Enerji Kontrolörü: DIN ray konnektörlü modüler muhafaza konsepti

Genel bakış

Phoenix Contacttan elektronik muhafazalar  

Elektronik muhafazalar elektroniklerin paketlenmesi işleminden çok daha fazlasını ifade etmektedir.

  • Modüler bir yapı, esnek PCB bağlantısı ve cazip bir tasarım… Elektronik muhafazanın şu anda sunabileceği her şey.
  • Nuremberg'de yerleşik Scheidl GmbH, Phoenix Contact'ın BC muhafaza sistemini kendi Enerji Kontrolörlerinin fonksiyonel paketleyicisi olarak kullanmaktadır.
  • Regensburg'da yerleşik Optimus Meine Energie GmbH bu cihazı kombine ısı ve elektrik santrallerini kontrol etmek, birbirine bağlamak ve izlemek üzere kullanmaktadır.
  • DIN ray konnektörü Enerji Kontrolörünün modüler muhafaza konseptinde önemli rol oynamaktadır.

Müşteri profili

Nürnberg'de yerleşik nispeten yeni bir şirket olan Scheidl GmbH, ısıtma sistemlerinin montajında kullanılan yenilikçi ölçüm ve kontrol teknolojilerinde uzmanlaşmış olup, çalışmalarında yenilenebilir enerjiye ve enerji verimliliğine özel önem vermektedir. Enerji Kontrolörü, ısı ölçme, durum tespiti ve sayaç değerlerini kaydetme özellikleri sayesinde izleme sistemleri için bağımsız bir ölçüm veri kaydedici olarak da kullanılabilir.

Uygulama

Müh. Achim Scheidl ve Müh. Arno Friedrich  

Achim Scheidl ve Arno Friedrich, kendi çözümleri için Phoenix Contact muhafazalarını kullanıyor.

Genel Müdür Achim Scheidl, "ısı ve enerji kaydetmeye yönelik bir cihaz olan ölçüm verileri kaydedici, karmaşık ısı sistemlerinin işlevlerini şeffaflaştırıyor" diyor. "Şu ana kadar, ayrıntılı ölçüm verilerinin elde edilmesi sorun yaratmadı. Sistemler basit ve enerji maliyetleri oldukça düşük." Yenilenebilir enerji türlerine yönelik olanlar başta olmak üzere yeni ısıtma sistemleri daha da karmaşıktır. Scheidl'nin söylediği gibi: "Sistemleri, ancak elektrikli ve termal veriler uzun bir süre boyunca değerlendirildiği zaman tam olarak anlayabilirsiniz."

Enerji Kontrolörünün şu anki geniş kapsamlı fonksiyonlarını sunabileceği noktaya getirilebilmesi için önemli miktarda geliştirme çalışması yapılmıştır. Scheidl, geçmişe işaretle "ilk jenerasyonumuzda, muhafazaya bile bakmamış, yalnızca fonksiyonlarda odaklanmıştık" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Birbirine kabloyla bağlanmış farklı muhafazalardaki parçalar karmakarışık bir vaziyetteydi. Yeniden tasarlama aşamasına geldiğimizde, Scheidl olarak bütün cihaz komponentleri için uygun bir muhafaza sistemi aradık."

Çözüm

Phoenix Contacttan BC 107 muhafazalar  

Enerji Kontrolörünün temel modülü, Phoenix  Contact'in BC 107 muhafazasıdır.

Scheidl, " Phoenix  Contact'ın BC elektronik muhafazaları sayesinde, tasarım özelliklerimize uyarlanabilecek temel ve genişletilmiş modüller için esnek bir sistem bulmuş olduk." diyor. 17.8  mm'den 161.6 mm'ye kadarki muhafaza genişlikleri farklı modüllerin aynı muhafaza tasarımıyla kolayca kurulabilmesini mümkün kılıyor.

PCB montaj alanının geniş olması, planlama ve geliştirme sürecindeki konfigürasyonu basitleştiriyor. Üç mekan yönündeki tüm iç PCB kılavuzları, elektroniklerin fonksiyonları zarar görmeyecek şekilde monte edilmiştir. PCB'ler DIN rayına paralel veya ortogonal olarak farklı pozisyonlarda takılıp çıkarılabiliyor. Scheidl, "16 pozisyonlu bus konektör, cihaz tasarımımız için kritik öneme sahiptir" diyor. "Veri ve enerjinin seri veya paralel iletimi uygun bir çözüm sağlıyor ve kablolama işi minimuma iniyor."

Phoenix Contacttan DIN rayı konnektörü  

DIN raylı konektör sayesinde kolay modül değişimi

DIN raylı konektör kombine ısı ve elektrik santralleri gibi nihai uygulamalara giden uzun yolculukta önemli rol oynuyor.

Optimus Meine Energie GmbH Genel Müdürü Arno Friedrich, "ilave kablolama gerektirmeyen self-establishing (kendi kendine yerleşen) tipte cihazlar arası kontak özelliği sayesinde Enerji Yöneticimizi daha kolay bir şekilde yapılandırabiliyoruz" açıklamasında bulunuyor ve ekliyor: "Tesisteki hızlı montaj ve sonraki modül değiştirme işlemi bile, topolojiyi bozmaya gerek kalmadan, kolayca elle yapılabiliyor."

Phoenix Contacttan Enerji Yöneticisi  

Kombine ısı ve elektrik santraline internet üzerinden girilebiliyor ve ölçülen veriler Enerji Yöneticisinde saklanıyor.

Scheidl  GmbH'nin müşterisi ve işletme partneri olan Optimus  Meine Energie GmbH, Enerji Kontrolörünü Enerji Yöneticisinin merkezi bir komponenti olarak kullanıyor. Örneğin, Enerji Yöneticisi, Regensburg'daki yerel enerji tedarikçisi Rewag'ın kombine ısı ve elektrik santrallerinde kullanılıyor. Bu sayede, ısı ve elektriğin birleştirilmiş olduğu ısıtma sistemleri talebe uygun olarak ve koordineli bir şekilde kontrol ediliyor.

İlgili bütün işletme verileri uzaktan erişim yoluyla okunabiliyor ve arıza durumunda, operatöre otomatik olarak derhal bilgi veriliyor. Bu ise, sistemi kontrol etmek için tesiste yapılacak zaman alıcı görevlendirme ihtiyacını ortadan kaldırarak bulunurluğu arttırıyor.

Özet

Optimus yalnızca montaj işlemini yönetmiyor, aynı zamanda komple paket ve operatör için enerji takibi yapıyor. Burada, modüler DIN raylı muhafaza konsepti önemli rol oynuyor.

Friedrich, "Bu modüler konsept sayesinde, Enerji Yöneticimizi her sistem için hassas bir şekilde yapılandırabiliyor ve işletme sırasında gereken değişiklikleri kolayca yapabiliyoruz" diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: "Operatörün herhangi bir zamanda ilave bir üniteye ihtiyaç duyması halinde, yapılacak tek şey Scheidl'in başka bir modülünü eklemekten ibarettir." Cihaz çalışırken parça takıp çıkarma özelliği bulunuyor. Bu durumda cihazın kapanması veya ilave bir yazılım yüklenmesi gerekmiyor.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat