Lyslederkonvertere - PSI-MOS-DNET CAN/FO 850/BM - 2708083

Lyslederkonverter med integreret optisk diagnose, DeviceNet™, CAN, CANopen® op til 800 kbit/s, basismodul, grænseflader: 1 x CAN, 1 x alarm, 1 x lysleder (BFOC), 850 nm, til PCF-/glaslyslederkabel (Multimode)

Pris:

Oversigt

Tekniske data

Tilbehør

Godkendelser

Downloads

Tegninger



Applikationstegning  

Applikationstegning
Stikledning / redundant stikledning

Applikationstegning  

Applikationstegning
Linjestruktur



Applikationstegning  

Applikationstegning
Stjernestruktur / redundant stjernestruktur

Applikationstegning  

Applikationstegning
Træstruktur



Blokdiagram  

Blokdiagram
*) Kun i basismodul

Tilbage til toppen

Bemærk

Anvendelsesbegrænsning EMC: Klasse-A-produkt, se producentforklaring i downloadområdet
Tilbage til toppen

Mål

Bredde 22,5 mm
Højde 99 mm
Dybde 114,5 mm
Tilbage til toppen

Omgivelsesbetingelser

Omgivelsestemperatur (drift) -20 °C ... 60 °C
Omgivelsestemperatur (lagring/transport) -40 °C ... 85 °C
Relativ luftfugtighed (drift) 30 % ... 95 % (ingen kondensering)
Højde 5000 m (Begrænsning, se leverandørerklæring)
Kapslingsklasse IP20
Støjimmunitet EN 61000-6-2
Tilbage til toppen

Seriel grænseflade

Grænseflade 1 CAN-grænseflade, efter ISO/IS 11898 til DeviceNet, CAN, CANopen
Tilslutningstype stikbar skruetilslutning
Filformat/kodning Bit stuffing, NRZ
Overførselsmedium Kobber
Transmissionslængde ≤ 5000 m (Afhængigt af datahastighed og anvendt protokol)
Afslutningsmodstand 120 Ω (Til-/frakobles)
Seriel overførselsrate ≤ 800 kbit/s
Tilbage til toppen

Optisk grænseflade lysleder

Minimal sendeeffekt -17,9 dBm (50/125 µm )
-14,1 dBm (62,5/125 µm)
-5,1 dBm (200/230 µm)
Minimal modtagefølsomhed -32,5 dBm (50/125 µm )
-32,5 dBm (62,5/125 µm)
-32,1 dBm (200/230 µm)
Bølgelængde 850 nm
Overførselslængde inkl. 3 dB systemreserve 2800 m (Med F-K 200/230 8 dB/km med lynmonteringsstik)
4800 m (Med F-G 50/125 2,5 dB/km)
4200 m (med F-G 62,5/125 3,0 dB/km)
Overførselsmedium PCF-lysleder
Multimode-glaslysleder
Tilslutningstype B-FOC (ST®)
Tilbage til toppen

Digitale udgange

Betegnelse udgang Relæudgang
Beskrivelse af udgangen Fejlmeldingsudgang
Antal udgange 1
Koblingsspænding maks. 60 V DC
42 V AC
Vedvarende grænsestrøm 0,46 A
Tilbage til toppen

Forsyning

Forsyningsmærkespænding 24 V DC (I henhold til UL-godkendelse)
Forsyningsspændingsområde 10 V DC ... 30 V DC (Over stikbar COMBICON-skrueklemme)
Strømforbrug maksimal 100 mA
Strømforbrug typisk 100 mA (24 V DC)
Tilslutningstype Stikbar COMBICON-skrueklemme over basismodul
Tilbage til toppen

Generelt

Bitforsinkelse indgang ± 35 % (tilladt)
Bitforsinkelse udgang < 6,25 %
Galvanisk adskillelse VCC // CAN
Isolationsspænding datagrænseflade/forsyning 1,5 kVeff (50 Hz, 1 min.)
EMC, elektromagnetisk kompatibilitet (forligelighed): Konform med EMC-direktiv 2014/30/EU
Støjemission EN 55011
Nettovægt 198,2 g
Materiale hus PA 6.6-FR
Farve grøn
MTBF 299 År (Telcordia-standard, temperatur 25 °C, arbejdscyklus 21% (5 dage pr. uge, 8 timer pr. dag))
47 År (Telcordia-standard, temperatur 40 °C, arbejdscyklus 34,25 % (5 dage pr. uge, 12 timer pr. dag))
Konformitet CE-konform
ATEX  II 3 G Ex nA nC IIC T4 Gc X (Følg de særlige installationshenvisninger i manualen!)
 II (2) G [Ex op is Gb] IIC (PTB 06 ATEX 2042 U) (Følg de særlige installationshenvisninger i manualen!)
 II (2) D [Ex op is Db] IIIC (PTB 06 ATEX 2042 U) (Følg de særlige installationshenvisninger i manualen!)
UL, USA / Canada Class I, Ex-zone 2, AEx nC IIC T5
Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D
Tilbage til toppen

Normer standarder og bestemmelser

EMC, elektromagnetisk kompatibilitet (forligelighed): Konform med EMC-direktiv 2014/30/EU
Støjemission EN 55011
Støjimmunitet EN 61000-6-2
Tilslutning iht. standard CUL
Chok 15g per retning, iht. IEC 60068-2-27
Vibration (drift) efter IEC 60068-2-6: 5g, 150 Hz
Konformitet CE-konform
ATEX  II 3 G Ex nA nC IIC T4 Gc X
 II (2) G [Ex op is Gb] IIC (PTB 06 ATEX 2042 U)
 II (2) D [Ex op is Db] IIIC (PTB 06 ATEX 2042 U)
UL, USA / Canada Class I, Ex-zone 2, AEx nC IIC T5
Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D
Giftgastest ISA-S71.04-1985 G3 Harsh Group A
Tilbage til toppen

Environmental Product Compliance

REACh SVHC Lead 7439-92-1
China RoHS Miljøvenlig brugsperiode (EFUP): 50 år
Informationer om farlige substanser kan findes i leverandørerklæringen under kategorien "Downloads"
Tilbage til toppen

Klassifikationer

eCl@ss

eCl@ss 4.0 27230207
eCl@ss 4.1 27230207
eCl@ss 5.0 27230207
eCl@ss 5.1 27230200
eCl@ss 6.0 19179200
eCl@ss 7.0 19179290
eCl@ss 8.0 19179290
eCl@ss 9.0 19170114
Tilbage til toppen

ETIM

ETIM 2.0 EC001423
ETIM 3.0 EC001423
ETIM 4.0 EC001423
ETIM 5.0 EC000310
ETIM 6.0 EC001467
ETIM 7.0 EC001467
Tilbage til toppen

UNSPSC

UNSPSC 6.01 30211506
UNSPSC 7.0901 39121008
UNSPSC 11 39121008
UNSPSC 12.01 39121008
UNSPSC 13.2 43222604
Tilbage til toppen

PHOENIX CONTACT A/S

Hammerholmen 48
Postboks 1181
2650 Hvidovre
36 77 44 11
  • Opret PDF
  • Anbefale
  • Feedback

Denne hjemmeside anvender cookies. Ved at fortsætte accepterer du vores cookie regler. Læs vores erklæring om beskyttelse af persondata.

Luk