Artykuł cyfrowy pomaga zoptymalizować wydzielanie ciepła w szafie sterowniczej

Przegląd

Thermal Design Integration  

Thermal Design Integration dla energooszczędnych szaf sterowniczych

  • Firmy Eplan, Phoenix Contact i Rittal postanowiły wspomóc projektantów szaf sterowniczych w stawianiu czoła wyzwaniom dotyczącym energooszczędności, pracy szaf sterowniczych bez zakłóceń i normy projektowania szaf sterowniczych DIN EN 61439.
  • Dzięki koncepcji Thermal Design Integration można zoptymalizować rozdzielnice pod względem wydzielania ciepła i pracy bez zakłóceń.

Zastosowanie

Produkty i dane dla cyfrowego artykułu  

Phoenix Contact dostarcza produkty i dane dla cyfrowego artykułu

Przy obliczaniu straty mocy komponentów szafy sterowniczej często zapomina się o stratach mocy na kablach i punktach zaciskowych. Zdjęcia rozkładu ciepła w szafie sterowniczej pokazują często obok aktywnych elementów również bardzo ciepłe listwy ze złączkami. Maksymalnie dozwolone normą straty mocy na zaciskach świadczą o tym, jak wysokie temperatury tam występują.

Zacisk 16 mm2 może mieć według normy stratę mocy do 3,42 W; wartość w przypadku najczęściej stosowanych zacisków 2,5 mm2 wynosi nadal jeszcze 1,08 W. To samo dotyczy w zasadzie każdego punktu zaciskowego w szafie sterowniczej.

Przy dokładnym rozplanowaniu szafy sterowniczej projektant musi uwzględnić również wkład ciepła z punktów zaciskowych. Z powodu wielkiej liczby zacisków i punktów zaciskowych zadanie to można rozwiązać efektywnie i racjonalnie tylko za pomocą oprogramowania.

Rozwiązanie

Smart Engineering and Production 4.0  

Smart Engineering and Production 4.0

Z tego względu partnerzy opracowali koncepcję na bazie oprogramowania Eplan, która możliwie najlepiej wspiera projektanta. Ważnym aspektem energooszczędnej budowy szafy sterowniczej jest odpowiednie zaprojektowanie klimatyzacji z uwzględnieniem miejsca ustawienia i warunków otoczenia.

Program Eplan Pro Panel został odpowiednio rozszerzony o kilka funkcji. W ten sposób zostaje ulepszony układ szafy sterowniczej z punktu widzenia klimatyzacji. Najczęstszą przyczyną przekroczenia dopuszczalnej temperatury na komponentach szafy sterowniczej nie jest zbyt niska wydajność chłodnicza urządzenia chłodzącego lecz rozmieszczenie komponentów w szafie. Niewłaściwy opływ urządzenia wynika przy tym często z zablokowania strumienia powietrza przez inne komponenty. To samo dotyczy otworów wlotowych i wylotowych urządzeń z własną wentylacją.

Dlatego dla prawidłowego pogrupowania komponentów szafy sterowniczej ważne jest, aby już na etapie projektowania były dostępne i przestrzegane informacje producentów dotyczące maksymalnej straty mocy, odstępów minimalnych lub kierunków przepływu powietrza w przypadku własnej wentylacji.

Z tego powodu Phoenix Contact dostarcza od pewnego czasu dane swoich urządzeń w różnych formatach elektronicznych. Format BMEcat-z klasyfikacjami eCl@ss stał się faktycznie, ze względu na liczne zalety, standardem i jest dlatego jest najczęściej używany. Dzięki temu można w prosty sposób elektronicznie wymieniać dane niezbędne do prawidłowego rozplanowania i klimatyzowania szaf sterowniczych. Rozszerzone dane dla wielu komponentów z firmy Phoenix Contact są dostępne w bazie danych Eplan Data Portal. Po zakończeniu wirtualnego montażu i ustaleniu pozycji wszystkich projektowanych urządzeń projektant może przejść do rozwiązania klimatyzacji.

Podsumowanie

W ramach inicjatywy Smart Engineering and Production 4.0 (SEAP) trzy przedsiębiorstwa przenoszą wyniki technologii Green Carbody. Dzięki koncepcji Thermal Design Integration można zoptymalizować rozdzielnice pod względem wydzielania ciepła i pracy bez zakłóceń.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410