Bechtle: parking wielopoziomowy dla pracowników ze stacjami ładowania na 50 samochodów elektrycznych

Przegląd

Parking wielopoziomowy dla samochodów elektrycznych w firmie Bechtle  

Na nowym parkingu firmy Bechtle AG można ładować 50 samochodów elektrycznych

  • Firma Bechtle AG, największy w Niemczech dostawca produktów i rozwiązań IT, zawarła elektryfikację floty pojazdów w swojej strategii zrównoważonego rozwoju.
  • 50 punktów ładowania zainstalowanych na nowym parkingu ma być zasilanych z systemu fotowoltaicznego na dachu.
  • Dla potrzeb specyficznych warunków budowlanych firma RTB GmbH & Co. KG stworzyła rozwiązanie do ładowania oparte na technologii ładowania i produktach Phoenix Contact.
  • Rozwiązanie do ładowania floty na parkingu sprzyja powiększeniu floty pojazdów elektrycznych Bechtle.

Profil klienta

Rainer Kury i Torsten Kocher z firmy Bechtle AG  

Rainer Kury (po lewej) i Torsten Kocher z firmy Bechtle AG

Również Bechtle AG chce rozbudować swoją flotę o samochody elektryczne.

„Naszym celem jest średnioterminowe zwiększenie udziału samochodów służbowych z napędem elektrycznym i hybrydowym do 10 procent“, wyjaśnia Rainer Kury z działu Corporate Communications w firmie Bechtle. „Zainteresowanie zmianą jest coraz większe.“

Zastosowanie

Jednym z wymogów przetargu na nowy parking wielopoziomowy dla pracowników było umożliwienie ładowania 50 samochodów elektrycznych. Dalszymi wymogami była możliwość łatwej rozbudowy, możliwość legalizacji i rozliczania oraz system zarządzania energią do korzystania z energii ze źródeł odnawialnych.

Współczesne parkingi wielopoziomowe w konstrukcji szkieletowej stalowej nie są poprzecinane ścianami nośnymi. Konstrukcja otwarta charakteryzuje się pionowymi słupami stalowymi i stężeniami poprzecznymi. Kolumna stojąca na podłodze wymagałaby montażu odbojnika, zajmującego cenne miejsce i powodującego dodatkowe koszty. Na skrzynkę naścienną nie ma ściany konstrukcyjnej. Do montażu punktów ładowania nadawały się zatem jedynie wąskie słupy stalowe.

Punkty ładowania miały być bezpieczne i niezawodne oraz wkomponowane estetycznie w ogólną architekturę obiektu. Komercyjne instalacje elektryczne wymagają również regularnych przeglądów, a ich koszt nie powinien rosnąć liniowo wraz z liczbą punktów ładowania.

Rozwiązanie

Komponenty sterowania oraz urządzenia ochronne i aparatura łączeniowa w centralnej szafie sterowniczej  

Komponenty sterowania oraz urządzenia ochronne i aparatura łączeniowa w centralnej szafie sterowniczej

„Generalnym wykonawcą parkingu była firma budowana Goldbeck z Bielefeld“, mówi Rainer Kury. „Na samym parkingu miało znaleźć się tylko to, co niezbędne.“ Punkt ładowania składa się jedynie z gniazda ładowania typu 2, czytnika RFID do identyfikacji użytkownika oraz lokalnych diod LED do sygnalizacji statusu. Urządzenia ochronne, aparatura łączeniowa, sterowniki ładowania i mierniki energii są umieszczone w centralnej szafie sterowniczej.

„Ze względu na to, że w samym punkcie ładowania nie ma komponentów mocy“, mówi Torsten Kocher z działu Facility Management firmy Bechtle AG w Neckarsulm, „obsługa techniczna poszczególnych punktów ładowania ogranicza się do oględzin i kontroli działania.“ Jeśli w punkcie nie ma ładowanego pojazdu, nie występują w nim napięcia powyżej 12 V. Kontrola krytycznych urządzeń zabezpieczających i aparatury łączeniowej odbywa się w centralnym pomieszczeniu technicznym.

Firma RTB specjalizująca się w dziedzinie elektromobilności wybrała sterownik ładowania EV Charge Control Basic firmy Phoenix Contact – w połączeniu z monitorowaniem prądu upływu DC typu EV-RCM. Połączenie to zapewnia wysoką dyspozycyjność i zapobiega niepotrzebnym wizytom serwisowym dzięki funkcji automatycznego resetowania po wystąpieniu prądu upływu z winy samochodu. Poprzez seryjne złącze RS-485 i protokół Modbus/RTU można aktywować ładowanie po uprzednim uwierzytelnieniu.

EV Charge Control Basic i mierniki energii w szafie sterowniczej  

Sterowniki ładowania EV Charge Control Basic i mierniki energii są sterowane z komputera w szafie sterowniczej

Do pomiaru aktualnego prądu i mocy ładowania oraz załadowanej już energii przewidziano mierniki energii EEM-350, również z oferty Phoenix Contact. Zaletą tych urządzeń jest certyfikat zgodności z dyrektywą MID. Mierniki energii można zatem legalizować i stosować do rozliczania operacji ładowania.

„Do systemu podłączyliśmy również system sterowania parkingiem, który umożliwia na przykład monitorowanie miejsc postojowych oraz dynamiczne kierowanie użytkowników do najbliższego wolnego miejsca“, uzupełnia Kocher. „Dzięki temu parkowanie jest jeszcze bardziej komfortowe.“

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne na dachu parkingu w firmie Bechtle  

Panele fotowoltaiczne na dachu parkingu wytwarzają energię do ładowania pojazdów

Dzięki połączeniu kompetencji wszystkich firm biorących udział w inwestycji w dziedzinie systemów sterowania parkingiem, technologii ładowania i systemów rozliczania udało się zrealizować rozwiązanie dostosowane optymalnie do potrzeb ładowania floty pojazdów na parkingu. Uwzględniono tu wszystkie niezbędne aspekty budowlane i serwisowe.

Zapewniono również możliwość optymalnego korzystania z energii odnawialnej. „Nasz system działał od samego początku bez najmniejszych problemów“, podsumowuje Torsten Kocher. „Zastosowane przez nas rozwiązanie RTB oparte na komponentach Phoenix Contact jest na tyle dopracowane, że umożliwia zwiększenie naszej floty elektrycznej.”

Chcesz zrealizować wspólnie z nami swoje rozwiązanie ładowania?

Prześlij nam swoje zapytanie i skorzystaj z naszych usług:

  • Dobór właściwych komponentów i oprogramowania
  • Produkcja wtyków ładowania z dowolnym logo dla zapewnienia spójnego wizerunku firmy
  • Koniec kabla ładowania ścięty stopniowo, konfekcjonowany lub skompaktowany
  • Opracowanie sprawdzonych schematów oprzewodowania umożliwiających łatwy i bezpieczny montaż
  • Uwzględnienie aktualnych standardów ładowania, norm oraz przepisów dotyczących pomiarów i kalibracji
  • Pomoc przy integracji z operatorem systemu rozliczeń oraz systemami zarządzania budynkiem i energią

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410