CCS konnektörüyle elektrikli araçları hızlı şarj edin

Genel bakış

Fastned hızlı şarj ekipmanı  

Çatı güneş panelleri gerekli enerjiyi üretir

  • İsviçre şirketi ABB'nin Elektrikli Araç bölümü internet tabanlı bir şarj altyapısı geliştiriyor.
  • Hollanda firması Fastned, ulusal otoyol servis istasyonlarına kurulabilecek hızlı şarj ekipmanı arayışındaydı.
  • Phoenix Contact'ın CCS araç konnektörleri ile donatılmış ABB'den şarj istasyonları ile elektrikli araçlar sadece 15 ila 20 dakika içinde 150 kilometrelik bir mesafe için şarj edilebilir.
  • Bu nedenle elektrikli araçlar, servis istasyonlarında, süpermarketlerde veya bankalarda kısa süreli park ediliyken şarj edilebilirler.

Müşteri profili

2012 yılında, Fastned BV, Hollanda'da 201 otoyol servis istasyonunda hızlı şarj ekipmanı kurulumu için imtiyaz kazandı. Günümüzde elektrikli araçların şarj edilebileceği 100'den fazla yer var. Phoenix Contact ve ABB ile birlikte Fastned, elektrikli araçların hızlı şarj edilmesine yönelik talebi karşılamaya yardımcı oluyor.

Uygulama

Çeşitli araç konnektörleriyle donatılmış Fastned istasyonu  

CCS, CHAdeMo ve AC konnektörlü Fastned şarj istasyonları

2020 itibariyle, Hollanda'da lisans verilen yaklaşık sekiz milyon otomobilin yüzde 2,5'u elektrikle güçlendirilecek ve bu rakam 2025 yılına kadar yüzde 12,5'e yükselecek. Gelecekte bu araçlar işyerinde ve otoyollarda giderek daha fazla ücretlendirilecek. Bu elektrikli araçların akülerini çok kısa süre içinde şarj etmek mümkün olacaktır.

Bu amaçla Fasted 2013 yazında uygun şarj istasyonları sağlamak için ABB ile sözleşme imzaladı. Şarj istasyonları, açık standartlara dayalı bir bulut bağlantısına sahip olup tüm servis ve ödeme uygulamalarına bağlanabilmelerini sağlar. Ayrıca, ilgili hızlı şarj konnektörleri ile donatılmışlardır yani tüm elektrikli araçlar şarj edilebilir.

Çözüm

Tip 2 CCS konnektörü  

Tip 2 CCS konnektörü ile yüksek şarj akımları ve gerilimleri elde edilebilir

ABB, Phoenix Contact'ın CCS (Kombine Şarj Sistemi) araç konnektörlerini kullanıyor. Ayrıca, istasyonlar AC gücü ile geleneksel şarj için IEC 62196'ya göre Tip 2'nin AC konnektörlerini ve CHAdeMO (Charge de Move - hareketli şarj için) konnektörlerini içerir. CCS konnektörüyle, 200 A şarj akımları ve 1000 V'a kadar gerilimler elde edilebilir, böylece modern araç aküleri 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilir.

Standart uyarınca, araç girişine takılı bir elektromekanik kilitleme aktüatörü vardır. Şarj süresince Araç Konnektörünü kenara veya temas yüzeyindeki kilitleme klipsine kilitler. Aktüatör cıvatası büyük çekme kuvvetlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Güvenli bir şarj işlemi sağlamak için şarj akımının da izlenmesi gerekir. Sıcaklık sensörleri sistem aşırı ısındığında algılar. Sinyal çıkışları güç kontaklarının sıcaklığını şarj istasyonuna iletir, daha sonra şarj işlemini durdurabilir veya şarj gücünü azaltabilir. 

Fastned şarj istasyonları güneş panelleri ile donatılmış olup, %100 rüzgar ve güneş enerjisiyle üretilen elektrikle araçları şarj eder. Bireysel istasyonlardaki batarya sistemleri güneşin yeterli olmadığı veya çok az rüzgar olduğu zamanlar için üretilen enerjiyi depolar. Uzun kuyruklama sürelerini önlemek için istasyon başına en az iki hızlı şarj kolonu vardır. Ayrıca müşterilerin Wi-Fi ağına erişimi vardır. Böylece araçlarını şarj ederken örneğin e-postalarını okuyabilir, toplantılara hazırlanabilir, müzik dinleyebilir veya hatta TV izleyebilirler. Fastned şarj etme hızının da şarj maliyetini düşüreceğinden emindir. Her gün yüzlerce elektrikli araç şarj edilebilirse, şirket tarafından donanım için yapılan harcamaların geri dönüşü hızlanacaktır.

Özet

Phoenix Contact'ın Tip 2 CCS konnektörü Fastned istasyonlarında kullanıldığında, elektrikli araçlar sadece 15 ila 20 dakika içinde 150 kilometrelik bir mesafe için şarj edilebilir. ABB Elektrikli Araç ve Şarj Altyapısı İş Geliştirme Birimi Başkan Yardımcısı Crijn Bouman, “Daha yüksek akımlar planlanmakta olsa da, 200 A 1000 V araç konektörleri ile sağlanabilmektedir” dedi. Gelecekte hareket halindeyken hızlı şarj için şarj gücü en az 100 ila 350 kW olacaktır. Bu nedenle şarj istasyonları ve konnektörlerin ısı dengesi çok önemlidir. Bouman şunları söylüyor: “Böyle bir konnektörü tedarik edebilen sadece birkaç şirket var. Phoenix Contact bu alanda bize yeni bir katma değer dünyası açıyor ”dedi.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat