Przy obliczaniu straty mocy komponentów szafy sterowniczej często zapomina się o stratach mocy na kablach i punktach zaciskowych. Zdjęcia rozkładu ciepła w szafie sterowniczej pokazują często obok aktywnych elementów również bardzo ciepłe listwy ze złączkami. Maksymalnie dozwolone normą straty mocy na zaciskach świadczą o tym, jak wysokie temperatury tam występują.
Zacisk 16 mm2 może mieć według normy stratę mocy do 3,42 W; wartość w przypadku najczęściej stosowanych zacisków 2,5 mm2 wynosi nadal jeszcze 1,08 W. To samo dotyczy w zasadzie każdego punktu zaciskowego w szafie sterowniczej.
Przy dokładnym rozplanowaniu szafy sterowniczej projektant musi uwzględnić również wkład ciepła z punktów zaciskowych. Z powodu wielkiej liczby zacisków i punktów zaciskowych zadanie to można rozwiązać efektywnie i racjonalnie tylko za pomocą oprogramowania.
Z tego względu partnerzy opracowali koncepcję na bazie oprogramowania Eplan, która możliwie najlepiej wspiera projektanta. Ważnym aspektem energooszczędnej budowy szafy sterowniczej jest odpowiednie zaprojektowanie klimatyzacji z uwzględnieniem miejsca ustawienia i warunków otoczenia.
Program Eplan Pro Panel został odpowiednio rozszerzony o kilka funkcji. W ten sposób zostaje ulepszony układ szafy sterowniczej z punktu widzenia klimatyzacji. Najczęstszą przyczyną przekroczenia dopuszczalnej temperatury na komponentach szafy sterowniczej nie jest zbyt niska wydajność chłodnicza urządzenia chłodzącego lecz rozmieszczenie komponentów w szafie. Niewłaściwy opływ urządzenia wynika przy tym często z zablokowania strumienia powietrza przez inne komponenty. To samo dotyczy otworów wlotowych i wylotowych urządzeń z własną wentylacją.
Dlatego dla prawidłowego pogrupowania komponentów szafy sterowniczej ważne jest, aby już na etapie projektowania były dostępne i przestrzegane informacje producentów dotyczące maksymalnej straty mocy, odstępów minimalnych lub kierunków przepływu powietrza w przypadku własnej wentylacji.
Z tego powodu Phoenix Contact dostarcza od pewnego czasu dane swoich urządzeń w różnych formatach elektronicznych. Format BMEcat-z klasyfikacjami eCl@ss stał się faktycznie, ze względu na liczne zalety, standardem i jest dlatego jest najczęściej używany. Dzięki temu można w prosty sposób elektronicznie wymieniać dane niezbędne do prawidłowego rozplanowania i klimatyzowania szaf sterowniczych. Rozszerzone dane dla wielu komponentów z firmy Phoenix Contact są dostępne w bazie danych Eplan Data Portal. Po zakończeniu wirtualnego montażu i ustaleniu pozycji wszystkich projektowanych urządzeń projektant może przejść do rozwiązania klimatyzacji.
"$pageName" na