Lutowanie SMT

Elementy do montażu powierzchniowego (Surface Mount Device – SMD) przylutowuje się bezpośrednio lutowanymi powierzchniami stykowymi po obu stronach PCB. Ze względu na to, że elementy nie muszą posiadać połączeń kablowych przewlekanych przez otwory w PCB i lutowanych, montaż powierzchniowy (Surface Mounting Technology – SMT) umożliwia duże zagęszczenie elementów na PCB oraz jej obustronne wykorzystanie.

Zalety

  • Powtarzalna wysoka jakość procesu dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji
  • Wysokie zagęszczenie elementów: montaż powierzchniowy umożliwia wykorzystanie obu stron PCB
  • Wysoka efektywność procesu dzięki możliwości jednoczesnego montażowi elementów THR i SMD

Podstawy

Terminale przyłączeniowe do PCB do montażu powierzchniowego  

Terminale przyłączeniowe do PCB do montażu powierzchniowego SMT na powierzchniach podłączenia

Przed zamontowaniem elementów SMD na odpowiednich metalizowanych padach na PCB za pomocą pasty lutowniczej nanosi się wzór ścieżek metodą szablonu, sitodruku lub dyspersji.

Następnie rozmieszcza się wszystkie elementy elektroniczne i lutuje cały obwód. Na górnej stronie PCB stosuje się najczęściej lutowanie rozpływowe. Elementy SMD od spodu PCB często najpierw przykleja się, a następnie lutuje na fali.

W porównaniu z komponentami do montażu przewlekanego elementy SMD wyróżniają się niższymi siłami mocowania na PCB, dlatego punktów lutowania nie można z reguły narażać na silne obciążenia mechaniczne. Aby mimo to zagwarantować dobre zamocowanie na PCB, wiele elementów SMD posiada boczne metalowe elementy kotwiące.

W sytuacjach, gdy występują porównywalne obciążenia mechaniczne, jak do komponentów do montażu przewlekanego, stosuje się tzw. kotwy lutownicze THR. Odpowiednie komponenty wykorzystują zatem zalety obu technologii – SMT i THR. Dlatego firma Phoenix Contact w swych nowych produktach łączy obie te technologie.

Znajdź szybko swoje rozwiązanie

Pod poniższym linkiem można znaleźć wszystkie elementy przyłączeniowe PCB do montażu SMT.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410