Bezpieczne i korzystne połączenie radiowe w firmie BP, Ohio

Bezprzewodowy projekt pilotażowy w BP w Ohio

BP eksploatuje w USA liczne rafinerie.

W lokalizacji w Ohio inżynierowie i technicy rozpoczęli pilotażowy projekt bezprzewodowy. Chcieli oni stwierdzić, czy w otoczeniu ekstremalnie obciążonym przez promieniowanie zakłócające możliwa jest niezawodna transmisja danych drogą radiową.

Aplikacja

Celem projektu było uniknięcie wysokich kosztów okablowania, jakie powstają w przypadku zbiorników magazynowych usytuowanych w dużej odległości od siebie.

W obszarze łączy radiowych przebiegają przewody wysokonapięciowych linii energetycznych o silnych polach zakłócających. W projekcie miał zostać zbadany ich wpływ na jakość transmisji. Utrudnieniem była okoliczność, że lokalizacje zbiorników naftowych nie dysponowały własnym zasilaniem elektrycznym.

Jako obiekt testowy wybrano odlegle położoną pompę wody gruntowej.

Tutaj miał być mierzony poziom wody, a przy osiągnięciu wartości granicznej powinien zostać wygenerowany alarm. Pompa wyznacza stan poziomu za pomocą ultradźwięków i udostępnia go w postaci sygnału analogowego. Przy osiągnięciu górnej wartości granicznej łącznik wartości granicznej generuje dodatkowo cyfrowy sygnał alarmowy.

Rozwiązanie

System transmisji bezprzewodowej firmy Phoenix Contact  

Bezprzewodowa transmisja danych I/O w polu

Na pompie zainstalowano bezprzewodowy system transmisyjny firmy Phoenix Contact. Umożliwia on bezprzewodową rejestrację danych I/O w polu i przekazywanie informacji do sterownika za pośrednictwem interfejsu RS-232.

Do każdej stacji można przyłączyć do ośmiu analogowych i cyfrowych modułów rozszerzających, które można dobrać odpowiednio do danej aplikacji. Po stronie sterownika informacje mogą być przetwarzane przez jedną (point-to-point) lub kilka (multipoint-to-point) stacji polowych za pośrednictwem protokołu Modbus.

Na jednym urządzeniu nadrzędnym można eksploatować do 255 stacji polowych. Cały sprzęt jest zasilany w sposób samowystarczalny, poprzez system solarny zawierający panel solarny, akumulator i regulator ładowania.

Podsumowanie

Połączenie radiowe działało w tym silnie obciążonym otoczeniu nadzwyczaj niezawodnie.

Zbadano również korzyść ekonomiczną: okablowanie instalacji wymagałoby wykopania rowów kablowych i rozciągnięcia kabli na długości około 700 metrów. Firma BP oszacowała w tym konkretnym przypadku koszty na około 80 euro za metr. Łącznie można było zatem zaoszczędzić ponad 56 000 euro.

Koncern BP, po pozytywnych testach, zintegrował system transmisji bezprzewodowej firmy Phoenix Contact w eksploatacji produkcyjnej w Ohio River. Wyposażono tam 16 zbiorników ropy naftowej.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410