Zastosowanie przekaźników monitorowania prędkości zerowej w firmie Röders TEC

Przegląd

Wrzeciono główne frezarki wysokoobrotowej  

Wrzeciono główne frezarki umożliwia prędkość obrotową do 90 000 obrotów na minutę

  • Firma Röders TEC GmbH z siedzibą w Soltau jest producentem frezarek wysokoobrotowych.
  • Aby zapewnić ochronę operatora maszyny przed obrażeniami, konieczne jest uniemożliwienie otwarcia wyposażenia ochronnego do momentu całkowitego zatrzymania niebezpiecznego ruchu.
  • Bezczujnikowe przekaźnikowe moduły bezpieczeństwa PSR-MM25 monitorują jednofazowe i trójfazowe silniki prądu przemiennego.
  • Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych czujników ruchu, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i uproszczenie prac związanych z uruchomieniem.

Profil klienta

Budynek firmowy w Soltau-Harber  

W zakładzie w Soltau-Harber mieści się produkcja maszyn, montaż, dział zakupów oraz dział konstrukcyjny

Firma TEC GmbH zatrudnia ponad 500 pracowników na całym świecie. Ponad 30 lat temu rozpoczęła prace nad nieznaną wówczas technologią HSC (High Speed Cutting).  Dziś ponad 2500 frezarek HSC pracuje w ponad 50 krajach na całym świecie, realizując złożone geometrie o doskonałej jakości powierzchni, np. przy produkcji sprzętu medycznego.

Zastosowanie

Hala montażowa w Soltau-Harber  

W klimatyzowanej z wysoką precyzją hali odbywa się montaż maszyn

Wrzeciono główne frezarek wysokoobrotowych Röders TEC porusza się z prędkością do 90 000 obrotów na minutę. W celu ochrony operatora przed wynikającymi z tego zagrożeniami przestrzeń robocza jest zabezpieczona osłoną ruchomą. Norma EN 12417 dotycząca bezpieczeństwa obrabiarek i centrów obróbkowych wymaga również ochrony przed otwarciem wyposażenia ochronnego do czasu zatrzymania niebezpiecznego ruchu. Użytkownik musi stosować wyposażenie ochronne z urządzeniem ryglującym osłony, przy czym opóźnienie odryglowania ma zapewniać sterowanie czasowe lub monitorowanie prędkości zerowej. Przewaga monitorowania prędkości zerowej w porównaniu ze sterowaniem czasowym polega na faktycznym kontrolowaniu niebezpiecznego ruchu. Wynika to z faktu, że bezpieczny sygnał zatrzymania lub zezwolenia jest generowany dopiero po wyłączeniu i zatrzymaniu napędu. W przypadku sterowania czasowego drzwi bezpieczeństwa można otworzyć po upływie określonego czasu, zatem teoretycznie wrzeciono może się jeszcze poruszać.

Rozwiązanie

Przekaźnik monitorowania prędkości zerowej PSR-MM25  

Dzięki zasadzie pomiaru moduł PSR-MM25 nadaje się do podłączenia do regulowanych i nieregulowanych silników elektrycznych.

Przekaźnikowy moduł bezpieczeństwa PSR-MM25 to bezczujnikowy przekaźnik monitorowania prędkości zerowej, obsługujący jednofazowe i trójfazowe silniki prądu przemiennego i prądu stałego. Wejścia pomiarowe modułu o szerokości 12,5 mm podłącza się bezpośrednio przez przewody przyłączeniowe silnika. Nie są już potrzebne typowe w takich przypadkach czujniki, np. enkodery czy łączniki zbliżeniowe, montowane na ruchomym elemencie. „W przeciwieństwie do czujników zewnętrznych monitorowanie bezczujnikowe można łatwo zintegrować w naszej koncepcji maszyn“, potwierdza Olaf Hartmann, odpowiedzialny w Röders Tec za konstrukcję elektryczną maszyną HSC. „Ponadto rozwiązanie to okazało się być bardzo odporne na czynniki zewnętrzne.“

Zamiast przetwarzania sygnałów z czujników ruchu, moduł PSR-MM25 analizuje napięcie remanencyjne wytwarzane w uzwojeniach silnika. Jeśli napięcie indukowane przez namagnesowanie szczątkowe leży poniżej zmiennego progu, moduł sygnalizuje prędkość zerową silnika, aktywując bezpieczne wyjście przekaźnikowe. Ze względu na to, że próg napięcia można ustawić w zakresie od 50 do 500 mV, przekaźnik monitorowania prędkości zerowej można dostosować do różnych rodzajów silnika. Wyjścia modułu PSR-MM25 włączają się po spadku napięcia poniżej określonego progu oraz upływie skonfigurowanego dodatkowo opóźnienia. „W zależności od przeznaczenia maszyny HSC dostępny jest szeroki wybór wrzecion głównych. Ponieważ przekaźnik monitorowania prędkości zerowej działa niezależnie od rodzaju wrzeciona, PSR-MM25 ma uniwersalne zastosowanie“, wyjaśnia Hartmann.

W celu dalszego przetwarzania w maszynie HSC bezpieczny sygnał prędkości zerowej PSR-MM25 jest powiązany z sygnałem zezwolenia przełącznika kluczykowego. Powstały w ten sposób sygnał steruje cewką urządzenia ryglującego, umożliwiając otwarcie drzwi bezpieczeństwa przez operatora. Aby zapobiec nieoczekiwanemu uruchomieniu przy otwartym wyposażeniu ochronnym, styczniki silnika wrzeciona są wyłączane w momencie odblokowania drzwi bezpieczeństwa.

Podsumowanie

„Ze względu na to, że możemy zrezygnować z czujników niezbędnych zazwyczaj do monitorowania ruchu, oszczędzamy koszty oraz czas projektowania i uruchamiania“, podsumowuje Hartmann. „Kolejnym atutem tego rozwiązania jest proste podejście do funkcji bezpieczeństwa, ponieważ w obliczeniach nie trzeba uwzględniać żadnych czujników.“ Poza łatwością integracji z koncepcją napędu PSR-MM25 wyróżnia się niewielką szerokością. Do realizacji zadań przełączania firma Röders TEC wykorzystuje w swoich frezarkach również przekaźniki elektromechaniczne z rodziny produktów Rifline, o czym można przeczytać w osobnej referencji.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: