MAN montaj fabrikasını Polonya Krakow'da rekor sürede kurdu

Genel bakış

Hattın sonunda son kalite kontrolü  

MAN'da kalite kontrol

2007'den beri 16 tondan ağır büyük kamyonlar Polonya'nın Krakow şehri yakınlarındaki Niepolomice kasabasında bulunan MAN montaj fabrikasında üretilmektedir. MAN bu fabrikada Phoenix Contact'ın ağ ve kontrol teknolojisini ve I/O sistemlerini ilk kez uygulamıştır.

Uluslararası alanda lider kamyon üreticisi 142 hektarlık bir bölgede 78,000 metrekaresi kapalı olmak üzere 250,000 metrekarelik ultra modern bir montaj fabrikası kurmuştur. İnşaat 2005 sonunda başlamış ve 2007 ortalarında ilk araçlar üretim hattından çıkmaya başlamıştır.

Fabrika vardiya başına 650 çalışanla yılda 15,000 kamyon üretebilecek şekilde tasarlanmıştır. Büyük Kamyonlar İş Birimi Yöneticisi Dr. Carsten Intra: “Bu rakamı 2009 yılında aştık”. Bu büyüklükte bir projeyi hızlı ve doğru şekilde uygulamak için Münih fabrikasında denenmiş ve onaylanmış bir otomasyon standardı kullanılmış ve geliştirilmiştir.

Uygulama

Polonya'da bina işlerine başlamadan önce sekiz kişilik bir planlama ekibi (Munih MAN Bakım Planlamacısı Peter Gutjahr ve yardımcısı Alexander Röhrl tarafından yönetilen) otomasyon konseptinin temel gereksinimlerini belirledi. Üretimle ilgili tüm veriler Almanya'daki genel merkezden Polonya'daki her bir üretim hattına bir ağ üzerinden iletilmek zorundaydı.

Otomasyon çözümü açık, uluslararası düzenlenmiş standartları baz almalıydı ve dolayısıyla kararlı, hızlı bir haberleşmeyi tüm şirket içinde ve dünya çapında dağılmış üretim lokasyonları arasında sağlamalıydı. Ayrıca fabrikanın tüm bölümlerinin ve komponentlerinin şirket ağına kolay entegre edilmesi ve değişen uygulama koşullarına uyarlanabilmesi gerekiyordu. Duruşların mutlak minimumda tutulması için kapsamlı bir diyagnostik konsepti vazgeçilmezdi. Phoenix Contact'ın otomasyon sistemi "IT destekli otomasyon" konseptini baz aldığı için bu gereksinimleri karşılıyordu.

Çözüm

Kontrolör üzerinden elektrikli monoray sistem grubuyla haberleşme  

ILC 350 ETH-IB kontrolörü haberleşmeyi elektrikli monoray sistem grubuyla kontrol eder

Büyük ölçekli montaj fabrikasında tesisin kusursuz çalışması için 100,000'den fazla sinyal, komut ve akım toplanıri iletilir ve izlenir. Bu noktada MAN Phoenix Contact'ın IP65/67 koruma sınıflı I/O sistemlerini kurmuştur. Inline Modular sistemi kumanda panolarına monte edilmiştir.

Güvenilir kablosuz haberleşme

Bluetooth elverişsiz ortam koşullarında bile kararlı, güvenilir bir iletim yöntemidir. Kablosuz protokol Ethernet haberleşmesine kolayca entegre edilir ve birçok lokal Bluetooth ağı yan yana ve aynı anda çalıştırılabilir.

Yüksek haberleşme kapasiteli kontrol teknolojisi

İş istasyonlarında ana kontrolör olarak elektrikli monoray sistemlerindekilerle aynı sınıfta olan RFC 450 ETH-IB kullanılmıştır. Her iki ön montaj istasyonunda ILC 200 IB Inline kontrolörü veriyi INTERBUS sistemi üzerinden dağılmış I/O cihazlarına gönderir.

Polonya'daki MAN fabrikasında tüm şasiler çevresel nedenlerden ötürü su bazlı boyayla kaplanır. Boyama sürecinin güvenli çalışması için kontrolörün hızlı tepki vermesi gerekir. RFC 450 ETH-IB basıncı, yükseltmeyi, alçaltmayı, şasi çekmesini ve boya dozlamasını kontrol ederken alt sistemler INTERBUS üzerinden bağlanır.

Kapsamlı diyagnostikler

Entegre Diag+ yazılımı Polonya'daki MAN fabrikasının tümünde diyagnostiklerin gerçekleştirilmesini sağlar. Fabrika operatörlerine ve bakım personeline yalnız hatanın yeri ve nedeni bildirilmekle kalmaz, arızanın nasıl giderileceği konusunda bilgi de verilir. Böylece duruş süreleri kısaltılarak verimlilik arttırılır ve MAN'ın yüksek kalite standartları karşılanır.

Özet

MAN Phoenix Contact'ın otomasyon çözümlerine güveniyor  

MAN Phoenix Contact'ın otomasyon çözümlerine güveniyor

Phoenix Contact'ın otomasyon sistemi "IT destekli otomasyon" konseptini baz aldığı için MAN Truck & Bus Group yetkilileri bu otomasyon çözümünde oy birliğiyle karar kılmıştır.

MAN Truck & Bus'ta Planlama ve Bakım Yöneticisi Peter Gutjahr "Yüksek verimliliğin yanında hızlı üretim artışı ve esnek sistem genişlemesine de büyük önem verdik" şeklinde açıklamaktadır. "Bu sistem bölümlerinin ve komponentlerin üretim ağına kolay entegrasyonunu sağlamasının yanında şirketin tümüne ve diğer lokasyonlara kararlı ve hızlı veri iletimini sağladı."

Yardımcı Alexander Röhrl "Phoenix Contact'ın otomasyon sistemi INTERBUS, Ethernet TCP/IP, Bluetooth veya OPC" gibi uluslararası tüm standart arayüzlere sahiptir" şeklinde eklemektedir. "Kolay kullanım ile yüksek performanslı donanım ve yazılım birleşince mühendislikte zaman kazanıldı ve tesisin devreye alması hızlandı."

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat