Przekaźniki do bezpiecznego sterowania hamowaniem

Przekaźniki do bezpiecznego sterowania hamowaniem

Niezawodne łączenie w technice kolejowej

Przekaźniki kolejowe dbają o galwaniczną separację między czujnikami a sterownikiem.

Korzyści dla klienta

  • Optymalna praca przekaźnika dzięki szerokozakresowej elektronice.
  • Poszerzony zakres temperatur pracy i napięć wejściowych ż do klasy TX.
  • Wytrzymałe, wtykane przekaźniki: odporne na zmywanie (stopień ochrony RTIII) i niewrażliwe na kurz oraz wilgoć.
  • Odporne na udary i wibracje wg DIN EN 50155.
  • Bezpieczna separacja między cewką a zestykiem wg DIN EN 50178.

Zastosowanie

Układ sterowania hamowaniem należy do układów pociągu, mających znaczenie dla bezpieczeństwa. W zależności od zastosowania można z układem hamowania zintegrować inteligentne funkcje dodatkowe — na przykład hamowanie zależne od obciążenia czy urządzenia do hamowania awaryjnego. W przypadku hamowania awaryjnego hamulce tarczowe są wtedy wspomagane przez dodatkowe układy hamowania.

Rozwiązanie

Przekaźniki kolejowe firmy Phoenix Contact  

Przekaźniki kolejowe firmy Phoenix Contact

Do sterowania dodatkowymi układami hamowania używa się specjalnych modułów przekaźnikowych firmy Phoenix Contact. Aby hamulec dodatkowy, na przykład magnetyczny hamulec szynowy, został uruchomiony, muszą zostać spełnione określone warunki: przetworniki obrotowe na osiach wagonu mierzą w sposób ciągły prędkość jazdy i ją analizują.

Po przekroczeniu zdefiniowanej prędkości podawany jest sygnał do przekaźnika kolejowego. Elektromechaniczny przekaźnik przełącza się i przekazuje sygnał 24 V DC do centralnego sterownika. Poza tym przekaźnik zapewnia galwaniczną separację między czujnikami obiektowymi a sterownikiem.

Powszechne w przypadku pojazdów szynowych sygnały zakłócające, tak zwane przepięcia przejściowe, są filtrowane. Dzięki temu centralny sterownik jest chroniony przed przepięciami i przetężeniem i wszystkie funkcje układu, mające znaczenie dla bezpieczeństwa, działają bez zakłóceń.

Złocone na twardo styki dla niezawodnego łączenia

Niezawodne łączenie przekaźnika kolejowego jest gwarantowane dzięki pozłacanym na twardo stykom. Warstwa złota sprawia, że na stykach nie może powstać utleniona warstwa obca. Sama ta cecha nie czyni przekaźnika kolejowym, bowiem pozłacane styki są używane także w innych zastosowaniach przemysłowych, w których trzeba łączyć małe obciążenia i sygnały.

Moduł PLC.../21RW staje się przekaźnikiem kolejowym dopiero dzięki zgodności z normą EN 50155. Przekaźniki elektromechaniczne muszą generalnie być zgodne z wymogami normy EN 61810.

Skrajne temperatury nie są rzadkością

Przekaźniki kolejowe są przygotowane do pracy w rozszerzonym zakresie temperatur i napięć wejściowych. Wymaga tego norma EN 50155, bowiem wysokie wymagania odnośnie temperatury otoczenia grają ważną rolę w praktycznym użytkowaniu.

Szafy sterownicze do układów sterowania hamowaniem są w pociągach umieszczane między innymi pod kabinami pasażerskimi i w tak zwanej skrzyni pojazdu. Skrzynia taka jest zrobiona ze stali i nie jest izolowana termicznie. W zależności od pory roku i miejsca pobytu pociągu mogą więc powstać w niej temperatury, znacznie różniące się od temperatur otoczenia w zastosowaniach przemysłowych.

W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zwiększenia napięcia wejściowego do 125% napięcia znamionowego — przy równoczesnym wzroście temperatury otoczenia nawet do +70°C. Wysokie napięcie sprawia, że przez moduł przekaźnikowy przepływa więcej prądu, co prowadzi do zwiększonego nagrzewania się elementu. Przy równoczesnym istnieniu wysokiej temperatury otoczenia zwykły moduł przekaźnikowy doznałby przedwcześnie awarii.

Dalsze zakresy stosowania przekaźników kolejowych

Przekaźniki kolejowe firmy Phoenix Contact są stosowane w pojazdach szynowych w najróżniejszych miejscach: np. do sterowania toaletami próżniowymi. Poza tym przekaźnik jest także członem łączącym między systemem obiektowym a centralnym sterownikiem i zapewnia galwaniczną separację.

Stworzone specjalnie dla kolejnictwa przekaźniki kolejowe mogą być dzięki smukłej modułowej konstrukcji (6,2 mm) wtykane w bardzo elastyczny sposób i są przez to przyjazne pod kątem konserwacji.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410