Installationsteknik til Industrial Ethernet

Netværksinstallation

Til alle netværk

Uanset om det er kobber eller lysledere – her finder du et bredt sortiment af materialer til din installation.

Tilbage til Industrial Ethernet

Kategorier

Søg i Installationsteknik til Industrial Ethernet

Vis alle produkter i denne kategori

Installér selv dit komplette netværk – vi hjælper dig gerne. Du får alle nødvendige komponenter og værktøj fra Phoenix Contact til fleksibel installation på stedet.

Dine fordele

  • Alt fra et og samme sted, takket være et bredt produktprogram
  • Hurtig installation: færdigkonfektionerede ledninger, i individuelle længder
  • Enkel konfektionering på stedet ved hjælp af effektivt installationsværktøj

Lysledernetværk

Lyslederkabel  

Omfattende sortiment af kabler og stik

Vælg lysledere til store afstande og potentialfri tilslutning af netværkskomponenter. Phoenix Contact tilbyder her et bredt produktprogram inden for lysleder-installationsteknikken:

  • Lyslederkabler i forskellige varianter, også til Ethernet
  • Lysklederstik til egenkonfektionering
  • Konfektioneringskasse
  • Lysleder-måleapparater

Det nødvendige tilbehør såsom koblinger eller væggennemføringer fuldender pakken.

Kobberbaseret netværksinstallation

Netværkskomponenter: tilslutningsstik, patch-panel, isolator og kabel  

Komponenter til vellykket netværksinstallation

Det bedste valg for en vellykket installation i bygninger er den kobberbaserede netværksinstallation. Phoenix Contact tilbyder alle komponenter og tilbehør til dit Ethernet-netværk:

  • Netværkskabel som metervare
  • Patchkabel
  • Passive komponenter som patch-panel og netværksisolatorer
  • Værktøj og stik i forskellige udførelser

Galvaniske netværksadskillere

Galvaniske Ethernet-adskillere FL ISOLATOR  

Galvaniske Ethernet-adskillere

Potentialforskelle er altid et problem for en støjimmun dataoverførsel i industrielle omgivelser. FL ISOLATOR anvendes til galvanisk adskillelse i kobberbaserede Ethernet-netværk.

Med den førsteklasses adskillelse på op til 4 kV beskytter du dine Ethernet-komponenter og grænseflader. Derved øges støjimmuniteten betydeligt.

FL ISOLATOR fås også med M12-tilslutningsteknik og kasse til vægmontering.

Redundansmoduler til høj netværkstilgængelighed

Redundansmoduler til parallel netværksredundans  

Redundansmoduler til parallel netværksredundans

I mange netværk er sikkerhed over for udfald af særlig vigtighed. PRP-redundansmodulerne giver mulighed for parallel netværksredundans uden omkoblingstid, hvis der opstår fejl. Modulerne sørger dermed for, at dit netværk har en høj oppetid.

Oversigt over dine fordele:

  • Enkel opbygning af netværksinfrastruktur med en høj grad af tilgængelighed uden konfigurering
  • Ingen koblingstider for afbrydelsesfri drift i tilfælde af fejl
  • Intet pakketab ved udfald af et netværk eller enkelte netværkskomponenter
  • Kan anvendes i selv de mest barske elektromagnetiske, elektrostatiske og klimatiske omgivelser i henhold til IEC 61850-3 og IEEE 1613
  • Tilslutning af ikke-PRP-egnede komponenter i parallelle netværk for maksimal oppetid

Passivt mini-patchpanel

Mini-patchpanel med forskellige tilslutningsmuligheder  

Mini-patchpanel med forskellige tilslutningsmuligheder

Søger du efter et alternativ til konfektioneringen på stedet af RJ45-stik? Mini-Patchpanel er den rigtige løsning.

Den styreskabsoverlappende feltkabling monteres afhængigt af den valgte variant ganske enkelt på skrue-, fjederkraft- eller LSA-tilslutningsklemme. Den videre tilslutning til periferiapparaterne sker med allerede konfektionerede RJ45 patchkabler.

SFP-moduler til anvendelse af forskellige glaslysledermoduler

SFP-moduler til fleksibel glaslyslederoverførsel  

SFP-moduler til fleksibel glaslyslederoverførsel

Med SFP-moduler (Small Form Pluggable) kan du bruge SFP-portene på dine Ethernet Switches fleksibelt. Uanset om du har brug for single- eller multimode-overførsel, Fast Ethernet eller gigabit, så kan Phoenix Contact tilbyde dig de passende SFP-moduler til dine formål:

  • Kobber- og lyslederoverførsel (multimode og singlemode)
  • Overførselsafstande op til 80 km
  • 1-fiberoverførsel med WDM-teknologi
  • 100 Mbit/s og 1000 Mbit/s
  • Kan anvendes i alle switches med SFP-slots fra Phoenix Contact

PHOENIX CONTACT A/S

Hammerholmen 48
Postboks 1181
2650 Hvidovre
36 77 44 11

Denne hjemmeside anvender cookies. Ved at fortsætte accepterer du vores cookie regler. Læs vores erklæring om beskyttelse af persondata.

Luk