Ekonomiczna automatyzacja urządzeń do lutowania z zastosowaniem wielofunkcyjnych przekaźników bezpieczeństwa

Przegląd

Tygiel lutowniczy  

Tygiel lutowniczy jest elementem modułu lutowniczego

  • Technika bezpieczeństwa funkcjonalnego ma w firmie Ersa GmbH bardzo duże znaczenie, dlatego firma ta zmodularyzowała koncepcje bezpieczeństwa swoich urządzeń do lutowania selektywnego.
  • W celu ulepszenia procesu produkcji swoich klientów musi być w stanie reagować elastycznie na ich potrzeby i oczekiwania.
  • Wielofunkcyjne przekaźniki bezpieczeństwa PSF-MXF można stosować zarówno w prostych maszynach, jak i w modułowych koncepcjach bezpieczeństwa.

Profil klienta

Konstruktor-elektryk Edgar Diener  

Konstruktor-elektryk Edgar Diener sprawdzał układ na płytce pokazowej

Firma Ersa GmbH z siedzibą w Wertheim to największy w Europie producent urządzeń lutowniczych.

Ten globalny dostawca urządzeń do lutowania selektywnego i lutowania na fali udostępnia usługi i rozwiązania, służące do optymalizacji procesów produkcyjnych swoich klientów.

Zastosowanie

Urządzenie do lutowania selektywnego Versa-Flow  

Wielofunkcyjne przekaźniki bezpieczeństwa PSR-MXF są stosowane w urządzeniu do lutowania selektywnego Versa-Flow

Lutowanie selektywne to często jedyna metoda pozwalająca na lutowanie oprzewodowanych obustronnie elementów, gdy klasyczne lutowanie na fali po drugiej stronie elementu nie jest możliwe.

W porównaniu z klasycznym urządzeniem do lutowania na fali urządzenie do lutowania selektywnego zajmuje zazwyczaj znacznie mniej miejsca. Minimalna konfiguracja składa się z programowalnego precyzyjnego fluksera do aplikacji topnika oraz modułu podgrzewania i właściwego modułu lutowniczego.

W zależności od potrzeb klienta urządzenie do lutowania selektywnego może być rozszerzone o dalsze jednostki obejmujące moduł podgrzewania i moduł lutowania. Taka koncepcja wymaga kompaktowych urządzeń – łatwych w obsłudze i pozwalających na elastyczne dopasowanie do danych warunków.

Rozwiązanie

Szafa sterownicza urządzenia lutowniczego  

Do automatyzacji urządzenia lutowniczego firma Ersa stosuje poza przekaźnikami bezpieczeństwa również wiele innych komponentów Phoenix Contact

Ze względu na opisane wymagania firma Ersa stosuje w urządzeniach serii Versa-Flow wielofunkcyjne przekaźniki bezpieczeństwa PSR-MXF firmy Phoenix Contact. Te urządzenia o szerokości zaledwie 22,5 mm mogą przetwarzać sygnały z dwóch lokalnych i jednego nadrzędnego obwodu czujników do poziomu zapewnienia bezpieczeństwa PL e wzgl. poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL CL 3. Niewielki rozmiar jest możliwy między innymi poprzez zastosowanie trzypoziomowej obudowy MEmax firmy Phoenix Contact, która zawiera łącznie 24 punktów połączeniowych.

Beznarzędziowa technika połączeń sprężynowych Push-in była również ważnym kryterium, dla którego Edgar Diener, odpowiedzialny za konstrukcję elektryczną urządzeń do lutowania selektywnego, zdecydował się na przekaźniki bezpieczeństwa PSR-MXF. „Właściwie chciałbym stosować wyłącznie komponenty z techniką montażu bezpośredniego, która pozwala na łatwe i szybkie oprzewodowanie”, wyjaśnia Diener.

Jak pokazuje przykład urządzenia do lutowania selektywnego, przy użyciu opatentowanej koncepcji, składającej się z dwóch niezależnych poziomów wyłączania w połączeniu z dwoma lokalnymi i jedną nadrzędną funkcją bezpieczeństwa, można realizować łatwo nawet maszyny modułowe. Funkcje zintegrowane w przekaźnikach bezpieczeństwa znacznie upraszczają weryfikację i walidację rozwiązania bezpieczeństwa w porównaniu z alternatywnymi koncepcjami.

Edgar Diener mówi: „W przyszłości w wersji podstawowej, mającej znaczący udział w całej serii, wystarczy nam jeden zamiast trzech przekaźników bezpieczeństwa”. Każdy kolejny moduł urządzenia lutowniczego zawierający własną szafę sterowniczą włącza się w istniejącą koncepcję układu poprzez przesyłanie nadrzędnego sygnału zatrzymania awaryjnego z modułu fluksera przez wszystkie znajdujące się dalej części układu. Podczas oceny bezpieczeństwa urządzenia określają ponadto, że blokady drzwi ochronnych poszczególnych jednostek funkcyjnych muszą działać na wcześniejsze i następne moduły.

Podsumowanie

Automatycy z firmy Ersa zdecydowali się na wybór wielofunkcyjnego przekaźnika bezpieczeństwa PSR-MXF, ponieważ koncepcja urządzenia do lutowania selektywnego Versa-Flow opiera się na łatwej obsłudze i wysokiej elastyczności. W razie użycia konfigurowalnego przekaźnikowego modułu bezpieczeństwa każda rozbudowa o kolejny moduł wymagałaby indywidualnego dopasowania oprogramowania. Aspekt ten jest bardzo ważny, bowiem koncepcja montażu urządzeń lutowniczych jest ukierunkowana na maksymalną efektywność. Produkcja nowego urządzenia lutowniczego Ersa w produkcji liniowej obejmuje dziewięć taktów po cztery godziny.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: