Ostatnie wydarzenia pokazały, jak ważna jest ochrona systemów przed dostępem osób nieautoryzowanych lub złośliwym oprogramowaniem. Urządzenia FL mGuard firmy Phoenix Contact chronią sieć przemysłową za pomocą skutecznej, elastycznej i szybkiej zapory sieciowej.
Na całym świecie wzrosła liczba przypadków przechwytywania plików. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego i zająć się tematem ataków złośliwego oprogramowania. Pomoże to w lepszym zrozumieniu, czym jest coraz bardziej istotna problematyka ransomware.
Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które zmusza użytkownika komputera do zapłacenia okupu w celu odzyskania dostępu do zaszyfrowanych plików lub całego systemu.
Gdy szkodliwe oprogramowanie dostaje się do komputera, zostaje ono aktywowane i powoduje awarię całego systemu operacyjnego.
Istnieją dwa rodzaje ransomware. Ich działanie różni się pod względem stosowania szyfrowania.
Potencjalnymi celami ransomware są wszystkie komputery, smartfony lub tablety z systemem operacyjnym (OS). Oznacza to, że oprogramowanie to może mieć negatywny wpływ również na aplikacje hostowane przez te urządzenia lub współpracujące z nimi.
Na przykład w sektorze opieki zdrowotnej odkryliśmy, że często stare komputery z nieobjętym już wsparciem systemem Windows są często częścią urządzeń medycznych, takich jak urządzenia rentgenowskie i MRI itp.
Kolejną branżą, w której procesy krytyczne są obsługiwane przez stare, niewspierane już systemy operacyjne, są przemysłowe systemy sterowania. Kategoria ta obejmuje elektrownie i oczyszczalnie ścieków, które zaopatrują nasze domy w energię elektryczną i czystą wodę.
Seria mGuard wytrzymałych urządzeń zabezpieczających obejmuje funkcje zapory sieciowej, routingu i opcjonalną funkcję VPN dla sieci krytycznych. Te cechy „trzeciej warstwy” mają kluczowe znaczenie dla ochrony sieci przemysłowej przed złośliwymi atakami lub niezamierzonymi zakłóceniami, a także dla połączenia z siecią biurową lub firmową.
Różne wersje sprzętu obejmują szereg zastosowań i zapewniają elastyczność, oferując jednocześnie pełną ochronę mGuard i łączność. Sprzęt zawiera urządzenia dla serwisantów terenowych, urządzenia do współpracy z komputerami/laptopami w środowisku biurowym, jak również wytrzymałe wersje przemysłowe z interfejsami światłowodowymi i miedzianymi, łącznością Gigabit, obudową PCI i dopuszczeniem do stosowania w obszarach niebezpiecznych. Ponadto funkcja CIFS Integrity Monitoring oferuje alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań antywirusowych.
CIFS Integrity Monitoring sprawdza regularnie systemy Windows, czy nie zmieniły się w nich określone dane w stosunku do stanu referencyjnego, np. .exe lub .dll. W przypadku modyfikacji lub usunięcia plików systemu operacyjnego Windows lub dodania pliku do monitorowanego katalogu, mGuard wysyła alarm w postaci wiadomości e-mail, sygnału trap SNMP lub ostrzeżenia w dzienniku. Wtedy programiści, serwisanci lub informatycy mogą podjąć stosowne działania.
"$pageName" na