Til alle pressemeddelelser

Lysleder-Ethernet-overførsel med kun én fiber

17.03.2016

SFP-moduler med WDM-teknologi  

SFP-moduler muliggør Ethernet-kommunikation med kun én fiber

SFP-modulernes produktprogram for Managed Switches blev nu udvidet med WDM-varianter (Wavelength Division Multiplex) til 100 Mbit/s og 1000 Mbit/s

Dataoverførsel sker ved de nye moduler således kun via én lyslederfiber. WDM-teknologien gør det muligt at sende og modtage samtidig, altså en bidirektionel dataoverførsel, på singlemode-fiber. Kvaliteten af overførslen og båndbredden bliver ikke mindre. Teknologien anvendes typisk til roterende applikationer såsom rundtaktmaskiner og vindmøller. Afbrydere og andre netværkskomponenter kan dermed tilsluttes effektivt og pålideligt i optiske roterende vekslere med kun én fiber.


PHOENIX CONTACT A/S

Hammerholmen 48
Postboks 1181
2650 Hvidovre
36 77 44 11

Denne hjemmeside anvender cookies. Ved at fortsætte accepterer du vores cookie regler. Læs vores erklæring om beskyttelse af persondata.

Luk