Spät´ na přehled

ABB Švédsko: více síťové stability pro americké zákazníky

ABB Švédsko: výrobky pro přenos elektrické energie

Koncern ABB provozuje svoji činnost ve zhruba 100 zemích a zaměstnává okolo 130 000 osob. Společnost ABB ve Švédsku má 8 700 zaměstnanců a závody na 35 různých místech.

Ve Švédsku je společnost ABB předním dodavatelem výrobků a zařízení pro přenos elektrické energie a pro procesní a průmyslovou automatizaci.

Největšími provozními centry jsou Västerås s přibližně 4 500 zaměstnanci a Ludvika s přibližně 2 400 zaměstnanci. Blízkost k zákazníkům a výhody pro zákazníky zajišťuje 10 obchodních center společnosti.

Aplikace

Termín FACTS (Flexible AC Transmission Systems) označuje celou řadu technologií, které zvyšují bezpečnost, kapacitu a flexibilitu sítí přenášejících elektrickou energii. Řešení FACTS umožňují provozovatelům sítí zvýšit stávající přenosovou kapacitu sítě při zachování nebo zlepšení provozních parametrů důležitých pro její stabilitu. S řešeními FACTS je možné přenášet po stávajících elektrických sítích více energie – to vše při minimálním dopadu na životní prostředí. Výrazně kratší doba realizace projektu a nižší investiční náklady jsou přesvědčivým argumentem, proč dát tomuto řešení přednost před alternativou v podobě budování nového přenosového vedení nebo elektráren.

Společnost ABB je světový lídr na trhu s řešeními FACTS a nabízí svým zahraničním zákazníkům rozsáhlé portfolio těchto řešení. Dílčí součástí řešení FACTS jsou stanice SVC (Static Var Compensator) ke zvýšení síťové stability a spolehlivosti.

Řešení

Společnost ABB Švédsko využívá mnoha způsoby výhody komponent od společnosti Phoenix Contact. Kromě řadových svornic CLIPLINE se při realizaci aplikací FACTS používají také napájecí zdroje QUINT POWER, přepínače LAN, panelová PC a zásuvné systémy.

Systémy FACTS od společnosti ABB podléhají rozsáhlým testům a zkouškám při konečném převzetí. Aby byla jejich realizace flexibilní a časově nenáročná, používá společnost ABB ve všech proudových obvodech rozpojovací svornice.

Při realizaci stanic SVC pro společnost AEP (American Electric Power) v Texasu, USA však musela společnost ABB přihlédnout k tomu, že zákazník, společnost AEP, ve svém zadání připustil použití řadových svornic s oddělovací funkcí pouze ve vybavovacích proudových obvodech. Dalším zadáním ze strany EAP bylo, že přemostění mezi svornicemi nesmí být realizováno přes kabelové můstkové propojky (běžné v USA).

Řešení je jednoduché: řadové svornice UT 4-MT a UT 4-TG s rozpojovací zástrčkou P-DI a průchozí spojky P-FIX z programu CLIPLINE complete. Vybavovací proudové obvody realizovala společnost ABB s nožovými rozpojitelnými svornicemi UT 4-MT. Struktura dalších proudových obvodů, ve kterých jsou přípustné jen průchozí svornice, je provedena jen se svornicemi UT 4-TG a rozpojovacími zástrčkami P-DI. Po závěrečné zkoušce kompletní aplikace SVC se rozpojovací zástrčky P-DI od společnosti ABB nahradí průchozí spojkou P-FIX, která je pevně zasazena do dělicího místa svornice UT 4-TG.

Shrnutí

Vybavovací proudové obvody lze definitivně otevřít pro testovací postupy a později pro účely kontroly na nožovou rozpojitelnou svornici UT 4-MT. Výměnou zástrčky P-DI za spojku PFIX je dosaženo rychlé a bezpečné realizace průchozích svornic, které jsou požadovány koncovým zákazníkem AEP pro jiné než vybavovací proudové obvody.

Zdvojený prostor pro můstky řady UT umožňuje univerzální můstkování pro každý zásuvný můstek. Není tak potřeba použít kabelové můstkové propojky.

Další výhodou jsou velké plochy k popisu u řadových svornic a univerzální systémové příslušenství programu CLIPLINE complete.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.

Mokráň záhon 4
821 04 Bratislava
+421 2 3210 1470

Táto webová stránka používa súbory cookies, pokračovaním v prezeraní stránok súhlasite s našou cookie politikou. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.

zavrieť