Hybrydowe rozruszniki silnika zwiększają dostępność przenośników taśmowych

Przegląd

Rozwiązania filtracyjne firmy Hengst  

Rozwiązania filtracyjne firmy Hengst dbają o to, aby silniki pracowały czyściej i wydajniej

  • Firma Hengst SE & Co. KG, projektuje i produkuje wysokiej jakości rozwiązania filtracyjne, które zapewniają czystszą i wydajniejszą pracę silników w samochodach osobowych, pojazdach użytkowych i statkach.
  • W napędach przenośników taśmowych w instalacjach montażowych są stosowane hybrydowe rozruszniki silnika Phoenix Contact.
  • Firma Hengst zdecydowała się na hybrydowe rozruszniki silnika ze względu na solidną konstrukcję, proste oprzewodowanie i obsługę, jak również dziesięciokrotnie dłuższą żywotność. Zwiększa to dostępność instalacji.

Profil klienta

Rozwiązania filtracyjne firmy Hengst  

Systemy te są stosowane między innymi w samochodach osobowych i pojazdach użytkowych (źródło zdjęcia: Hengst)

Firma Hengst SE & Co. KG, znajdująca się w rodzinnym posiadaniu, została założona w 1958 r. w Münster.

Około 3000 pracowników projektuje i produkuje wysokiej jakości, wielofunkcyjne systemy zarządzania filtracją i płynami do samochodów osobowych, pojazdów użytkowych, silników statków i silników stacyjnych.

Systemy te zapewniają, że silniki i maszyny pracują czyściej i wydajniej.

Aplikacja

Instalacje produkcyjne  

Instalacje produkcyjne są samodzielnie projektowane, konstruowane i instalowane

Produkty firmy Hengst charakteryzują się dużym udziałem własnego przedsiębiorstwa w procesie wytwarzania produktu. Zapewnia to niezależność od zewnętrznych dostawców oraz wysoki poziom elastyczności i jakości. Samodzielnie wyprodukowane instalacje produkcyjne wraz z oprogramowaniem i układami elektrycznymi są bez wyjątku samodzielnie projektowane, konstruowane i montowane. W ten sposób zapewnia się, że instalacje są zgodne z danymi wymaganiami, mają wysoką dostępność, a konserwacja jest zoptymalizowana pod kątem własnych potrzeb.

Jakość podzespołów użytych w instalacjach, łatwość obsługi oraz żywotność elementów mają bardzo duże znaczenie. Firma Hengst do napędzania przenośników taśmowych wbudowanych w wysokiej jakości instalacje montażowe stosuje hybrydowe rozruszniki silników z rodziny produktów CONTACTRON Phoenix Contact.

Rozwiązanie

Hybrydowy rozrusznik silnika w szafie sterowniczej  

Oszczędność miejsca w szafie sterowniczej: cztery funkcje w jednym urządzeniu

Hybrydowe rozruszniki silnika niezawodnie i przy małym zużyciu uruchamiają zainstalowane w instalacjach montażowych trójfazowe silniki asynchroniczne i zmieniają kierunek ich pracy. Dzięki wbudowanemu zabezpieczeniu przed przeciążeniem chronią one silnik przed zablokowaniem. Następnie zgłaszają występujące usterki jak konwencjonalny przekaźnik ochronny silnika. W razie potrzeby zatrzymują napęd zgodnie z dyrektywa maszynową i osiągają przy tym poziom PL e wg DIN EN ISO 13849-1 odpowiednio SIL 3 wg EN 62061. Hybrydowe rozruszniki silnika łączą cztery funkcje na szerokości 22,5 mm. Równoważna, konwencjonalna konstrukcja składałaby się z dwóch styczników do ruchu w prawo i lewo, dwóch redundantnych styczników awaryjnych oraz przekaźnika ochronnego silnika. Zapotrzebowanie na miejsce w szafie sterowniczej jest także znacznie mniejsze.

Technologia hybrydowych rozruszników silnika Phoenix Contact łączy odporną na zużycie technologię półprzewodnikową i wytrzymałą technikę przekaźnikową, które są sterowane przez mikrokontroler. Półprzewodniki przejmują procesy wyłączania i włączania silników, a styki przekaźników bezstratnie przewodzą prąd. Wynikiem tego jest delikatne przełączanie jak również znaczące odciążenie styków przekaźników.Ponadto nasadka oszczędza wymagającą nakładów i drogą chłodnicę. Poza tym żywotność hybrydowych rozruszników silnika w porównaniu z czysto elektromechanicznymi urządzeniami łączeniowymi wydłuża się dziesięciokrotnie.

Dodatkowo zintegrowany rozłącznik obciążenia i przełącznik blokujący znacznie zmniejszają nakłady na oprzewodowanie, ponieważ do głównego obwodu prądowego trzeba podłączyć tylko sześć przyłączy. Na przedzie obudowy można bezstopniowo ustawić natężenie znamionowe silnia i odczytać stan urządzenia za pomocą zielonej diody LED. Błędy są dodatkowo zgłaszane za pomocą bezpotencjałowego styku przełącznego w centrali. Wbudowane układy zabezpieczające zapewniają, że urządzenia będą niezawodnie działały nawet w surowym otoczeniu. Ze względu na niewielkie zużycie prądu wejść sterujących możliwe jest sterowanie bezpośrednio przez PLC.

Podsumowanie

Alfons Lehmbrock, inżynier projektowy w firmie Hengst  

Alfons Lehmbrock, inżynier projektowy w firmie Hengst

Firma Hengst juz od wielu lat stawia na elektroniczne rozruszniki silników Phoenix Contact. „Solidna konstrukcja oraz proste oprzewodowanie i obsługa były kryteriami, dzięki którym zdecydowaliśmy się na Contactron” — mówi Alfons Lehmbrock, inżynier projektowy firmowego działu konstrukcji maszyn.

Dziesięciokrotnie dłuższa żywotność jest ogromna zaletą, ponieważ w firmie Hengst częstość przełączania jest bardzo wysoka. Cykle konserwacji wydłużają się znacznie i dostępność instalacji wzrasta. Hybrydowe rozruszniki silników, które są odpowiednie do typów silników o mocy do ok. 3 kW, oprócz przenośników taśmowych mogą być również stosowane w małych podnośnikach towarowych.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: