Bezpečný záznam měřených dat ropovodu v Rusku

Transneft provozuje v zemi ropovody

Transneft je státní ruská společnost se sídlem v Moskvě, která provozuje státní ropovody.

Společnost byla založena v roce 1993 a dnes disponuje celosvětově největším ropovodním systémem s celkovou délkou téměř 50000 km.

Aplikace

Jeden z ropovodních systémů, které společnost Transneft provozuje, je ropovod ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean). Je 2757 km dlouhý a dodává 15 miliónů tun ropy ročně do čínského Daqingu.

Do budoucna se plánuje rozšířit kapacitu průchodu na 30 miliónů tun a dopravovat ropu po celkové délce 4700 km až do oblasti Pacifiku do Japonska a Jižní Koreji. K tomu je zapotřebí celkem 32 čerpacích stanic a 13 nádrží.

Transneft využívá jiskrově bezpečné převodníky signálu od společnosti Phoenix Contact pro přenos dat procesu z pole do kontrolních prostor stanic.

Řešení

Mnohostranné a spolehlivé: Reléové moduly PLC  

Mnohostranné a spolehlivé: Reléové moduly PLC

Univerzální teplotní převodníky přeměňují teplotní signály odporových teploměrů a termoelektrické články na 4...20 mA. Energií jsou zásobovány napájecími oddělovacími zesilovači Ex-i.

Vstupní oddělovací zesilovače přenáší analogové signály poté do kontrolních prostor do bezpečné oblasti. Díky inovativní technoloii zapojení se oddělovače Ex úzké pouhých 12,4 mm vyznačují přesným zpracováním signálu (odchylka linearity < 0,1 %) a malým ztrátovým výkonem (oddělovač napájení: max: 1,3 W).

Vstupy, výstupy a síťové zdroje jsou od sebe galvanicky izolovány. Všechny použité oddělovače přenášejí obousměrně protokol Hart. Oddělovače jsou schváleny v souladu s ATEX jako příslušný provozní prostředek pro zónu 0.

S naším konceptem je možné oddělení Ex kombinovat se vstupními svornicemi. To umožňuje úsporu kompletní nosné lišty s řadovými svornicemi: podstatně se sníží nejen potřeba místa, ale i možné zdroje chyb.

Integrované nožové rozpojovače a zkušební zásuvky umožňují bezproblémové oddělení vedení Ex-i. To značně usnadňuje uvedení do provozu. Díky zásuvnosti modulů Ex-i lze snadno provést i pozdější přizpůsobení funkcí.

Vedle modulů Ex-i používá společnost Transneft další komponenty od společnosti Phoenix Contact, například napájecí zdroje, předem osazené systémové kabely a PLC relé.

Shrnutí

Díky Process Interface PI používá společnost Transneft inovativní řešení pro jiskrově bezpečné proudové obvody se zásuvnými moduly elektroniky a svornicovou základnou.

Výhodou je, že elektronický modul obsahuje funkčnost, nikoliv svornicovou základnu. Díky malé konstrukční šířce bylo možné ušetřit navíc 30 procent místa.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Mokráň záhon 4
821 04 Bratislava
+421 2 3210 1470

Táto webová stránka používa súbory cookies, pokračovaním v prezeraní stránok súhlasite s našou cookie politikou. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.

zavrieť