Conectoare de date bazate pe fibră optică

Cablări pe bază de fibră optică pentru rate de date de până la 40 Gbps

Transmitere rapidă și sigură de date

Alegeți rate de transfer înalte, tehnologii flexibile de conectare și concepte de protecție fiabile.

Înapoi la Conector date

Categorii

Căutare în Conectoare de date bazate pe fibră optică

Afişează toate produsele din această categorie

Gama largă de produse de la Phoenix Contact vă oferă tehnologia potrivită de conectare pentru cablarea cu fibră optică. POF pentru distanțe mici de transmisie de până la 75 m, PCF pentru distanțe medii de până la 500 m sau GOF pentru distanțe mari de transmisie de până la 50 km. Conexiuni pentru dispozitive, patch-panel-uri, cuplaje şi distribuitoare pentru şine DIN întregesc gama de produse.

Avantajele dvs.

  • Cablare eficientă și în viitor, cu date de transfer de până la 40 Gbps
  • Spectru larg de aplicații, grație diferitelor tipuri de fibră (POF, PCF, GOF)
  • Flexibilitate maximă datorită tipurilor variate de design
  • Siguranță mare, grație imunității la interferențe electromagnetice

Distribuitor pentru șine DIN

Distribuitor pentru șine DIN și cutie de distribuție  

Distribuitor pentru șine DIN

Cutiile de distribuție, distribuitoarele marshalling modulare, panourile patch, precum și terminal-outlet-urile pentru montare pe perete oferă soluții eficiente pentru cablarea structurată a fibrei optice. Racordurile frontale ușor de operat pentru SC-Duplex, LC-Duplex, ST-Duplex, LC-Quad și E-2000® asigură un transfer de date în timp real, sigur pe termen lung.

  • Grad de protecție: IP20
  • Categorii de fibre: OM1 – OM4 precum și OS2
  • Soluții modulare și preconfigurate
  • Pot fi utilizate pentru tehnica de 19 inch sau șina DIN (doar cutie de distribuție)

Distribuții standardizate ale pinilor unui conector

Distribuții standardizate ale pinilor unui conector  

Distribuții standardizate ale pinilor unui conector

Realizați soluții flexibile și universale pentru transferul de date, pe baza unei game ample de conectori date standardizați.

  • Conectori compacți LC-Duplex
  • Conectori consacrați FSMA și ST
  • SC-Duplex cu tehnologie push-pull
  • SC-RJ pentru POF, GOF și PCF

 

Gamă bogată de cabluri

Conectivitate multiplă  

Conectivitate multiplă

Indiferent dacă sunt preconfigurate sau la lungimea dorită, cu un capăt de linie liber - cablurile și sistemele de conectare de la Phoenix Contact vă oferă soluții pentru diferite domenii de aplicare, precum automatizarea industrială, centre de calcul sau cablarea în clădiri.

  • Polymer Optical Fiber (POF) până la maximum 100 Mbps
  • Polymer Clad Fiber (PCF) până la maximum 1 Gbps
  • Glas Optical Fiber (GOF) Multimod până la 10 Gbps
  • Glas Optical Fiber (GOF) monomod până la 40 Gbps

 

Protocoale uzuale

Protocoale uzuale  

Protocoale uzuale

Indiferent dacă este vorba despre producția de mașini și sisteme, automatizarea de clădiri sau de procese - cu conectorii de date pe bază de fibră optică alegeți un tip flexibil de cablare, care este compatibil cu o multitudine de sisteme de magistrală:

  • Ethernet, Ethernet/IP, EtherCAT®
  • PROFINET, Sercos®, INTERBUS
  • PROFIBUS, CANopen®, DeviceNet™, Modbus

 

Concepte de protecție fiabile

Concepte de protecție fiabile  

Concepte de protecție fiabile

Conceptele speciale de ecranare cu ecranare CEM la 360°garantează cea mai înaltă stabilitate CEM și ESD a cablajelor de date. În plus, conectorii și conductorii sunt protejați în mod fiabil împotriva condițiilor severe de mediu.

  • Protecție la temperaturi extreme
  • Protecție la lichide
  • Protecție la vibrații
  • Protecție la lumina UV

Unelte pentru configurarea în câmp

Configurare în câmp  

Configurare în câmp

Configurați liniile de fibră optică direct în câmp. Uneltele de configurare de la Phoenix Contact permit legături sigure în cel mai scurt timp.

  • Unelte pentru toate tipurile de fibre
  • Fără lipire sau polizare
  • Seturi de unelte cu accesorii practice

PHOENIX CONTACT ROMANIA

Splaiul Unirii 165
Timpuri Noi Square
TNO1, Etaj 1
Bucuresti 030133
+40 21 350 88 12 - 3
+40 37 448 56 32 - 7

Serviciu


Unelte pentru fibră optică GOF

Configurare simplă și fiabilă a fibrei de sticlă.


Unelte pentru fibră optică POF

Configurare simplă și fiabilă a fibrelor polimerice.

Acest website folosește cookie-uri. Prin continuarea vizualizării site-ului nostru acceptați politicile noastre referitoare la cookie-uri. Pentru mai multe informații citiți politica noastră de confidențialitate.

Închidere