlatılan hareketlilik devrimini sistemdeki sürücülerden biri olarak görüyoruz."

GP Joule, Reußenköge'deki şirket sahasında üçte ikisi olmak üzere toplam 28 elektrikli araçtan oluşan kendi motor havuzunu işletiyor. Talebin karşılanması için yaklaşık 1.5 MWp güneş enerjisi ve bir biyogaz tesisi bulunmaktadır. “En büyük zorluk, yenilenebilir enerji potansiyelinin maksimum kullanımını sağlarken yükleri beslemektir,” diye devam ediyor Sösemann, “konvansiyonel şebekeden mümkün olduğu kadar az enerji çekiyoruz”. Şirketin e-otoparkı mümkün olduğunca az kaynak kullanacak şekilde tasarlandı.

Çözüm

Merkezi kontrol panosunda enerji ölçüm cihazları, RCM modülleri ve şarj kontrolörleri  

Merkezi kontrol panosunda enerji ölçüm cihazları, RCM modülleri ve şarj kontrolörleri

Çözüm şarj teknolojisinin bir merkezi kontrol panosuna yerleştirildiği bir master/slave sistemidir. Uygulamalar ve süreçler bu yerden kontrol edilir. IEC 61851 Şarj Modu 3 uyarınca şarj işlemi için gerekli olan haberleşme, Phoenix Contact'ın EV CC Advanced serisinden şarj kontrol cihazları kullanılarak şarj noktaları için uygulanmaktadır.

Doğrudan bir seri veri yolu üzerinden şarj kontrol cihazlarına bağlanan kalibre edilmiş enerji ölçüm cihazları, yükü yönetmek için gereken mevcut güç değerleri hakkında bilgi sağlar. Şarj kontrolörleri ve RFID kart okuyucuları daha fazla işlem için verileri merkezi kontrolöre gönderen Ethernet tabanlı bir ağ üzerinden ağa bağlanır - Phoenix Worx geliştirme ortamı kullanılarak IEC 61131 için programlanan Phoenix Contact'tan bir Axioline 1050.

Merkezi kontrol panosunda güç yönetimi ekranı  

Merkezi kontrol panosunda monitörde görüntülenen güç yönetimi

Biyogaz tesisi kontrol ve otomasyon teknolojisinde uzman olan Bredstedt'te yer alan North-Tec Maschinenbau A.Ş şarj çözümünün geliştirilmesine yardımcı oldu. Kontrol işlemleri, mevcut yenilenebilir enerji ile ilgili olarak yüklenen aracın kullanım amacına göre farklı öncelik seviyelerine sahip şarj kartları kullanılarak gerçekleştirilir. "Hedefimiz, ağı sürekli olarak izlemek ve böylece güç tüketimini optimize edebilmektir." North-Tec Genel Müdürü Ralf Breckling bu şekilde açıklıyor. "GP Joule'un E-otoparkı, yerel dağıtım şebekesi işletmecisi için şebeke hattının sonunda yer alıyor - bu durum, birçok park garajındaki koşullara oldukça benzeyen bir durum."

Ayrıca bu, elektrikli araç şarjı talebinin artması nedeniyle, ekonomik ve kurulabilir bir şarj gücünün tehlikeye gireceği bir darboğazın tam olarak ortaya çıkmasıdır. Sösemann, “Şarj konseptimiz bu tür uygulamalara aktarılabiliyor” diye açıklıyor ve kontrolörde yoğun veri depolama ihtiyacını ifade ediyor: “Tüm sinyallerin tek bir kontrol merkezine iletilmesi de muhasebe tarafında bunları değerlendirmemizi sağlıyor."

Master/slave yaklaşımının bir başka avantajı daha vardır: tek bir kontrol panosunda az sayıda akıllı bileşeni yoğunlaştırmak, sistemi daha temiz ve daha kolay hale getirmektir.

Özet

Reußenköge'deki GP Joule genel merkezindeki e-mobil motor havuzu için master/slave yaklaşımı kullanılarak bir şarj parkını içeren bir enerji yönetim sistemi oluşturulmuştur. Sösemann şöyle özetliyor: “Yenilenebilir enerjide uzman olarak, şimdi de mobilite devriminde iyi bir adım attık.” Güç dağıtım algoritmalarını işlemek için şarj teknolojisi ve donanım platformu Phoenix Contact'tan gelmektedir. North-Tec geliştirme ortağı ile işbirliği içinde, mobilite devrimini enerji devrimiyle verimli bir şekilde birleştiren, gelecekteki şarj parkları için bir model yaratan geleceğe yönelik ve açık bir sistem oluşturuldu.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat