XJ Şirketler Grubu

Phoenix Contact konnektörleriyle hızlı pil değişimi

a_0059048  

Akıllı mobilite: Çin kamu taşımacılığında elektrikli araçlarda karar kılmıştır

XJ Grup Şirketi enerji, üretim, iletim ve satış sistemleri üretir ve temin eder. Şirket ayrıca doğru akım trafoları, koruma ekipmanları, otomasyon teknolojisi, raylı ulaşım ekipmanları, akıllı sayaçlar, AMR ve şebeke dağıtım yönetim sistemleri sunmaktadır.

Müşteriler arasında Çin, Türkiye, Endonezya, Tayland ve Hindistanda'ki tedarik firmaları yer alır. Şirket 1947'de kurulmuştur ve genel merkez Çin'in Xuchang şehrindedir. 2011'den beri XJ Şirketler Grubu Çin Elektrik Teknolojili Ekipman firmasının bağlı ortaklığı olarak yürütülmektedir.

Uygulama

Elektrik tahrikli otobüsler  

Otobüsün pil değişimi tümüyle otomatik olarak gerçekleşir

E-Mobilite Çin'de günlük hayatın bir parçasıdır. Doğu Çin'deki Qindao liman şehrinde kamu taşımacılığı, egsoz gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla kısa süre içinde elektrikli otobüslere geçecektir.

Pillerin şarj olması sırasında otobüslerin bekleme sürelerini minimumda tutmak amacıyla planlamacılar pil değişimini esas alan bir konsept üzerinde karar kıldı. Otobüs bir değiştirme istasyonundayken iki tarafındaki yüklü robot boş pilleri tam şarjlı olanlarla değiştirir. Pil değişimi yaklaşık yedi dakika alır ve otobüs yeniden kullanılabilir. XJ Şirketler Grubu elektrikli otobüs filosunun pilleri için uygun bir konnektör arıyordu.

Çözüm

Phoenix Contact konnektörleri  

Phoenix Contact konnektörleri 400 A taşıyabilir ve titreşime dayanıklıdır

Her dakika bekleme maliyet anlamına geldiği için pil değişim sistemleri %100 güvenilir ve dayanıklı konnektörlere ihtiyaç duyar. Phoenix Contact bu elektrikli araçların özel durumunu ve geçmeli sistemin sürekli kullanılacak olmasını dikkate alarak bir ürün geliştirmiştir.

Piller defalarca şarj edildiği ve gün boyu kullanıldığı için zorlanırlar, bu nedenle şarj süreci kademeli fakat hızlı olmalıdır. Sıcaklık entegre bir data modülü kullanarak, yönetim ve şarj süreci izleme sistemiyle birlikte, aşırı ısınmayı önlemek amacıyla izlenir.

Büyük otobüsleri park etmek çok da kolay olmadığı için bağlantı anında araç konumundaki sapmalar otomatik merkezlemeli, yay sönümlü kılavuz pinlerle kompanze edilir. Bunlar seyahat anında titreşim sönümleyici olarak işlev görür ve fail-safe bağlantı sağlar. Bağlantı sistemi, boyutları ve malzeme özellikleriyle 400 A akım ve 750 V gerilimler için tasarlanmıştır.

O günden beri Çin'e 6000 konnektör çifti teslim edilmiştir. Yaklaşık 40 otobüsün pili şarj istasyonunda günde iki veya üç kez değiştirilmektedir. Toplamda bugüne kadar 100,000 pil değişimi yapılmıştır. Phoenix Contact konnektörleri görevlerini hatasız yerine getirmeye devam etmektedir.

Özet

Phoenix Contact DC yedek pil konsepti özellikle kamu araçlarında, forklift kamyonlarında, nakliye araçlarında ve yolcu taşıma araçlarında kullanışlıdır. Sistem 400 A akım ve 750 V DC gerilim taşıyabilir.

Bağlantı sürecinde tolerans dengelemesi ve seyehat sırasında tireşim sönümleme özelliği sayesinde bağlantı sistemi büyük mekanik yük altında bile güvenli temas sağlar – ve bu 10,000 takma/çıkarma için geçerlidir. Pil değişim konseptinde şarj durumunun izlenmesi için entegre bir data modülü yer alır ve operatörlere tüm şarj süreçlerini izleme ve hatalı çalışmaları önleyerek bekleme sürelerini minimumda tutma imkanı sağlar.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat