Industrial Bluetooth do wydajnych maszyn pakujących

Przegląd

Maszyna pakująca Octopus  

Trwała komunikacja z ruchomymi elementami maszyny (źródło: Oy M. Haloila Ab)

Firma Oy M. Haloila Ab wchodząca w skład Signode Industrial Group to wiodący na świecie producent owijarek do palet. Najbardziej znaną marką fińskiego producenta jest maszyna pakująca Octopus.

Ta modułowa owijarka do palet to pierwsza na świecie maszyna pakująca z obrotową konstrukcją pierścieniową, która umożliwia elastyczne dostosowanie do indywidualnych wymogów pod względem mocy produkcyjnej, zabezpieczenia transportowego i stabilności.

Systemy radiowe Bluetooth firmy Phoenix Contact zapewniają niezawodne i niezużywające się rozwiązanie do komunikacji między centralnym sterownikiem a wirującymi elementami maszyny.

Aplikacja

Palety wjeżdżają do owijarki na przenośniku. Pierścień owijarki obraca się wokół palety i owija ją folią. Następnie folia jest zgrzewana i paleta wyjeżdża z maszyny.

Do sterowania owijarką konieczna jest wymiana danych między sterownikiem w centralnej szafie sterowniczej przy maszynie a napędami w wirujących elementach maszyny. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem PROFINET lub EtherNet/IP. Stosowana dotąd komunikacja przewodem ślizgowym w przypadku sieci Ethernet osiągnęła maksimum swoich możliwości.

Rozwiązanie

Moduł EPA Bluetooth firmy Phoenix Contact  

Niezawodna komunikacja z użyciem Industrial Bluetooth: FL BT EPA firmy Phoenix Contact

Aby umożliwić niezawodną i niezużywającą się komunikację między centralnym sterownikiem a ruchomymi elementami maszyny, zamiast przewodu ślizgowego zastosowano rozwiązanie komunikacyjne Industrial Bluetooth firmy Phoenix Contact.

Moduły EPA Bluetooth zostały stworzone specjalnie do przesyłania danych sterowniczych. Solidne moduły mają klasę ochronności IP65 i nadają się do użytku w trudnym środowisku przemysłowym. System wyposażony w specjalną zintegrowaną antenę przesyła drogą radiową w prosty i niezawodny sposób również protokoły automatyzacyjne, np. PROFINET i EtherNet/IP™.

Bluetooth jest w tym przypadku odpowiednią technologią radiową, ponieważ metoda przeskoków częstotliwości oraz funkcja WLAN channel blacklisting gwarantują bezzakłóceniową pracę równolegle do istniejących sieci WLAN w pasmie 2,4 GHz.

Podsumowanie

Według dyrektora technicznego w firmie Haloila, Janne Koskela, dzięki zastosowaniu rozwiązania Industrial Bluetooth firmy Phoenix Contact udało się zwiększyć niezawodność maszyny i zredukować czasochłonność obsługi technicznej.

„Dotychczasowa budowa maszyn Octopus w rzeczywistości ograniczała przesyłanie danych między siłownikami systemu sterowania a siłownikami ruchomych elementów. Bezprzewodowe rozwiązanie radiowe zwiększyło możliwości i poprawiło niezawodność. Jesteśmy zadowoleni zarówno z produktów, jak i zaangażowania oraz fachowości firmy Phoenix Contact” — powiedział Koskela.

Moduł Bluetooth FL BT EPA zaskoczył nas również pozytywnie prostotą uruchamiania. Jak zapewnia Janne Koskela, z uwagi na dobre doświadczenia z tym zaawansowanym i niezużywającym się rozwiązaniem, moduł będzie teraz stosowany we wszystkich maszynach pakujących serii Octopus.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: