Prawidłowe ciśnienie: iskrobezpieczne separatory sygnałów w firmie MAN Turbo

MAN Turbo Zurych: sprężarki dla przemysłu naftowego i gazowego

Z liczbą pracowników sięgającą 50 000 grupa MAN stanowi wiodącego światowego producenta pojazdów użytkowych, silników i innych produktów z dziedziny budowy maszyn i instalacji.

W Zurychu znajduje się MAN Turbo AG Szwajcaria. Tutaj 700 specjalistów zajmuje się miedzy innymi opracowaniem i produkcją sprężarek do przemysłu naftowego i gazowego.

Aplikacja

Sprężarki są nieodzowne w ekonomicznym transporcie ropy naftowej i gazu przez rurociągi.

Do transmisji sygnałów danych procesu ze strefy zagrożonej wybuchem do sterownika w bezpiecznym obszarze producent wykorzystuje iskrobezpieczne moduły interfejsów serii MACX Analog Ex firmy Phoenix Contact.

Moduły te zastosowano między innymi w rafinerii wstępnej obróbki ropy naftowej w Turkmenistanie oraz na platformie naftowej w Brazylii

Rozwiązanie

Sprężarka MAN z modułami INTERFACE firmy Phoenix Contact  

Sprężarka MAN z modułami INTERFACE firmy Phoenix Contact

Wzmacniacze separacyjne do transmisji danych temperaturowych ze strefy zagrożonej wybuchem były wymagane w szafach sterowniczych: firma MAN Turbo zdecydowała się na iskrobezpieczne przetworniki pomiarowe temperatury MCR-EX-SL-RTD-I z rodziny produktów MACX firmy Phoenix Contact Tagelswangen.

Analogowe moduły Ex składają się z kompletnej rodziny jedno- i dwukanałowych separatorów sygnałów dla obszarów Ex: Analog In, Analog Out, Digital In, Digital Out, temperatura oraz osprzęt.

Innowacyjny konektor szyny nośnej ułatwia montaż, zasilanie i diagnostykę.

Typowymi zastosowaniami dla modułów o szerokości tylko 12,5 mm są przykładowo pomiary ciśnienia, przepływu, wilgotności, temperatury, wysterowanie zaworów regulacyjnych i układów zaworów za pośrednictwem transmitera.

Urządzenia są dopuszczone do obwodów prądowych Ex-i aż do strefy Ex 0 (gaz) i 20 (pyły) oraz do instalacji w strefie Ex 2 (ATEX, IECEx, UL).

Innowacyjna koncepcja łączeniowa zapewnia precyzyjną charakterystykę przenoszenia przy najniższej stracie mocy. Aprobaty SIL (poziom nienaruszalności bezpieczeństwa) umożliwiają zastosowanie w układach służących zapewnieniu bezpieczeństwa.

Dodatkowo możliwa jest łatwa konfiguracja modułów poprzez jednolicie standaryzowany interfejs FDT/DTM (Field Device Tool/Device Type Manager).

Podsumowanie

„W trakcie realizacji projektu otrzymaliśmy bardzo satysfakcjonujące wsparcie ze strony fachowców z firmy Phoenix Contact, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasz projekt na czas i bez większych przerw” chwali odpowiedzialny inżynier firmy MAN. „Jest to szczególnie ważne przy kompleksowych instalacjach, które są realizowane zagranicą.”

Inżynier firmy MAN planuje również zastosowanie produktów firmy Phoenix Contact w przyszłych projektach, takich jak przykładowo instalacje sprężania gazu. Swoje zadowolenie ze współpracy wyraża w słowach: „Będę dalej polecał tego rodzaju kompetentnych dostawców.”

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410