Wysoka dyspozycyjność i bezpieczeństwo danych pomiarowych w sieci dystrybucyjnej gazu firmy Linde Gas

Przegląd

System transportowych wiązka przewodów rurowych  

Wiązka przewodów rurowych do transportu gazów przemysłowych

  • Jako część zakresu działań Gazy firmy Linde AG, Linde Gas zalicza się do czołowych dostawców gazu zarówno w Niemczach, jak i w Europie.
  • W celu pobierania danych związanych z rozliczeniami należy zainstalować odpowiednie stacje pomiarowe wzdłuż sieci dystrybucyjnej gazu.
  • Razem z Actemium Cegelec i Linde Gas Deutschland firma Phoenix Contact opracowała rozwiązanie do bezpiecznej transmisji i protokołowania wartości pomiarowych.
  • Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo dostępu i dyspozycyjność w dalszym przekazywaniu wrażliwych danych pomiarowych.

Profil klienta

Centrum gazowe Linde AG w Leunie  

Centrum gazowe Linde AG w Leunie

W zakładzie chemicznym Leuna firma Linde AG prowadzi jedno ze swoich największych centrów produkcyjnych gazu na świecie i zaopatruje stamtąd licznych odbiorców.

Automatyzację stacji pomiarowych wzdłuż sieci dystrybucyjnej gazu oraz integrację z istniejącym systemem zarządzania danymi firma Linde Gas zleciła integratorowi systemów Actemium Cegelec GmbH.

Zastosowanie

Stacja pomiarowa sieci dystrybucyjnej gazu  

Stacja pomiarowa do pobierania i transmisji wartości przepływu, temperatury i ciśnienia

W sieci dystrybucyjnej gazu wrażliwe dane pomiarowe są przekazywane dalej przez Internet, dlatego bezpieczeństwo dostępu i dostępność rozwiązania mają najwyższy priorytet.

Do pobierania wartości pomiarowych całej sieci dystrybucyjnej potrzebna jest innowacyjna koncepcja komunikacji na bazie wydajnego protokołu, aby podłączyć poszczególne stacje do systemu zarządzania danymi. Odpowiednie dane powinny być przekazywane dalej za pośrednictwem GPRS/EDGE lub sieci telefonii komórkowej. Dalej wszystkie zebrane wartości pomiarowe są zapisywane w danej stacji pomiarowej, aby w przypadku dłuższej utraty połączenia mieć pewność, że dane nie zostaną utracone.

To, że stacje zbudowane wzdłuż sieci rurociągów znajdują się najczęściej w trudno dostępnych miejscach, stanowi ponadto duże wyzwanie. Thomas Hauswald, kierownik lokalizacji Bitterfeld i sieci rurociągów w firmie Linde Gas, opowiedział się dlatego za centralnym systemem, który umożliwiłby także późniejsze pobranie danych ze stacji pomiarowych.

Rozwiązanie

Szafa sterownicza z ministerownikiem  

Szafa sterownicza z ministerownikiem i szeregowe moduły inline

Kai Schwarz, kierownik projektów w firmie Actemium Cegelec, odpowiedzialny za wdrożenie projektu, zdecydował się w kwestii transmisji danych na zdalne rozwiązanie Resy+ firmy Phoenix Contact. Aby przeciwdziałać możliwym utratom połączenia w sieci telefonii komórkowej, stacje pomiarowe są połączone z systemem zarządzania danymi za pomocą znormalizowanego protokołu IEC 60870-5-104 przez tunel VPN (Virtual Private Network).

Zastosowanie standardu opartego na zdarzeniach pozwala na tymczasowe zapisanie danych w przypadku krótkotrwałych przerw w komunikacji i przesłanie ich po przywróceniu połączenia do systemu zarządzania danymi. Dodatkowo wartości pomiarowe są zapisywane na zewnętrznej karcie SD sterownika.

Komputer przemysłowy Box-PC  

System zarządzania danymi Resy+ działa na przemysłowym komputerze Box-PC

Centralny system kopii zapasowych do nieprzerwanego łańcucha informacji

Aby zapewnić łańcuch informacji bez przerw, firma Actemium Cegelec zintegrowała z rozwiązaniem w centralnym miejscu system zarządzania danymi Resy+.

Usługa Windows, która działa na przemysłowym komputerze Box-PC, zapewnia systemowi zarządzania danymi istotne funkcje, które są konieczne do późniejszego odczytania danych. W tym celu system zarządzania danymi generuje zapytanie z potrzebnymi informacjami i wysyła je do usługi zarządzania danymi w systemie Resy+. Usługa pobiera żądane dane z danej stacji i konwertuje stosowne wartości na preferowany przez operatora format. Za pomocą wygenerowanych danych wynikowych system zarządzania danymi może uzupełnić zapisy o brakujące informacje.

Dane są nieprzerwanie wymieniane przez FTP między systemem zarządzania danymi, usługę zarządzania danymi i stacjami zewnętrznymi. Użytkownik na do dyspozycji przekonujące informacje diagnostyczne w formie pliku tekstowego. Także w przypadku sprzętu firmy Linde Gas i Actemium Cegelec zdecydowały się na Phoenix Contact. Zainstalowane zostały więc modemy typu PSI-Modem-GSM/ETH, które nawiązują połączenie sieciowe i wspierają przemysłowe sieci Ethernet, które pozwalają na bezpieczne transmitowanie wrażliwych danych przez sieć GSM. Jako technika sterowania stosowane są sterowniki Inline typu ILC 170 ETH 2TX.

Podsumowanie

Thomas Hauswald i Kai Schwarz  

Thomas Hauswald, kierownik lokalizacji Bitterfeld (po prawej) i kierownik projektów Kai Schwarz z firmy Actemium Cegelec (po lewej)

Poprzez wdrożenie stacji pomiarowych na bazie sterowników i zdalnego sterowania do zastosowań przemysłowych wrażliwe dane są bezpiecznie przekazywane do systemu zarządzania danymi. „Centralne zarządzanie kopiami zapasowymi pozwala ponadto na dostęp do historycznych wartości pomiarowych, które są zapisywane w sterowniku równolegle do transmisji przez protokół IEC-60870-5-104” — mówi Kai Schwarz.

Thomas Hauswald uzupełnia: „Zarówno pod względem bezpieczeństwa danych, jak i dostępności zebranych wartości pomiarowych, rozwiązanie bazuje na innowacyjnych koncepcjach i spełnia w ten sposób najwyższe wymagania. Ponadto daje nam dużą elastyczność w kwestii konserwacji rozszerzenia systemu”.

Produkty

OpisTypNr art.
Pamięć programu i konfiguracji z kluczem licencyjnym do bibliotek bloków funkcyjnychSD FLASH 512 MB APPLIC A2701799
Sterownik Inline ze złączem EthernetILC 170 ETH 2TX2916532
Przemysłowy modem Ethernet do montażu na szynach nośnych ENMODEM PSI/ETH2313300
Przemysłowy komputer Box-PC bez wentylatora, ze stopniem ochrony IP20, z wydajnym energetycznie procesorem Intel® Atom™VL BPC 10002701291
OpisTypNr art.
Pamięć programu i konfiguracji z kluczem licencyjnym do bibliotek bloków funkcyjnychSD FLASH 512 MB APPLIC A
Sterownik Inline ze złączem EthernetILC 170 ETH 2TX
Przemysłowy modem Ethernet do montażu na szynach nośnych ENMODEM PSI/ETH
Przemysłowy komputer Box-PC bez wentylatora, ze stopniem ochrony IP20, z wydajnym energetycznie procesorem Intel® Atom™VL BPC 1000

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: