Installationsteknik för Industrial Ethernet

Installationsteknik för Industrial Ethernet

För alla nätverk

Koppar eller fiberoptik, här finns omfattande material för installationen.

Tillbaka till Industrial Ethernet

Kategorier

Sökning i Installationsteknik för Industrial Ethernet

Visa alla produkter i den här kategorin

Installera hela nätverket själv, vi hjälper gärna till. Phoenix Contact levererar alla nödvändiga komponenter och verktyg för en flexibel installation på plats.

Fördelarna

  • Allt på ett ställe: från den monterade kabeln till redundansmodulen
  • Snabb installation med förmonterade kablar i anpassade längder
  • Enkel montering på plats med effektiva installationsverktyg

SFP-moduler: flexibel användning av glasfiberteknik

Tre SFP-moduler  

SFP-moduler för en flexibel glasfiberöverföring

SFP-Modulerna (Small Form Pluggable) används SFP-Ports i Ethernet switchar flexibelt. Phoenix Contact tillhandahåller passande SFP-moduler för din användning om du använder Single- eller Multimode-överföring, Fast Ethernet eller Gigabit:

  • Koppar- och fiberoptiköverföring (Singlemode och Multimode)
  • Upp till 80 km överföringslängd
  • Enfiberöverföring med WDM-teknik
  • 100 MBit/s och 1000 MBit/s
  • Kan användas i alla switchar med SFP-Slots från Phoenix Contact

Ethernet-patchpanel: säker anslutning i en handvändning

Tre Ethernet-patchpaneler  

Patchpanelerna möjliggör en säker anslutning från kopplingsskåp till fält.

Ethernet-patchpaneler möjliggör en enkel och snabb anslutning mellan fält- och kopplingskåpskablage. I det dolda anslutningsfacket förenklas installationen av fältkabeln tack vare IDC-, push-in- eller skruvanslutning. Kabelskärmen ansluts till enheten enkelt, snabbt och utan verktyg - vid samtidig dragavlastning. Detta sparar både tid och pengar vid installationen.

Som tillval finns dessa gränssnittsmoduler med överspänningsskydd och skärmströmhantering (DPM).

PoE-injektorer: säker och enkel matning

PoE-injektorer  

PoE-injektorerna försörjer nätverket med data och spänning

Med Power-over-Ethernet-injektorer (PoE), kan fjärrstyrda Ethernet-abonnenter som kameror försörjas med data och spänning via en gemensam kabel. Den kompakta fristående lösningen finns i effektklasser upp till 60 W.

Förutom RJ45-uttaget har PoE-injektorerna alternativa anslutningstekniker för fältkabeln och det integrerade överspänningsskyddet. Detta skyddar de anslutna enheterna och ökar på så sätt driftsäkerheten.

Nätverksisolatorer för galvanisk isolering av nätverket

Två Ethernet-isolatorer  

Nätverksisolatorerna skyddar sin utrustning

Potentialskillnader i industriell miljö är ofta ett problem för den störningsfria dataöverföringen. Använd FL ISOLATOR för galvanisk isolering i kopparbaserade Ethernet-nätverk.

Ethernet-utrustningen och gränssnitten skyddas av en högklassig isolering upp till 4 kV. Störningssäkerheten blir avsevärt högre.

FL ISOLATOR finns även med M12-anslutningsteknik och kapsling för väggmontering.

PRP-redundansmoduler för en hög närverksdriftsäkerhet

Två PRP-redundansmoduler  

Redundansmoduler för parallell nätverksredundans

I många nätverk är en hög säkerhet mot driftavbrott mycket viktig. PRP-redundansmoduler möjliggör en parallell nätverksredundans utan omkopplingstid vid fel. På så sätt garanterar modulerna en hög driftsäkerhet för ditt nätverk.

Dina fördelar:

  • Enkel uppbyggnad av en mycket driftsäker nätverksinfrastruktur, utan konfiguration
  • Inga omkopplingstider för en avbrottsfri drift vid inträffande av fel
  • Ingen paketförlust om ett nätverk eller enskilda nätverkskomponenter faller bort
  • Kan användas under svåra elektromagnetiska, elektrostatiska och klimatmässiga omgivningsförhållanden enligt IEC 61850-3 och IEEE 1613
  • Integrering av icke-PRP-kompatibla enheter i parallella nätverk för maximal tillgänglighet

Kopparinstallation: från nätverkskabel till RJ45-kontakt och runda anslutningsdon.

Kopparkablar med RJ45- och M12-kontakter  

Den passande kopparkabeln för din installation

Det kopparbaserade datakablaget från ​Phoenix Contact​ övertygar med en enkel montering utan ​specialverktyg samt en snabb ​dataöverföring på upp till 10 GBit/s. Vi har rätt kontakt för din applikation, från ​RJ45​ via USB och ​D-SUB​ till ​M12. Speciella skärmkoncept med 360° EMC-skärmning garanterar hög EMC- och ESD-immunitet.

Installation av fiberoptik: från fiberoptisk kabel till fiberoptisk kontakt

Fiberoptisk kabel  

Omfattande sortiment av kablar och kontakter

Fiberoptik möjliggör en hög överföringshastighet, låg dämpning och är immun mot elektromagnetiska störningar. Fiberoptik är särskilt väl lämpad för långa avstånd. ​Phoenix Contact erbjuder ett omfattande sortiment med produkter för fiberoptisk installationsteknik, från SC-RJ, LC, SC, F-SMA till ST samt fibertyperna POF, PCF, GOF:

  • Fiberoptiska kablar i olika varianter
  • Fiberoptiska kontakter för egen montering
  • Monteringsväska med professionella verktyg
  • Mätinstrument för fiberoptik

Paketet innehåller även nödvändiga tillbehör, t.ex. kopplingar och skåpsgenomföringar.

PHOENIX CONTACT AB

Linvägen 2
S-14144 Huddinge
+46 (0)8 - 608 64 00

Service


Ethernet-patchpanel

Enkel och snabb anslutning i fält

Denna webbplats använder cookies, genom att fortsätta surfa på webbplatsen godkänner du vår användning av cookies.
Läs vår sekretesspolicy för mer information.

Stäng