Til alle pressemeddelelser

Nye Zipcord-patchkabler med OM1-fiber

17.03.2016

Zipcord-patchkabel med OM1-fiber  

Zipcord-patchkabel med OM1-fiber

Phoenix Contact forsyner markedet med nye Zipcord-patchkabler til lyslederbaseret datakabling.

Patchkablerne fås i individuelle ledningslængder med forskellige kombinationer af tilslutningsstikkene LC-duplex, SC-duplex, ST og FSMA og har meget gode optiske og mekaniske overførselsegenskaber. Patchkablerne i kapslingsklasse IP20 egner sig til overførselshastigheder op til 10 Gbit/s i beskyttet anvendelse indenfor, som f.eks. i computerrum eller i kabling i kontorlokaler. Ifølge IEC 61300-3 udviser patchkabler fremragende værdier mht. signaltab under 0,3 dB og returflowtab over 35 dB. Zipcord-patchkablerne med fiberkategori OM1 (62,5/125 µm) opfylder brandbeskyttelsesbestemmelserne i UL OFNRog LSZH. Som færdigkonfektioneret kablingsløsning er den komplette artikel UL-godkendt.


PHOENIX CONTACT A/S

Hammerholmen 48
Postboks 1181
2650 Hvidovre
36 77 44 11

Denne hjemmeside anvender cookies. Ved at fortsætte accepterer du vores cookie regler. Læs vores erklæring om beskyttelse af persondata.

Luk