Rozwiązanie do podłączania generatorów

Przegląd

Naziemna instalacja fotowoltaiczna  

Naziemna instalacja fotowoltaiczna

  • Projektanci i operatorzy instalacji stoją przed wyzwaniem optymalizacji planowanych dochodów z instalacji oraz dyspozycyjności systemu.
  • Skrzynki przyłączeniowe firmy Phoenix Contact dają pewność zastosowania sprawdzonego i bezpiecznego rozwiązania.
  • Kolejnym pozytywnym aspektem jest łatwość montażu i prosta integracja w infrastrukturę instalacji.

Zastosowanie

Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez magazyn Photon specjaliści stwierdzili wady w 70% niemieckich systemów fotowoltaicznych. Ze względu na błędy montażu, prognozowany zysk, a tym samym zwrot z inwestycji systemu fotowoltaicznego, następuje później niż zakładano. Nie można zatem liczyć na wpływy ze sprzedaży wyprodukowanej energii.

Pracownik podczas rozmowy z klientem  

Kluczowe znaczenie prawidłowego doboru skrzynek przyłączeniowych generatora

Ze względu na swoje funkcje podłączania, pomiaru i ochrony, skrzynka przyłączeniowa generatora (GAK; ang. Combiner Box) jest decydującym elementem między rentownością a wieloletnią dyspozycyjnością systemu fotowoltaicznego. Skrzynka przyłączeniowa generatora jest jednak wybierana często wyłącznie ze względu na koszty. Jakość i trwałość odgrywają mniej ważną rolę.

W przypadku bezpiecznych, wysokiej jakości skrzynek przyłączeniowych projektanci i instalatorzy muszą zwracać uwagę na zgodność produktów z normami. Dla skrzynki przyłączeniowej obowiązuje norma dla rozdzielnic EN 61439, w której opisano wybór komponentów i wymagane badania. Ta norma wymaga również szczegółowej dokumentacji właściwości technicznych i warunków zastosowania oraz prawidłowego montażu i konserwacji. Wszystkie informacje powinny być dołączone do urządzenia w formie instrukcji montażu w języku kraju miejsca instalacji.

Rozwiązanie

Zestawy aparatury łączeniowej firmy Phoenix Contact zapewniają bezawaryjną pracę systemów fotowoltaicznych. Dzięki dostosowanym do siebie optymalnie komponentom i złączom komunikacyjnym skrzynki przyłączeniowe generatora można szybko i łatwo zintegrować z nadrzędnym systemem zarządzania farmą fotowoltaiczną. Zespół specjalistów ze wszystkich niezbędnych działów firmy stworzy wspólnie z klientem indywidualne rozwiązania.

Faza wstępna opracowania z klientem  

Szafy sterownicze na miarę indywidualnych potrzeb

Opracowanie
We wstępnej fazie opracowania ważna jest bliska współpraca z klientem we wszystkich kwestiach, aby jak najlepiej zrealizować indywidualne wymagania. Pozwala to na wczesne rozpoznanie potrzeb i problemów. Dzięki temu proces opracowywania przebiega efektywnie i sprawnie.

Po zakończeniu fazy wstępnej rozpoczyna się faza konstrukcyjna. Ta faza kończy się wykonaniem prototypów, które przechodzą specjalne testy i badania. Uzyskana w ten sposób wiedza jest uwzględniana do optymalizacji rozwiązania.

Testy i badania
Poprzez badanie termiczne wykrywane są np. tzw. hot-spoty. Umożliwia to optymalne rozmieszczenie wszystkich komponentów. W ten sposób wyklucza się ryzyko uszkodzenia z powodu przeciążenia termicznego.

We własnych laboratoriach badawczych prototypy są poddawane testom elektrycznym i mechanicznym. Testy zapewniają bezawaryjne działanie produktów w miejscu montażu.

Za pomocą badania termograficznego we własnym laboratorium wykrywane są ewentualne gorące punkty, a wszystkie komponenty są rozmieszczane optymalnie w skrzynce przyłączeniowej generatora. W ten sposób można wykluczyć ryzyko uszkodzenia z powodu przeciążenia termicznego.

Obrazy termograficzne skrzynek przyłączeniowych generatora w porównaniu  

Zoptymalizowana termicznie konstrukcja szafy sterowniczej chroni przed uszkodzeniem z powodu przeciążenia termicznego

Produkcja
Po zakończeniu wszystkich testów w fazie rozwoju następuje zatwierdzenie produktu do produkcji. Komponenty są wytwarzane metodą One-Piece-Flow, aby skutecznie wykonać każdy pojedynczy krok. Można szybko i elastycznie reagować na zmieniające się konstrukcje i wielkości partii. Informacje niezbędne do zapewnienia jakości widać od razu, co zapewnia płynny przebieg produkcji i procesu montażu.

 

Jakość
Na linii produkcyjnej stosowane są środki pomocnicze zapewniające powtarzalność produkcji wszystkich artykułów. Stosowanie wkrętarek i monitorowanie momentów dokręcenia pozwala uzyskać niezawodne i bezpieczne połączenia. Zapewnia to stałą jakość każdej skrzynki przyłączeniowej generatora. Ostatnim etapem produkcji jest kontrola końcowa zgodnie z normą IEC 61439. Następnie sporządzany jest protokół kontroli. Wszystkie zestawy aparatury łączeniowej oraz znajdujące się w nich elementy elektroniczne posiadają numery seryjne, na podstawie których można je w każdej chwili jednoznacznie zidentyfikować.

SCB compact i SCB next generation  

Dwie inteligentne koncepcje rozwiązania: skrzynka przyłączeniowa generatora z bezpiecznikiem dla 32 stringów poza skrzynką rozdzielczą oraz skrzynka przyłączeniowa generatora ze standardowym bezpiecznikiem dla 16 stringów

Zalety

  • Analiza i doradztwo w zakresie aplikacji
  • Optymalne rozmieszczenie ochrony przed przepięciami
  • Stosowanie najlepszych technologii połączeń i odpowiednich komponentów
  • Obniżone koszty i czasochłonność oprzewodowania
  • Na terenie obiektu nie jest potrzebny osobny zasilacz
  • Kompaktowa instalacja dzięki zwartej konstrukcji
  • Analiza i doradztwo w zakresie aplikacji

Produkty

OpisTypNr art.
Skrzynka przyłączeniowa generatora do 32 stringów z bezpiecznikiem InlineSOL-SC1-32-0-FI-VMC-T1-SD1-222403683
Skrzynka przyłączeniowa generatora do 16 stringów z bezpiecznikiem standardowymSOL-SC1-16-0-F-VM-T1-SD1-112403682
OpisTypNr art.
Skrzynka przyłączeniowa generatora do 32 stringów z bezpiecznikiem InlineSOL-SC1-32-0-FI-VMC-T1-SD1-22
Skrzynka przyłączeniowa generatora do 16 stringów z bezpiecznikiem standardowymSOL-SC1-16-0-F-VM-T1-SD1-11

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410