Dawny budynek gospodarczy odrestaurowany z instalacją fotowoltaiczną zintegrowaną w bryle budynku

Przegląd

Solarne okiennice do fotowoltaiki integrowanej w bryle budynku  

Solarne okiennice do fotowoltaiki integrowanej w bryle budynku

  • Instalacja fotowoltaiczna zintegrowana w bryle budynku (BIPV) to rozwiązanie jeszcze niszowe – zarówno w budownictwie, jak i w fotowoltaice.
  • Coraz częściej widać jednak, jakie możliwości aranżacyjne oferuje BIPV architektom i inwestorom.
  • Przy remoncie dawnego budynku gospodarczego do okablowania modułów fotowoltaicznych zastosowano wtyki serii SUNCLIX mini firmy Phoenix Contact.
  • Nawet okiennice służą tu jednocześnie jako moduły fotowoltaiczne.

Profil klienta

Remont domu żniwiarzy z instalacją fotowoltaiczną zintegrowaną w bryle budynku  

Dom żniwiarzy w powiecie Uckermark

W odległości półtorej godziny jazdy samochodem na północny wschód od Berlina w powiecie Uckermark leży niewielka wieś Nechlin. W centralnym punkcie wsi stoi dom, w którym mieszali kiedyś żniwiarze.

Dawny budynek gospodarczy został kilka lat temu odrestaurowany z dbałością o najmniejsze detale, stając się domem niskoenergetycznym.

Zastosowanie

Architektka solarna Astrid Schneider  

Architektka solarna Astrid Schneider propaguje BIPV

Building Integrated Photovoltaics, czyli krótko BIPV, zakłada całkowitą integrację instalacji fotowoltaicznej z bryłą budynku. W koncepcji tej fotowoltaika pełni jednocześnie różne funkcje poszycia zewnętrznego budynku, np. pokrycia dachu, termoizolacji, elementów przeciwsłonecznych, balustrad balkonowych czy okładzin.

Ogniwa solarne można zintegrować również w szyby pojedyncze lub zespolone. Elementy te pełnią przede wszystkim funkcję materiału budowlanego, lecz służą dodatkowo do wytwarzania energii.

„W ramach odrestaurowywania domu żniwiarzy tradycyjne materiały budowlane miały zostać zastąpione zgodnie z ogólną koncepcją energetyczną przez komponenty fotowoltaiczne”, wyjaśnia renomowana architektka solarna Astrid Schneider, która zintegrowała instalację fotowoltaiczną w poszyciu zewnętrznym budynku. „Elementy budynku miały zyskać dzięki fotowoltaice dodatkową funkcję, dzięki której ten stary dom miał stać się budynkiem samowystarczalnym energetycznie”.

Rozwiązanie

Okiennice fotowoltaiczne domu żniwiarzy  

Okiennice fotowoltaiczne można ustawić równolegle do okna

Astrid Schneider umieściła powierzchnie fotowoltaiczne nie tylko na całym pokryciu dachu, lecz wykorzystała estetyczne moduły szklane również jako elementy przeciwsłoneczne nad oknami elewacji południowo-zachodniej. Solarne okiennice można zaciągnąć w razie potrzeby na okno, zawsze równolegle do okna. Dzięki temu zapewniają zacienienie oraz prywatność.

„Dużym wyzwaniem architektonicznym była optymalna realizacja mechanizmu ruchu okiennic, a zarazem bezpiecznego podłączenia elektrycznego modułów”, podsumowuje Schneider. Przewody zasilające zostały ułożone przez profile mechanizmu. „Ze względu na to, że w tych newralgicznych punktach ze względu na ciągły ruch może dojść z biegiem czasu na przestrzeni 30 lat użytkowania modułów solarnych do uszkodzenia przewodu, na obu końcach umieściłam niezawodne wtyki. Dzięki temu serwisowanie modułów jest proste, a w razie uszkodzenia można bez problemu wymienić przewód zasilający.”

SUNCLIX mini do integracji instalacji fotowoltaicznych w budynku  

SUNCLIX mini o kompaktowych wymiarach zewnętrznych nadaje się idealnie do integracji w budynku

Wysoko na dachu estetyka jest kwestią drugorzędną, lecz nabiera znaczenia w miejscach widocznych. Moduły muszą nie tylko wyglądać estetycznie, lecz ważny jest również sposób ich podłączenia. Astrid Schneider zdecydowała się tutaj na wąskie wtyki SUNCLIX mini firmy Phoenix Contact, stworzone specjalnie do instalacji BIPV. W ten sposób technika przyłączeniowa pozostaje dyskretnie w tle.

Monokrystaliczne moduły szklane ośmiu okiennic solarnych wytwarzają łącznie energię o mocy 1160 W, a dzięki drewnianej ramie wtapiają się doskonale w bryłę budynku. Funkcja fotowoltaiczna wewnątrz elementów jest widoczna dopiero po przyjrzeniu się z bliska. W pozycji podstawowej okiennice znajdują się z boku okien. Aby wykorzystać je jako element zacieniający lub zasłaniający, ustawia się je za pomocą specjalnego mechanizmu przed oknem i blokuje od wewnątrz.

Podsumowanie

W dawnym domu żniwiarzy we wsi Nechlin architektka solarna Astrid Schneider pokazała, w jak oczywisty sposób instalację fotowoltaiczną można zintegrować z zabytkowym budynkiem. Dzięki inteligentnej technice połączeń instalacja jest łatwa w serwisowaniu, nie naruszając przy tym ogólnej estetyki budynku.

„Projekt domu żniwiarzy, w którym zostały spełnione oczekiwania wszystkich zainteresowanych – od projektanta do najemcy – zapewnia mi teraz doskonałe referencje do realizacji licznych ciekawych projektów”, mówi Schneider. „Dzięki dyrektywie EU w sprawie budynków BIPV czeka gwałtowny rozwój.”

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410

Wiecej informacji

Referrer: