Zarządzenie i skuteczne monitorowanie energii

Zarządzenie i skuteczne monitorowanie energii

Wybierz rozwiązanie: kompleksowe systemy zarządzania mediami lub też prosty pomiar energii

Kategoria

Dlaczego warto zainwestować w dobry system do archiwizacji, wizualizacji oraz analizy danych pomiarowych?

Jedno z bardziej znanych powiedzeń biznesowych mówi, że „nie można zarządzać czymś, czego nie można zmierzyć”.

W przypadku pomiaru zużycia energii wiele osób jednak dalej myśli, że wystarczy intuicyjny sposób podejścia do problemu i tzw. poszukiwanie rozwiązań „na wyczucie”, aby zaoszczędzić pieniądze. Prawda jest jednak bardzo brutalna: nie mierząc i nie rejestrując zjawisk, po prostu błądzimy. Ryzykujemy, że przeoczymy rzeczywiste źródła możliwych oszczędności. Ryzykujemy również, że zainwestujemy w niepotrzebne rozwiązania, na przykład modernizując nie te instalacje, które tego wymagają. Wówczas, często, zamiast oszczędzać pieniądze, tracimy je.

Na co zwróć uwagę, wybierając skuteczny system monitorowania energii?

Rejestruj dane dotyczące zużycia energii elektrycznej i jakości dostarczanej energii. Zapisuj fakty!

Rejestruj dane dotyczące zużycia energii elektrycznej i jakości dostarczanej energii.

Energia elektryczna jest takim samym towarem jak każdy inny i masz prawo oczekiwać, że jej jakość będzie prawidłowa: wartości napięcia, częstotliwości, współczynnika zawartości harmonicznych będą w zakresach ustalonych normami i umową z dostawcą energii.

Tak jak każde inne medium energetyczne, również energię elektryczną można spożytkować efektywnie lub nie. Aby to ocenić, trzeba wiedzieć jak rozkłada się zużycie energii, jakie urządzenia konsumują jej najwięcej i czy są to wartości oczekiwane. Pożądany jest wstępny audyt energetyczny, jeszcze przed zainstalowaniem systemu pomiarowego.

Wizualizuj i analizuj dane: trendy w okresie godziny, dnia, tygodnia czy miesiąca

Wizualizuj i analizuj dane: trendy w okresie godziny, dnia, tygodnia czy miesiąca

Wszystkie zarejestrowane wartości związane z zużyciem i jakością energii powinny być czytelne i wygodne w analizie.  Dzięki graficznej wizualizacji, wykresom i trendom łatwiej o ocenę, wnioski i działania korygujące.

O potencjalnych problemach najczęściej informują zmiany w czasie. Jeżeli dzisiaj w okresie weekendu moc pobierana wynosi np.10 kW, a jeszcze tydzień temu wynosiła 14 kW, to znaczy, że działania oszczędnościowe się sprawdziły, że udało się wyeliminować wykryte źródła strat.

Wykres mocy pobieranej w okresie miesiąca bardzo dokładnie pokaże taki skok, wykres w okresie tygodnia pokaże moment wdrożenia oszczędności. Wykres napięcia fazowego w okresie 24 godzin pokaże, czy np. w nocy nie wyłączono napięcia na godzinę, co zaobserwowano rano w postaci kłopotów z działaniem instalacji.

Spójrz na obiekt całościowo. Dokonaj analizy możliwości zaoszczędzenia pieniędzy

Spójrz na Twój obiekt całościowo. Dokonaj analizy możliwości zaoszczędzenia pieniędzy.

Na instalację w zakładzie można patrzeć jak na żywy organizm, ze swoją dynamiką i zmiennością w czasie. Wyniki odczytane dzisiaj bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego nie są tymi, które odczytamy jutro czy nawet za godzinę. W międzyczasie może uszkodzić się kabel, oprawa oświetleniowa czy zablokować silnik, a być może dostawca energii wyłączył napięcie na kilka minut.  

Dlatego sens ma ciągły monitoring instalacji, obejmujący większość zużycia energii w obiekcie (zakładzie, hali produkcyjnej, biurze). Nie ma sztywnej definicji tej większości, z doświadczenia wiadomo jednak, że sens ma monitoring, który obejmuje powyżej 80% całkowitego zużycia. Tylko wtedy, spoglądając na całą instalację, można znaleźć prawdziwe źródła problemów, czyli potencjalne źródła największych strat finansowych.

Wybierz metody działania. Zwiększ efektywność wykorzystania energii

Wybierz metody działania. Zwiększ efektywność wykorzystania energii

Mając pełne informacje, można prowadzić prawidłowe działania. Może to być wyłączanie zbędnych odbiorników, zmiana sekwencji załączania dużych odbiorów, wymiana starych lamp na nowe oświetlenie LED, instalacja dodatkowego UPS-a, aby zapobiegać wyłączeniom automatyki, a nawet wstęp do rozmowy z dostawcą energii na temat jej jakości. O tym zdecyduje rachunek ekonomiczny i sprawdzenie, w jakim tempie zwrócą się poniesione koszty. Tempo wdrażania zmian może być różne, jedno jednak jest pewne – mając zainstalowany system pomiarowy, nie działamy po omacku. Dokładnie wiadomo, co i dlaczego warto zrobić.

+48 71 39 80 434

Rafał Sypniewski

Rafał Sypniewski

Menedżer segmentu rynku E-mobility Menedżer obszaru biznesu IF, IFC, Safety

Oferta specjalna 1 miernik + 3 przekładniki

Mierniki EMpro to najprostszy sposób pomiaru energii w 1,2 i 3. fazowych systemach zasilania TN oraz IT. Teraz zestaw kupisz w nowej, niskiej cenie!

Oferta specjalna 1 miernik + 3 przekładniki
Sprawdź ofertę
Referrer: https://l.facebook.com/