Asennustekniikka teollisuus-Ethernetille

Verkon asennus

Kaikkiin verkkoihin

Kupari tai valokuitu – täältä löydät laajan materiaalivalikoiman asennusta varten.

Takaisin: Teollisuus-Ethernet

Kategoriat

Hae kohteesta Asennustekniikka teollisuus-Ethernetille

Näytä kaikki tämän luokan tuotteet

Asenna koko verkko itse – Phoenix Contact on tukenasi. Phoenix Contactilta saat kaikki tarvittavat komponentit ja työkalut joustavaan asennukseen paikan päällä.

Edut

  • Kattava tuotevalikoima, kaikki samalta toimittajalta
  • Nopea asennus: esikalustetut, yksilöllisesti lyhennetyt johtimet
  • Tehokkaat asennustyökalut helppoon kalustukseen paikan päällä

Valokuituverkot

Valokuitukaapelit  

Laaja valikoima kaapeleita ja pistokkeita

Valitse valokuitu pitkille etäisyyksille ja verkon komponenttien potentiaalivapaaseen yhdistämiseen. Phoenix Contact tarjoaa laajan valokuituasennustekniikan valikoiman:

  • erityyppiset valokuitukaapelit, myös Ethernet-käyttöön
  • valokuitupistokkeet itsekalustukseen
  • kalustuslaukut
  • valokuitumittarit

Tuotevalikoima sisältää lisäksi tarvittavat lisätarvikkeet, kuten erilaiset liittimet ja seinämäläpiviennit.

Kuparipohjaisen verkon asennus

Verkkokomponentit: pistokkeet, Patch-paneelit, erottimet ja kaapelit  

Komponentit onnistuneeseen verkkoasennukseen

Kuparipohjainen verkko on optimaalinen valinta kiinteistöasennukseen. Phoenix Contactilta on saatavana kaikki komponentit ja lisätarvikkeet Ethernet-verkkoa varten:

  • Verkkokaapelit metritavarana
  • Patch-kaapelit
  • Passiiviset komponentit, kuten Patch-paneelit ja verkkoerottimet
  • Erityyppiset työkalut ja pistokkeet

Galvaaniset verkkoerottimet

Galvaaniset Ethernet-erottimet FL ISOLATOR  

Galvaaniset Ethernet-erottimet

Potentiaalierot aiheuttavat teollisuusympäristössä jatkuvasti ongelmia häiriöttömälle tiedonsiirrolle. Valitse FL ISOLATOR -erotin kuparipohjaisten Ethernet-verkkojen galvaaniseen erotukseen.

Korkealuokkainen, jopa 4 kV:n erotus suojaa Ethernet-laitteita ja liittymiä. Häiriönkestävyys paranee huomattavasti.

FL ISOLATOR -erottimia on saatavana myös M12-liitäntätekniikalla ja seinämäasennuskotelolla.

Redundanttiset moduulit varmistavat verkon parhaan käytettävyyden

Redundanttiset moduulit rinnakkaiseen verkkoredundanssiin  

Redundanttiset moduulit rinnakkaiseen verkkoredundanssiin

Monissa verkoissa korkea vikaturvallisuus on erittäin tärkeässä asemassa. PRP-redundanssimoduulit mahdollistavat rinnakkaisen verkkoredundanssin ilman kytkentäaikaa vikatilanteessa. Moduulit lisäävät näin verkon käytettävyyttä huomattavasti.

Edut yhdellä silmäyksellä:

  • Erittäin käyttövarman verkkorakenteen helppo asennus ilman konfigurointia
  • Ei kytkentäaikoja – toiminta ei keskeydy vikatapauksessa
  • Datapaketteja ei menetetä verkon tai yksittäisten verkkokomponenttien häiriöissä
  • Voidaan käyttää vaativimmissa sähkömagneettisissa ja sähköstaattisissa ympäristöissä sekä ilmasto-oloissa IEC 61850-3:n ja IEEE 1613:n mukaisesti
  • Ei-PRP-kykyisten laitteiden yhdistäminen rinnakkaisiin verkkoihin varmistaa parhaan käytettävyyden

Passiiviset mini-patch-paneelit

Eri liitäntämahdollisuuksia tarjoavat mini-patch-paneelit  

Eri liitäntämahdollisuuksia tarjoavat mini-patch-paneelit

Etsitkö vaihtoehtoa paikan päällä suoritettavalle RJ45-pistokkeiden asennukselle? Mini-patch-paneelit ovat kätevä ratkaisu tähän.

Kytkentäkaapeille yhteinen kenttäjohdotus liitetään valitun version mukaan helposti ruuvi-, jousivoima- tai LSA-liittimeen. Päätelaitteet liitetään sen jälkeen RJ45 patch-kaapelien avulla.

SFP-moduulit erilaisten lasikuitumoduulien käyttöön

SFP-moduulit joustavaan lasikuitupohjaiseen tiedonsiirtoon  

SFP-moduulit joustavaan lasikuitupohjaiseen tiedonsiirtoon

SFP-moduulien (Small Form Pluggable) avulla voit käyttää Ethernet-kytkimien SFP-portteja joustavasti. Single- tai multimode, Fast Ethernet tai Gigabit - Phoenix Contact tarjoaa sopivat SFP-moduulit käyttötarkoituksiisi:

  • Kupari ja valokuitu (single- ja multimode)
  • Siirtoetäisyydet jopa 80 km
  • WDM-tekniikka yksikuituiseen siirtoon
  • 100 MBit/s ja 1000 MBit/s
  • Voidaan käyttää kaikissa Phoenix Contactin SFP-korttipaikalla varustetuissa kytkimissä

PHOENIX CONTACT OY

Niittytie 11
FI-01300 Vantaa
Contact Center:
+358 (0)9 3509 0290

Tekninen asiakaspalvelu:
+358 (0)9 3509 0260

Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla sivuston selaamista, hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää ehdoistamme.

Sulje