Elektrikli otomobiller için şarj çözümü küçük bir alanda pek çok fonksiyon sunuyor.

Genel bakış

AC araç konnektörü tip 2  

Elektrikli araç, AC araç konnektörü kullanılarak alternatif akımla şarj edilebiliyor.

  • Hollanda'nın, iyi tesis edilmiş altyapı ağı sayesinde lider rol oynamasıyla birlikte elektro-mobilite giderek daha çok popülerleşiyor.
  • Allego ve Van der Sijs gibi Hollanda şirketleri, özel enerji yönetimi fonksiyonuna sahip akıllı şarj noktaları geliştiriyor.
  • EV Charge Control Advanced şarj kontrolörü, üç fazlı AC güç şebekesi üzerinde elektrikli otomobillerin şarj işlemini kontrol ederek izler ve merkezi kontrolör ile veri alışverişi yapar.
  • Allego ve Van der Sijs, esnek kullanımı ve ilgili endüstri standartlarına uygunluğu nedeniyle Phoenix Contact'ın çözümünü tercih etti.

Müşteri profili

2013'te güç şebekesi operatörü Alliander tarafından kurulan Allego; topluluklar, şirketler ve nakliye şirketleri için uyarlanmış şarj çözümleri geliştiriyor. Allego, kullanıcılara her herde ve her zaman kullanılabilen ucuz bir şarj seçeneği sağlamak amacıyla Hollanda'ya ilave olarak Belçika ve Almanya'da da faaliyet gösteriyor.

Uygulama

Özel olarak enerji yönetimi için tasarlanmış şarj noktaları  

Özel olarak tasarlanmış şarj noktaları: Küçük boyutlu, fakat fonksiyonel şekilde tamamen entegre edilmiştir.

Hollanda şirketi Van der Sijs Techniek & Automatisering BV, üretilen elektriği elektrikli otomobiller yoluyla dağıtabilen ve böylece enerji arz ve talebini ideal şekilde koordine ederek güç şebekesinde oluşabilecek sorunları engelleyen bir enerji yönetim sistemi geliştirdi.

Şarj sisteminin daha fazla geliştirilmesi söz konusu olduğunda, - Allego'nun önerdiği gibi - bir arka ofise bağlantı hayati öneme sahipti. Genel şarj istasyonlarında elektrikli otomobilleri doğrulamak için kullanılan Açık Şarj Noktası Protokolü (OCPP) bu tür bir arka ofis gerektiriyor. Çünkü, şarj proseslerini izleyerek yöneten ve aynı zamanda ilgili kullanıcı ve fatura bilgilerini sözleşmenin tarafına aktaran standart, sadece bir şarj istasyonuyla haberleşmek için tasarlanmamıştır. Ayrıca, şarj uygulamasının bir enerji yönetim sistemine sahip olması gereklidir.

Allego bir araştırma başlattı ve potansiyel elektrikli otomobil sahiplerine bir şarj istasyonunun nasıl olması gerektiği konusunda bir dizi soru sordu. Çoğu katılımcı, şarj noktasının mümkün olduğu kadar küçük ve görünmez olmasının önemli olduğunu belirtti. Allego, bu geri bildirimi dikkate aldı ve Şarj Plaza sistemini geliştirirken uyguladı. Phoenix Contact, bu sistem için gerekli olan otomasyon komponentlerini tedarik ediyor.

Çözüm

Küçük boyutlu şarj noktası  

Şarj noktası tasarımı, olası uygulamalar bakımından büyük bir çeşitliliğe olanak sağlıyor.

Şarj noktaları sadece gerekli teknolojiyi içerir. Bu teknoloji; soket çıkışını, kilitleme mekanizmasını ve şarj prosesine izin vermek ve başlatmak için kullanılan RFID/NFC çiplerini kapsar. Allego'nun küçük şarj istasyonları özel olarak küçük boyutlu bir şarj mekanı için tasarlanmıştır. Bunlar tek, iki veya dört noktalı bir versiyon olarak direk üzerine veya bireysel şarj noktası olarak bir duvara monte edilebilir.

EV Charge Control Advanced şarj kontrolörü, açıklanan sistemde büyük bir rol oynuyor. IEC 61851-1'e göre mod 3'te üç fazlı AC güç şebekesi üzerinde elektrikli otomobillerin şarjını kontrol etmek ve izlemek için kullanılıyor. Aynı zamanda, EV Charge Control Advanced, Modbus TCP/IP yoluyla merkezi kontrolör ile veri alışverişi yapıyor Burada, OCP yoluyla arka ofis sistemine bağlanan bir ILC 370 ETH 2TX Inline kontrolör kullanılıyor.

ILC 370 ETH 2TX, daha güçlü bir AXC 3050 Axiocontrol kontrolör ile değiştirilmiştir. Maksimum 30 şarj noktası yerine, AXC 3050 ile şimdi 100 şarj noktasını kontrol etmek mümkündür.

Van der Sijs, Allego ile bir Servis Seviyesi Anlaşması (SLA) yaptı. Bunun için gereken 3G router, IPsec tabanlı bir güvenli VPN bağlantısı kurulmasını sağlıyor. Allego'nun servis uzmanları, bu bağlantı yoluyla oturum açarak merkezi kontrolöre ve şarj kontrolörüne girebiliyor.

İlgili tüm komponentleri içeren kontrol panosu  

Ethernet arayüzü yoluyla uygulamaya kolay entegrasyon

Allego ve Van der Sijs, esnek kullanıma izin vermeleri ve ilgili endüstri standartlarını karşılamaları nedeniyle Phoenix Contact komponent ve sistemlerini tercih ediyor.

Van der Sijs'in otomasyon uzmanı Henk Roest: "Temin edilen çalışmaya hazır cihazlar, hem çeşitli üreticilerin elektrikli otomobilleriyle hem de daha yüksek düzeyli sistemle haberleşebilmektedir," diyor. Roest sözlerine şöyle devam ediyor: "Yani, enerji yönetim sistemimiz, mevcut enerjiyi bir taneden neredeyse sonsuz sayıya kadar elektrikli otomobile dağıtabilmektedir."

Özet

Allego'nun İnnovasyon ve Ürün Müdürü Patrick Langevoort, müşterek olarak geliştirilen şarj çözümü için çok büyük bir pazar potansiyeli görüyor: "Tasarladığımız şarj noktası, daha önce mekan kısıtlamaları nedeniyle mümkün olmayan yerlerde gerekli sayıda elektrikli otomobilin şarj edilmesine olanak veriyor."

Allego ve Van der Sijs'e göre, şimdiki ilave zorluk, geliştirdikleri çözümle gerekli ölçek ekonomilerini elde etmek. Langevoort'un ilave ettiği gibi: "Elektro-mobilite için pazar emekleme çağında. Bununla birlikte, ekonomik olarak makul uygun şarj sistemleri de sunmamız gerekiyor."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat