Most Erasmusa: niezawodne obliczanie i przesyłanie wysokości skrajni

Przegląd

Most Erasmusa w Rotterdamie  

Oddany do użytku w 1996 roku most Erasmusa jest symbolem Rotterdamu

  • Z powodu przypływów i odpływów na Morzu Północnym nie każdy statek może przepłynąć w dowolnym czasie pod mostem Erasmusa w Rotterdamie.
  • Aby nie dopuścić do uszkodzenia statków i mostu, na sześciu tablicach wyświetlana jest zawsze aktualna skrajnia.
  • Wartości analogowe są przesyłane do tablic ze sterownika miniaturowego AXC 1050 za pośrednictwem bezprzewodowego systemu Radioline.

Profil klienta

Manager projektu Richard Hecker  

Richard Hecker jest odpowiedzialny w firmie ÆVO za integrację systemów pomiarowych i sygnalizacyjnych

Most Erasmusa łączy centrum Rotterdamu z dzielnicą Kop an Zuid. Południowy wjazd budowli o długości 802 m jest podnoszony, aby umożliwić przepłynięcie wysokich statków.

Maksymalna skrajnia uzależniona od aktualnego poziomu wody jest wyświetlana dla statków na sześciu tablicach informacyjnych.

Zastosowanie

Stanowisko dyspozytorskie mostu Erasmusa  

Na stanowisku dyspozytorskim odbywa się sterowanie zwodzonym mostem i nadzorowanie ruchu statków

Na podstawie wartości wyświetlanych na sześciu tablicach informacyjnych kapitanowie przepływających statków mogą zdecydować, czy zmieszczą się pod zamkniętym mostem, czy muszą poczekać na otwarcie zwodzonej części.

Zainstalowane dotąd rozwiązanie było systemem przewodowym, podatnym na awarie i skomplikowanym w utrzymaniu ruchu. Gdy w 2014 roku system został zniszczony w wyniku uderzenia pioruna, firma ÆVO B.V. otrzymała zamówienie na jego modernizację. Stosowane dotąd elementy wizualizacyjne miały zostać zachowane. Ponadto system miał zostać połączony z nowym stanowiskiem dyspozytorskim.

W trakcie projektu dużym wyzwaniem okazała się komunikacja szeregowa z sześcioma tablicami informacyjnymi. Nie posiadano bowiem dokumentacji dotychczasowej koncepcji oraz dokumentacji systemu sterowania tablicami. Dlatego na początku projektu przeprowadzono testy bit po bicie, w jaki sposób ma odbywać się komunikacja z tablicami. Na podstawie testów specjaliści określili, jakie komponenty najlepiej nadają się do realizacji tego zadania.

Rozwiązanie

Sterownik miniaturowy AXC 1050 typu Axiocontrol  

W szafie sterowniczej w centrali dyspozytorskiej poza sterownikiem AXC 1050 są zainstalowane również moduły I/O

Aktualny poziom wody w morzu jest mierzony przez dwa czujniki ciśnienia, przekształcany na wartość analogową i przesyłany stamtąd do analogowego modułu wejściowego AXL F AI4. Moduł wejściowy będący częścią stacji Axioline przesyła następnie dane do sterownika Axiocontrol AXC 1050, który je przetwarza. Na podstawie różnicy między poziomem morza a wysokością bezwzględną mostu Erasmusa jest obliczana maksymalna skrajnia wyświetlana na tablicach informacyjnych.

Do szeregowego przesyłania danych do elementów wizualizacyjnych sterownik AXC 1050 został rozszerzony o moduł komunikacji szeregowej AXL F RS UNI, który przesyła obliczoną wartość skrajni w postaci sygnału szeregowego poprzez system bezprzewodowy Radioline do sześciu tablic informacyjnych.

Dla każdego elementu wizualizacyjnego umieszczonego na moście firma ÆVO wykonała połączenie punkt-punkt z anteną kierunkową na dachu sterowni dla każdego z połączeń. Na sześciu tablicach informacyjnych zainstalowano również anteny kierunkowe odbierające sygnały szeregowe, umożliwiając w ten sposób wyświetlanie obliczonej skrajni. Aby zapobiec uszkodzeniom wskutek przepięć i zwiększyć w ten sposób bezawaryjność rozwiązania, koncentryczne interfejsy sygnałowe zabezpieczono wtykami w technologii Lambda/4.

Specjalistom w dziedzinie automatyki przemysłowej z holenderskiego oddziału Phoenix Contact BV powierzono ponadto w całości zadanie zaprogramowania urządzeń zgodnie z wytycznymi ÆVO. Sterownik AXC 1050 został zaprogramowany z użyciem standardowego języka programowania PLC zgodnie z normą IEC 61131-3. Ta międzynarodowa norma ujednolica języki programistyczne, słowa rozkazu i struktury systemów automatyki przemysłowej. Dlatego utworzone programy można w prosty sposób dzielić na różne platformy i tam wykorzystywać. Pracownicy holenderskiego oddziału Phoenix Contact skonfigurowali również system komunikacji bezprzewodowej Radioline i podłączyli go do układu sterowania.

Podsumowanie

W systemie wizualizacji maksymalnej skrajni pod mostem Erasmusa zastosowano różne komponenty i systemy z szerokiej oferty produktów Phoenix Contact.

To w połączeniu z wieloletnim i bogatym doświadczeniem pracowników w dziedzinie aplikacji infrastrukturalnych pozwoliło na stworzenie wspólnie z zespołem ÆVO optymalnego rozwiązania dla zadania w Rotterdamie. Po teście Site Acceptance cała aplikacja została objęta przez ÆVO regularną obsługą techniczną oraz serwisem 24/7.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: