Wiele tradycyjnych elektrowni w Niemczech zostało zbudowanych w przeszłości z myślą o zapewnieniu mocy podstawowej. Poprzez coraz większą liczbę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych uzależnionych od warunków atmosferycznych dochodzi dziś do silnych wahań ilości produkowanej energii w zależności od zmian obciążenia.
Dlatego elektrownie podstawowe muszą być w stanie pokryć, obok trybu pełnego obciążenia, również wahania niskiego obciążenia o częściowo stromych gradientach.
Zwłaszcza elektrownie węglowe nie są przeznaczone do pracy przy niskich obciążeniach. Do zagwarantowania optymalnego opalania i związanego z tym równomiernego obciążenia poszczególnych sekcji elektrowni konieczne są nowe sposoby kontroli.
Przykładowo analiza temperatur ścianek rur kotła za pomocą maks. 2000 termopar w piecu jest ważnym wskaźnikiem stałego spalania i obciążenia pieca. Ocena tych informacji i przesyłanie ich do głównego systemu sterowania to istotne parametry dla operatora bloku w sterowni.
Rozwiązanie rozproszone
Phoenix Contact oferuje nie tylko niezbędne komponenty do rozproszonego zbioru punktów pomiarowych za pomocą termopar Ni-CrNi. W razie potrzeby są dostępne również gotowe do podłączenia stacje we/wy wyposażone zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Te gotowe do zainstalowania na terenie obiektu stacje we/wy służą do bezpośredniego przesyłania sygnałów poprzez Profibus DP do głównego systemu sterowania. W zoptymalizowanej konstrukcji szafy sterowniczej uwzględniono wszystkie najważniejsze warunki otoczenia, np. temperatury do ok. 60°C.
Rozproszone stacje we/wy składają się z następujących elementów:
Rozwiązanie centralne
Phoenix Contact oferuje poza komponentami również kompleksowe rozwiązanie do budowy nowych stacji centralnych. W zmontowanych i oprzewodowanych fabrycznie, gotowych do podłączenia szafach centralnych odbywa się pomiar wszystkich wartości, ich uśrednianie i przesyłanie do głównego systemu sterowania.
Nowe szafy centralne składają się na przykład z następujących elementów:
"$pageName" na