Elektronik muhafazadan AS-Interface kontrol panosu modülüne kadar

Genel bakış

Pepperl+Fuchstan KE5 AS-i kontrol kabini modülü  

Şişeleme tesisleri için KE5 AS-i kontrol panosu

  • İçecek sektörü gibi sistem imalatında, maliyet-etkin ve kurulumu kolay çözümler giderek daha büyük önem kazanmaktadır.
  • Çok sayıda bağlantı numarası bulunan alt alan seviyesindeki kompakt modüller burada pek bulunmaz.
  • Phoenix  Contact'la yakın çalışma içinde bulunan Pepperl+Fuchs, bu açığı kapatan KE5 kontrol panosu modülünü geliştirmiştir.
  • Phoenix  Contact, bu müşteri odaklı projesiyle, piyasaya ME-IO muhafaza serisini sunmuş bulunmaktadır.

Müşteri profili

Pepperl+Fuchsun Mannheimdeki EMC test odası  

Pepperl+Fuchs'un Mannheim'deki EMC test odası

Pepperl+Fuchs, bütün dünyadaki müşteriler tarafından elektronik patlama kontrol ve sensör teknolojilerinde öncü ve yenilikçi bir kuruluş olarak kabul edilmektedir.

Şirketin Mannheim'daki merkezinde, diğer çalışmaların yanı sıra Geliştirme ve Pazarlama çalışmaları da yapılmakta olup, laboratuvarlar da burada bulunmaktadır.

Gereklilikler

Ürün Müdürü Dr.  Konrad Kern (solda) ve geliştirici Müh. Pepperl+Fuchsten Frank Ebert  

Dr. Konrad Kern (solda) ve Müh. Frank Ebert

Yeni bir cihazın geliştirilmesinden son kullanıcı tarafından pratikte kullanılmasına giden süreç genellikle uzun bir yoldur. İşte bu nedenle, son kullanıcının ayrıntılı cihaz şartlarının komponent geliştiricilerine aktarılması alışıldık bir durum değildir.

Pepperl+Fuchs  GmbH'nin Mannheim'daki Fabrika Otomasyon Ürün Müdürü Dr. Konrad Kern, "Elektronik muhafaza ve PCB bağlantı teknolojisinde uzman bir kuruluş olan Phoenix Contact sayesinde, içecek sistemine yönelik sistem imalatından spesifik komponentlere kadarki ihtiyaçlarımızı analiz edebiliyoruz" diyor.

Kern, devamla "AS-Interface (AS-i, Aktüatör, Sensör Arabirimi) , şişeleme tesislerinin lider imalatçıları için kritik önem taşımaktadır" diyor. Aktüatör ve sensörlere bağlantıda fieldbus haberleşmesi için bir standart olarak geliştirilen AS-i, artık yalnızca optimum fiyat/performans dengesini sunmakla kalmıyor, basitliği ve esnekliği sayesinde dağıtılmış arayüz sistemi olarak da büyük popülarite kazanmış bulunuyor.

Çözüm

ME-IO muhafaza ve KE5 kontrol kabini modülü  

ME-IO muhafazası, KE5 kontrol panosu modülü için "ambalaj" işlevi görmektedir.

AS-i çözümlerinin lider tedarikçisi konumundaki Pepperl+Fuchs, KE5 cihaz serisine sahip bir kompakt tasarımı bulunan etkili bir sistem geliştirmeyi başarmıştır. 19 mm'nin altında bir dış genişliğe sahip ön alanı, 28 bağlantı noktasına kolay erişim imkanı vermektedir. Cihazın faydalarını açıklayan Kern, "ambalaj yoğunluğunu diğer çözümlere nazaran %50 artırabildik " diyor.

Daha önceleri, AS-i ve AUX arayüzünün her ikisi de çift iletkenli yüksükler kullanılarak karmaşık bir şekilde bağlanmak zorundaydı. Mühendis, "KE5 modülümüz köprülenmiş bir konektör kullanıyor. Bu ise, AS-i ve AUX'un şimdi dört adet ilave bağlantı noktası kullanılarak bağlanabilmesi anlamına geliyor" diyor. Frank Ebert, KE5 projesi lideri ve geliştiricisi "Ve bunu 8 Amperlik tam bir akım yükü altında yapar."

Anahtarlamalı çıkışın elektriksel yalıtımı için, farklı potansiyelleri bulunan üçüncü şahıs sistemlerinin bağlantısına yönelik röle modülleri de geliştirilmiştir. Ayrıca, röle modülleri 230 V  AC'lik yüksek yük altında anahtarlama yapabilmektedir. Kern, "bu modüller yenilikçi bir PCB tasarımına sahip olup AS-i ve AUX'un birbirinden güvenli bir şekilde izole edilebilmesini sağlıyor" diyor ve şunları ekliyor: "Bu fonksiyonel güvenlik, KE5 modüllerinin güvenlik uygulamalarında çıkış çoğullayıcı olarak kullanılabilmesine imkân sağladığı için özellikle önemlidir."

Bunun anlamı ise, KE5 modülünün AUX çıkışları üzerinden makine güvenlik konseptlerinin son derece kolay ve düşük maliyetli bir şekilde uygulanabilmesidir. Kern, "sensör sinyallerinin tümüne modül girişleri üzerinden ulaşılmaktadır. Son kullanıcı, sistem durumu hakkındaki ilgili bütün bilgileri, yardımcı besleme kapalı olsa bile alabilmektedir" demiştir.

Phoenix Contact'ın ME-IO muhafazası, önde, dış genişliği yalnızca 18.8 mm olan 54 adet geçmeli bağlantı noktasına kadarlık uygulamalar için kullanılabilmektedir. Muhafaza sistemi modüler prensibi temel almıştır. Kapaklar ve konektör profilleri için çeşitli uzunluklar çok sayıda bağlantı kombinasyonunu desteklemektedir.

Özet

Kullanıcı odaklı çözümler, erken bir aşamada proje partnerleri arasındaki yakın işbirliği üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu durum, elektronik muhafaza ve bağlantı teknolojisi uzmanı Phoenix Contact ve AS-i'ye yönelik inovasyonların itici gücü durumundaki Pepperl+Fuchs tarafından kanıtlanmıştır.

Şişeleme tesisleri için sistem imalatı şartlarına uygun yenilikçi bir kontrol panosu modülü geliştirebilmek mümkün olmuştur. Muhafaza üzerindeki bu yenilikçi bağlantı teknolojisi özellikle etkili olup push-in yaylı bağlantı kolay ve alet gerektirmeyen bir şekilde kablolama yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bakımı kolay cihaz değiştirme için, (kodlanabilir nitelikte) konektörler bir kilitleme sistemi vasıtasıyla hızla serbest bırakılabilmektedir. Modüller arasındaki haberleşme için bir DIN rayı konektörü kullanılmaktadır.

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Daha Fazla Bilgi

Referrer:

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat