Największy zakład GF Automotive spółki Georg Fischer AG mieści się w Singen. 1100 pracowników przetwarza tam rocznie 200 tysięcy ton żelaza na wysokiej jakości elementy.
Do produkowanych tu elementów z żeliwa sferoidalnego do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych należą między innymi wahacze podłużne, piasty kół, łożyska obrotowe, korpusy kolumny kierowniczej i skrzyni biegów, widełki zmiany biegów i zaciski hamulcowe.
Do przetapiania żelaza GF Automotive używa żeliwiaka z dmuchem podgrzewanym, ładowanym od góry paliwem, metalem i materiałem żużlotwórczym (wapno). Poprzez dmuchawę powietrze do spalania dostaje się przez dysze bezpośrednio do szybu pieca. Dmuch podgrzewany oraz tlen znacznie zmniejszają zużycie energii. Tlen jest dostarczany do żeliwiaka z oddalonych zbiorników. Odległość między zbiornikami tlenu a dyspozytornią wynosi od 50 do 100 metrów.
Na zbiornikach są zamontowane sondy do pomiaru poziomu, ciśnienia i temperatury. Sygnały te muszą być przesyłane do dyspozytorni w celu kontroli. Nie było jednak możliwości ułożenia kabli do przesyłania danych, ponieważ nie można było zdemontować taśmociągów do transportu węgla. Uniemożliwiło to realizację planowanego pierwotnie rozwiązania z lokalnym sterownikiem na zbiorniku oraz jego podłączeniem do dyspozytorni kablem Ethernet.
„Z powodu stopnia skomplikowania prac związanych z ułożeniem kabli zdecydowaliśmy się na rozwiązanie bezprzewodowe na bazie systemu Radioline firmy Phoenix Contact”, mówi Dirk Jänchen, dyrektor Centralnego Działu Technicznego w GF Automotive. Dzięki temu elastycznemu rozwiązaniu bezprzewodowemu poza sygnałami I/O można przesyłać również dane szeregowe – na dodatek bez licencji, czyli bez dodatkowych kosztów w przyszłości. Moduły oparte na wytrzymałej technologii Trusted Wireless 2.0 zostały stworzone specjalnie do wymiany sygnałów na duże odległości. Przy niezakłóconej widoczności możliwa jest transmisja pomiędzy dwoma urządzeniami radiowymi na dystansie od kilkuset metrów do pięciu kilometrów. „System Radioline umożliwia teraz ciągłe zapisywanie wartości pomiarowych, dzięki czemu możemy z odpowiednim wyprzedzeniem wykryć ewentualne usterki i natychmiast podjąć stosowne działania”, tłumaczy Jänchen.
Instalacja i uruchomienie systemu radiowego odbywa się za pomocą pokręteł. Tzw. mapowanie I/O rozdziela sygnały z nawet 250 stacji bez pomocy oprogramowania. Użytkownik musi jedynie ustawić pokrętłem na tę samą liczbę te urządzenia Radioline, które mają się ze sobą komunikować. W zależności od wymogów aplikacji za pomocą systemu radiowego można realizować sieci o dowolnej strukturze, od prostych połączeń punkt-punkt, do samonaprawialnych sieci w topologii siatki, aby poza przesyłaniem I/O i danych szeregowych zintegrować bezpośrednio moduły I/O w sterowniku Modbus/RTU. Ponadto szybkość transmisji danych przez interfejs bezprzewodowy można określić indywidualnie, zwiększając w ten sposób czułość odbiornika. Przy niskiej szybkości transmisji danych możliwy jest znacznie większy zasięg, niż przy wysokich prędkościach. Trusted Wireless 2.0 wyróżnia się również dobrymi możliwościami diagnostyki oraz możliwością koegzystencji z innymi systemami działającymi w tym samym paśmie częstotliwości.
Oferta firmy Phoenix Contact zawiera już od ponad dziesięciu lat rozwiązania bezprzewodowe. System Radioline jako jeden z najnowszych produktów składa się z modułu radiowego i siedmiu różnych modułów I/O ustawianych w rzędzie. Poszczególne stacje I/O można rozbudować nawet o 32 moduły I/O, których instalacja i wymiana odbywa się podczas bieżącej pracy. Poza możliwością podłączania i odłączania przy włączonym zasilaniu urządzenia bezprzewodowe posiadają wysokiej jakości międzykanałową separację galwaniczną. „Poprzez użycie systemu Radioline oszczędziliśmy wiele czasu i pieniędzy”, podsumowuje Dirk Jänchen. Ze względu na pozytywne doświadczenia w przyszłości w GF Automotive planowane jest dalsze używanie systemów radiowych Phoenix Contact.
"$pageName" na