Tryby ładowania

Tutaj dowiesz się, w jaki sposób można ładować akumulator pojazdu elektrycznego. Na czym polegają różnice między ładowaniem prądem przemiennym (AC) a ładowaniem prądem stałym (DC)?

Procesy ładowania są opisane szczegółowo w normach IEC 61851 oraz IEC 62196. Norma IEC 61851 rozróżnia łącznie cztery tryby ładowania. Tryby ładowania 1 do 3 nie dotyczą ładowania AC, natomiast tryb 3 dzieli się dalej na wersje ładowania A, B i C. Tryb ładowania 4 opisuje ładowanie DC.

Ładowanie AC

Przy ładowaniu prądem przemiennym przetwornik AC-DC znajduje się w pojeździe. Zamienia on prąd przemienny na prąd stały, potrzebny do naładowania akumulatora.

Ładowanie DC

Ładowanie prądem stałym pozwala na przesłanie dużej mocy w krótkim czasie. W porównaniu z ładowaniem AC przetwornik AC/DC znajduje się tutaj stacjonarnie w stacji ładowania. Ponadto styki i przekroje przewodów są większe, co pozwala na moc ładowania do 250 kW. Dlatego ładowanie DC jest nazywane również szybkim ładowaniem. W połączeniu z wbudowanym chłodzeniem moc ładowania może wynosić nawet 400 kW. Ładowanie takie jest nazywane ładowaniem bardzo szybkim lub High Power Charging, czyli w skrócie HPC.

Do ładowania DC czołowi producenci samochodów zalecają Combined Charging System, w skrócie CCS. Norma SAE J1772 reguluje ładowanie CCS typu 1 na rynek Ameryki Północnej, natomiast w Europie obowiązuje norma IEC 62196-3 dotycząca ładowania CCS typu 2. Nie powstał dotąd odpowiedni standard CCS na rynek chiński, na którym do ładowania DC obowiązuje standard GB/T 20234.3.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410