Řešení dohledu listů rotoru

Přehled

List rotoru  

Rozpoznání kmitání a zátěží listů rotoru

  • Listy rotoru jsou vystaveny extrémním podmínkám prostředí a namáhání. V důsledku stále se prodlužujících listů se zvyšují požadavky na dohled.
  • Rotor Blade Tension Monitoring (RBTM) od společnosti Phoenix Contact dohlíží neustále na kmitání a zátěže listů rotoru větrné elektrárny.
  • Při překročení nastavených mezních hodnot zazní alarmy: uživatelé jsou vždy informovaní o stavu listů.

Použití

Listy rotoru jsou jedním z neuralgických komponentů větrné elektrárny. Zejména v důsledku prodlužujících se listů získává dohled na významu. Na listy rotoru působí velmi velké dynamické síly, které mohou vést v průběhu životnosti ke strukturním škodám v konstrukci listu.

Díky stálému dohledu zátěží a kmitání jsou škody rozpoznány včas. S těmito daty řídíte větrnou elektrárnu v souladu se zátěží, čímž lze snížit zatížení listů na minimum. Pokud přesto dojde ke škodě, je včas rozpoznána a lze ji odstranit s nízkými náklady. Záznamem souhrnu zátěží pokryjete změny ve struktuře po dobu životnosti listu.

Řešení

Funkce Condition Monitoring  

Včasné zjištění slabých míst listů

Tension Monitoring System (RBTM) měří chování zatížení a ohybové momenty v listech rotoru. Za tímto účelem se nalepují tenzometrické pásky v blízkosti kořenů listu na vnitřní straně listů rotoru větrné elektrárny.

Základním prvkem řešení je řídicí jednotka Inline ILC 171 od společnosti Phoenix Contact. Řídicí jednotka je spojena přes přímo seřazené moduly Inline se senzory v listech rotoru. Na ochranu zařízení před přepětím a zásahy bleskem se instalují příslušné svodiče pro senzorová vedení, anténní vstup routeru GSM a pro napájení vedení. Volitelně dovybavíte systém modemem GSM pro přímou komunikaci. Navíc k rozhraním řídicí jednotky lze integrovat rozhraní PROFIBUS nebo CAN k internímu připojení sběrnice.

Signály připojených senzorů jsou zaznamenávány řídicí jednotkou. Při rychlém zpracování signálu se filtrují měřené veličiny a kontroluje se jejich věrohodnost. Navíc se z měřených hodnot určuje minimální, střední a maximální ohybový moment a počet otáček rotoru. Při překročení nastavených mezních hodnot je přes volně programovatelné digitální výstupy vydán alarm. Zpracovaná data jsou předána nadřazené řídicí jednotce synchronně ke snímání signálu. Všechna data lze uložit prostřednictvím sítě do databáze Microsoft SQL nebo ve formátu CSV na SD kartu nebo na server FTP a vyhodnotit nezávislým systémem. Navíc zaznamenává RBTM vyskytlé soubory zátěží. Tvoření souboru zátěží slouží pro zachycení amplitud kmitání po celou provozní dobu, které způsobují strukturní škodu listů rotoru. Tyto hodnoty umožňují odhad zbývající životnosti.

Rozváděč RBTM  

Řešení dovybavení pro stávající zařízení

Jako dodatečná výbava nebo pro novou stavbu

RBTM lze naplánovat přímo do elektrického designu zařízení nebo dodatečně vybavíte stávající zařízení. Varianta Retrofit sestává z hotově nakonfigurovaného rozvaděče, který je namontován do hlavice a může být integrován prostřednictvím dostupných rozhraní do řídicí jednotky.

Volitelně je možné přenést data přes modem GSM k provozovateli. U nových staveb je požadovaný hardware jako řídicí jednotka a V/V moduly přímo připojen do rozvaděčů pitche větrné elektrárny. V tomto případě se software přenáší přes SD kartu na řídicí jednotku.

Vaše výhody

  • Údržba závisící na stavu listů rotoru díky včasnému rozpoznání poškození
  • Nižší namáhání listů díky regulaci s optimalizovaným zatížením větrné elektrárny
  • Spolehlivý provoz díky robustním komponentům, vhodné pro podmínky ve větrných elektrárnách
  • Otevřený systém pro optimální integraci do dostupných systémů

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Mokráň záhon 4
821 04 Bratislava
+421 2 3210 1470
Referrer:

Táto webová stránka používa súbory cookies, pokračovaním v prezeraní stránok súhlasite s našou cookie politikou. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.

zavrieť