Bezdrátový přenos signálu u GDF SUEZ v Lingenu

Zásobování energií GDF SUEZ Německo

Společnost GDF SUEZ E&P DEUTSCHLAND GmbH se zabývá průzkumem, těžbou a prodejem zemního plynu a ropy v Německu.

Díky inovativní technice a širokým specializovaným znalostem svých spolupracovníků společnost přispívá k bezpečnému zásobování energií v Evropě.

Firma je částí jednoho z celosvětově největších energetických koncernů, skupiny GDF SUEZ.

Aplikace

Na naftovém poli Bramberge, deset kilometrů severně od Lingenu, těží společnost GDF Suez E&P Deutschland GmbH ropu a zemní plyn. Z hloubky téměř 900 m získává směs ropy, plynu a slané vody.

Ložisková voda se po oddělení přesouvá do injekčních čerpadel. Čerpadla tlačí vodu šesti injekčními vrty na okraji naftového pole zpětně do úložné horniny.

Vtlačovací tlak u vrtů musí být trvale kontrolován jakožto důležitý parametr procesu; což zpočátku probíhalo ještě kontrolami a manuálním záznamem dat.

Řešení

Bezdrátové řešení Trusted Wireless  

Bezdrátové řešení Trusted Wireless

„Při hledání alternativy k nákladné pokládce kabelů jsme se poté rozhodli pro řešení bezdrátovým spojením – pro Trusted Wireless od společnosti Phoenix Contact“, vysvětluje Friedrich Schulte, odpovědný za měřicí, řídicí a regulační techniku ve společnosti GDF SUEZ.

S rádiovými moduly Trusted Wireless mohl Schulte připojit dva nevýhodně umístěné vrty. Bylo dokonce potřeba překonat železniční trať – pro přenos měřených hodnot vrtu umístěného na severním okraji pole k 600 m vzdálenému centrálnímu injekčnímu čerpadlu.

Řešení pomocí kabelů by zde znamenalo nákladné zemní práce. „Podkopat železniční koleje znamená vysoké náklady a bezpečnostní opatření, ale i velké administrativní náklady a proces schvalování“, říká Schulte. „S bezdrátovým spojením jsme toho všeho byli ušetřeni.“

Rádiová trasa byla vytvořena bezdrátovým systémem přenosu dat RAD-Line-I/O. Přenáší dva digitální a jeden analogový signál mezi vysílačem a přijímačem. Se směrovými anténami z rozsáhlého programu bezdrátového příslušenství neznamená vzdálenost 600 metrů navzdory těžkým podmínkám okolí žádný problém.

Bezdrátová technika Trusted Wireless používaná v modulech RAD-Line-IO není rušena železničním provozem ani vysokonapěťovými zařízeními.

Druhý vrt se rovněž nachází v těžkém terénu – na jihovýchodním okraji naftového pole. Není zde k dispozici vůbec žádná infrastruktura. Bezdrátové moduly a senzory jsou napájeny solárním zdrojem, který byl koncipován společností Phoenix Contact pro použití v průmyslových bezdrátových aplikacích.

Solární modul přitom disponuje vedle slunečních článků předem konfigurovaným rozvaděčem s regulátorem nabíjení baterie, solárními bateriemi a přepěťovou ochranou.

Shrnutí

Měřicí stanice u vrtů společnosti GDF SUEZ E&P DEUTSCHLAND GMBH v oblasti Emsland musely být doposud denně obcházeny. Bylo to nutné pro zaznamenání hodnot vtlačovacího tlaku vody.

Nyní jsou tyto informace trvale přenášeny prostřednictvím bezdrátového řešení Trusted Wireless od společnosti Phoenix Contact.

Značně se tím zvýšila bezpečnost a hospodárnost.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Mokráň záhon 4
821 04 Bratislava
+421 2 3210 1470

Táto webová stránka používa súbory cookies, pokračovaním v prezeraní stránok súhlasite s našou cookie politikou. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.

zavrieť