Řešení pro měření proudu blesku

Přehled

Offshore větrná elektrárna při bouřce  

Škody v důsledku zásahů bleskem jsou finančně náročné

  • Větrné elektrárny jsou často vystaveny zatížením v důsledku výbojů blesku. Doposud bylo složité vést doklady o zásazích bleskem a jejich síle.
  • S kompletním řešením LM-S od společnosti Phoenix Contact lze zásahy bleskem do listů větrné elektrárny přesně měřit a analyzovat.
  • Díky plynulému dálkovému dohledu a spojení naměřených dat s provozními parametry větrné elektrárny se zlepšuje rozhodování o preventivních zásazích údržby.

Použití

Výboje blesku vedou u větrných elektráren stále znovu k poškozením listů a výpadkům elektroniky. Zásahy však většinou nelze přímo rozpoznat, příp. zachytit.

Z tohoto důvodu se svodiče pečlivě vyměňují, neboť mohou odvést pouze omezený počet zásahů bleskem. Opatření, které je časově a finančně náročné. Pomocí je zde použití systému měření proudu blesku, který zachycuje důležité hodnoty rázových proudů blesku. Se získanými informacemi lze rozhodnout o nutnosti kontrolních a servisních zásahů. Navíc i pojišťovny stále více požadují doklad o tom, že blesk do dané větrné elektrárny skutečně uhodil.

Řešení

Zobrazení principu aplikace LM-S na větrné elektrárně  

Použití LM-S na větrné elektrárně

Lightning Monitoring System LM-S od společnosti Phoenix Contact rozpozná a analyzuje všechny důležité parametry rázových proudů blesku. Z toho lze vyvodit závěry o skutečném zatížení zařízení.

Senzory systému měření se montují na svodiče. Při zásahu blesku se díky rázovému proudu vytvoří kolem vodiče magnetické pole, které je snímáno senzorem. Systém pošle naměřené hodnoty pomocí světlovodného vlákna vyhodnocovací jednotce. Ta určí pomocí získaných hodnot maximální sílu proud blesku se strmostí proudu blesku, náboj a specifickou energii.

LM-S lze do sítí připojit samostatně pomocí modemu nebo přes integrované rozhraní Ethernet. Integrace do stávajícího řídicího systému je možná snadno vyvoláním IP adres. Za účelem přímého informování provozovatele zařízení o zásahu bleskem může systém LM-S rozeslat alarm v podobě sms. Prostřednictvím webového prohlížeče vyvolá autorizovaný personál detailní informace o zásahu bleskem. Provozovatel včas rozpozná stav svodičů a může včas naplánovat a realizovat údržbu. Dosáhnete tím cíle, kterým je udržení stabilního provozu zařízení.

Rozvaděč LM-S  

Kompletní řešení pro měření blesku ve větrných elektrárnách

Jednoduchá integrace

Kompletní řešení dovoluje přizpůsobení systému stávajícímu designu bez velkých nákladů. Díky integrovanému napájení a přepěťové ochraně pro komunikaci je integrace skutečně snadná. Vedení pro senzory lze objednat v délkách od 10 m do 100 m. Připojovací skříň je nutné pouze namontovat a vedení zasunout do přístroje pomocí připravených přívodů vedení. Speciální nástroj není zapotřebí.

Vaše výhody

  • Podrobně informující diagnostika díky okamžitému zisku detailních dat prostřednictvím měření v reálném čase
  • Užitečná základna pro rozhodování o provedení údržby díky dálkovému dohledu
  • Jednoduchý datový výstup a konfigurace díky integrovanému webovému serveru
  • Napojení na standardní síťové systémy díky rozhraní RJ45

Produkty

PopisTypObj. č.
NapájeníQUINT-PS/1AC/24DC/ 3.52866747
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH2800618
SenzorLM-S-LS-H2800616
Instalační vedení HCS PROFINET, k dostání předem osazená od 10 m do 100 m (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/...1402190
Přepěťová ochrana ETHDT-LAN-CAT.6A2908726
Přepěťová ochrana 230 V, typ 2VAL-MS 230/1+12804429
PopisTypObj. č.
NapájeníQUINT-PS/1AC/24DC/ 3.5
LM-SLM-S-A/C-3S-ETH
SenzorLM-S-LS-H
Instalační vedení HCS PROFINET, k dostání předem osazená od 10 m do 100 m (BFOC/PPCME)FOC-PN-HCS-1018/...
Přepěťová ochrana ETHDT-LAN-CAT.6A
Přepěťová ochrana 230 V, typ 2VAL-MS 230/1+1

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Mokráň záhon 4
821 04 Bratislava
+421 2 3210 1470
Referrer:

Táto webová stránka používa súbory cookies, pokračovaním v prezeraní stránok súhlasite s našou cookie politikou. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.

zavrieť