Produkcja szaf sterowniczych w przemyśle napojów: ekonomiczna również w przypadku partii wynoszącej 1 szt.

Przegląd

Krones stawia na projekt ClipX

Krones stawia na projekt ClipX

  • Jako ogólnoświatowy producent urządzeń do napełniania i pakowania firma Krones AG optymalizuje stale nie tylko swoje rozwiązania, ale również procesy produkcyjne.
  • Koncepcja Phoenix Contact sprawia, że firma może produkować stale rosnącą liczbę szaf sterowniczych szybko i ekonomicznie.

Zastosowanie

Projektowanie urządzeń zgodnie z projektem Industrie 4.0  

Krones opracowuje innowacyjne urządzenia

Koncern Krones planuje, rozwija i produkuje maszyny i kompletne urządzenia dla sektorów przetwórstwa, techniki napełniania i pakowania. Dotychczas potrzebne dla linii produkcyjnej w pełni konfekcjonowane listwy ze złączkami były zestawiane ręcznie, co wymagało wielu operacji.

Po przycięciu na długość odpowiedniej szyny nośnej trzeba było zatrzasnąć na niej potrzebne złączki szynowe. Następnie pracownicy przygotowywali i montowali materiały oznacznikowe oraz wtyki, mostki i inne akcesoria.

Rozwiązanie

eCl@ss i AutomationML  

Uniwersalne standardy eCl@ss i AutomationML

W przypadku zaprojektowanego przez Phoenix Contact urządzenia chodzi o połączenie opracowanych we własnym dziale budowy maszyn technologii Clipx-Cutter i Clipx-Loader.

Składowane w magazynie szyny nośne są tutaj indywidualnie i odpowiednio do potrzeb przycinane na wymaganą długość. W urządzeniu dodatkowym można ręcznie włożyć do urządzenia pozostałe odpady. Na następnym etapie szyny nośne są wyposażane w pełni automatycznie za pomocą zmyślnej techniki magazynowej w gamę prawie 50 różnych typów zacisków. Dzięki opatentowanemu rozwiązaniu logistycznemu produktów pracownicy mogą w czasie produkcyjnym napełniać magazynek lub w razie potrzeby go wymienić. Ukierunkowany na personel obsługi program pomocniczy do wyposażania listew umożliwia pod kierunkiem instrukcji montaż kolejnych typów zacisków, bez programowania urządzenia ani czasochłonnej obsługi.

Zautomatyzowane zadania z obszaru projektowania i puli zamówień producenta są wykonywane za pomocą układu sterowania Clipx Control bez pośrednich operacji urządzenia, przy czym pracownicy są cały czas informowani o stanie urządzenia. Urządzenie sprawdza dodatkowo, czy dane zlecenie może być zrealizowane, czy też występują błędy projektowe, wtedy zlecenie jest odsyłane do korekty.

W związku z tym nabiera istotnego znaczenia uniwersalność danych począwszy od stosowanego oprogramowania E-CAD po sterowanie produkcją. Główny aspekt przyszłościowego projektu Industrie 4.0 miał wpływ zatem na rozwiązanie: produkcja partii wielkości 1 szt. przy koszcie za sztukę jak w produkcji seryjnej.

Podsumowanie

Firmy Krones i Phoenix Contact zajmują się już projektami kolejnych procesów częściowych w obszarze tworzenia szaf sterowniczych, z których także inny producenci rozdzielnic mogą czerpać korzyści.

Na przykład chodzi o ujednolicenie danych produktu na podstawie standardu klasyfikacyjnego eCl@ss. Jeśli opisy identycznego produktu dalej są używane w jednym języku, np. AutomationML, niezbędne informacje mogą zostać udostępnione na czas i we właściwym miejscu nawet w heterogenicznym środowisku systemowym z różnymi urządzeniami i narzędziami.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410