Niskie nakłady instalacyjne, zsieciowanie w korzystnej cenie, elastyczność dzięki technologii magistrali obiektowej.
Podczas długiego cyklu życia instalacji technologii przetwórczej nieustannie optymalizuje się i rozbudowuje jej części oraz odnawia technikę obiektową i sterującą. Pomieszczenia rozdzielni pozostają jednak w pierwotnych miejscach, a zainstalowane okablowanie powinno przetrwać instalację. W pewnym momencie użytkownicy stają w związku z tym przed następującym problemem: zaplanowane przed dziesiątkami lat rezerwy na przykład w zakresie przewodów dalekosiężnych zaczynają się kończyć.
Jedyną możliwością zaradzenia temu problemowi jest nowoczesna technologia magistralowa. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa zarówno PROFIBUS, jak i pochodne Ethernetu.
Klasycznie stosowane, wielobiegunowe przewody dalekosiężne nie nadają się na magistrale obiektowe. Wprowadzenie tej technologii wymagało dotychczas układania specjalnych standaryzowanych kabli (ekranowanych, ze skręconymi żyłami) i konfekcjonowania przez fachowy personel. Wynikające z tego wysokie koszty instalacji i dłuższe czasy przestoju w produkcji oznaczają dla użytkownika ogromny nakład finansowy.
Za pomocą prostej sztuczki firma Phoenix Contact umożliwia wykorzystanie być może dwóch ostatnich wolnych żył przewodu dalekosiężnego do komunikacji PROFIBUS albo Ethernet.
Działa to na odległość kilku kilometrów, bez ekranowania i szczególnego uwzględniania typu kabla. Możliwe jest na przykład przetworzenie sygnału PROFIBUS albo Ethernet na niezwykle odporną technologię SHDSL.
Najpierw sygnał magistrali jest przetwarzany na sygnał SHDSL (Symmetric Digital Subscriber Line), a po transmisji odcinkiem kabla ponownie na sygnał magistrali.
Komunikacja na tym odcinku kabla przebiega transparentnie i jest nierozpoznawalna dla urządzenia Master. Dzięki temu można wyeliminować skomplikowane połączenie i konfigurację urządzeń za pomocą pliku GSD albo DTM.
Jeżeli utworzone zostało połączenie za pomocą magistrali obiektowej, należy dokonać wyboru:
"$pageName" na